Gerçekçi Hedefler İle Kendinizi Geliştirin

İnsanoğlu doğası gereği sürekli evrilir. Gelişmekte olan insan vücudu ve zihni her gün farklı bir noktaya ulaşır, bazıları dün daha sağlıklıyken bugün daha az sağlıklı olabilir veya x kişisi dün 25 bin TL maaş alırken bugün emekli edilmiş ve maaşı 3500 TL ye kadar inmiş olabilir. Bu evrilme sürecini reddetmek büyük bir hatadır, aylık geliriniz yüksek seviyelerdeyken emekli olacağınız günü hesap etmezseniz bir anda çöküşe uğrayabilirsiniz. Peki gelelim kişisel gelişim konusuna; kişisel gelişim bu evrilme sürecinde ki en önemli odak noktalarından bir tanesidir. İstediğiniz sürece her şeyi başarırsınız gibi klasik kişisel gelişim cümlelerini sizlere kurmayacağım. Çünkü bundan 300 yıl önce havada uçan dronları yapabilecek teknoloji ve imkanlar yoktu. Fakat size söyleyeceğim şey insanoğlunun aksine teknoloji hiç bir zaman geriye gitmez, evrim sürecini sürekli ileriye doğru sürdürür. Kendinizi geliştirme konusunda teknolojiyi örnek alabilirsiniz.

Gerçekçi Olmayan Hedefler Belirlemeyin

Yukarıda belirttiğim teknoloji örneği gibi kendinizi geliştirirken temel taşınızı sağlam ve yeniliğe açık olarak belirleyin. Tutarlı olan bireyler bu konuda diğer herkese oranla öndedirler. Örneğin : Gün içerisinde 5 saatinizi sosyal medya uygulamaları ile geçirdiğinizi düşünelim, yanlış anlamayın size sosyal medya detoksu yapın demeyeceğim.

Vereceğim örnek şöyle olacak : Gelişimin en büyük sırlarından birisi kendini eleştirebilen ve bu eleştiriler sonucunda yanlış bulduklarını düzeltebilen bir birey olmaktır. Sosyal medyadan tamamen kopmak onu düşmanınız gibi görmenizden kaynaklanır fakat kontrolün sizde olduğunu ve sosyal medyayı gündemden kopmamak için kullanabilirseniz ve kullandığınız saat limitini kendinize faydalı göreceğiniz saat ile indirgerseniz şayet doğru yoldasınız demektir!

Kontrolün sizde olduğunu varsayarak örneğime devam ediyorum, daha kültürlü bir birey olmak sizin koyduğunuz hedef ve bunun için kitap okumak, kültür aktivitelerine katılmak veya kültürlü olabilmek için gereken her şeyi bir anda yapmaya çalıyorsunuz diyelim. Hayatınızda ki her gelişmeyi veya faktörü siz kontrol edemezsiniz. Bu yüzden dış faktörlere karşı hazırlıklı olmalısınız.

Peki bu hazırlık nasıl olmalı : Koyduğunuz hedeflerin aniden gerçekleşmeyeceğini kabullenin. Normal süreçte tüm gün evde yatan ve sosyal medya ile gününü geçiren bir bireyin bir anda günde 4 saat kitap okuyup aynı gün içerisinde sergilere gitmesinin mümkünlüğü bulunmamaktadır. Yanlış anlamayın benim dediğim süreç bir günlük değil. Bir aylık gerekirse bir yıllık bir süreci kapsamaktadır. Atalarımızın dediği gibi acele işe şeytan karışır. Bu yüzden adımlarınızı bebek adımlarıyla gerçekleştirin. Günde yarım saat kitap okumakla başlayıp yavaş yavaş 2 saate çıkartabilirsiniz.

Hata yapmaktan korkmayın :

Kişisel gelişiminizi etkileyecek en önemli faktörlerden bir tanesi hatanın şeytan olmadığı gerçeğidir. Hatayı herkes yapabilir unutmayın büyük girişimcilerin hatta Türkiye Cumhuriyeti içerisinde yaşayan Acun Ilıca’nın bile acun.com diye bir sitesi bulunmaktadır ve bu site güzel bir girişimle başlasa bile şuan çoğunuzun bile hala bilmediği veya girmediği bir sitedir. Bu yüzden hatalarınızdan ders çıkarıp neyi yanlış yaptığınızı bulmak sizin gelişiminizde faydalı olacaktır.

İşin özetiyle bir inşaatın yapımını aceleye getirerek bitirmek başta güzel gözükebilir fakat zamanla aceleye gelmiş ve tam oturmamış tuğlalar geleceğiniz için sıkıntılar yaratabilir. Bu yüzden gelişiminizi uzun ve engelli bir süreç olarak görmeniz ve bu engellerle karşılaştığınızda korkup kenara çekilmek yerine engelleri nasıl aşmanız gerekeceğine dair çözümler üretmeniz size faydalı olacaktır. Bir anda milyoner olma veya şirket kurma hedefi ile yola başlamayın. Adımlarınızı küçük ve sağlam atmayı tercih edin.

One thought on “Gerçekçi Hedefler İle Kendinizi Geliştirin

  1. Very informative. I like the way you have explained the importance of personal development and the need for goal setting.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: