Yaz Döneminde Kişisel Gelişiminiz İçin Uygulayabileceğiniz 5 Yöntem

Yaz ayının öğrenciler için yeri ayrıdır. Yoğun bir eğitim temposundan çıktıktan sonra dinlenebileceğiniz ve eğlenebileceğiniz bir dönemdir. Şu an geçirdiğimiz yaz ayı Covid-19dan dolayı daha farklı geçmekte. Sokağa çıkma yasaklarından tutun insanların sosyalleşmesi neredeyse imkansız olduğu bir dönemin içerisindeyiz. Bu yüzden evinizde yeteri kadar dinlendiğinizi varsayarak sizlere yaz döneminde kendiniz geliştirmek için 5 adet ipucu vereceğim.

1- Düzenli Spor Yapın

Kış ayında yan gelip yattınız veya sokağa çıkma yasaklarından kaynaklı yürüyüş yapamadınız. Bu kiloları ve sağlığınızı korumak için en güzel yollardan bir tanesi spor yapmaktır. Yaz ayları boyunca spor yaparak kış rutinine daha iyi girebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

Covid-19 dönemi içerisinde spor salonlarına girmekten kaçınmanızı öneririz. Spor yapmanız için spor salonuna ihtiyacınız olmadığını belirtip, düzenli koşular yapmanızın size faydasının büyük olacağının altını çizmek isteriz. 8 Adımda Düzenli Sabah Koşusuna Başlamak adlı yazımızı BURAYA tıklayarak okuyabilirsiniz.


2- Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanın

Kitap okuma alışkanlığını devam ettirebilmek spor gibi nankör bir iştir. Belirli bir dönem spor yaptığınızda, diyelim ki 10 ay spor yaptınız fakat 2 ay ara verdiniz. Bu 2 aylık ara içerisinde vücudunuz tembelleşip tekrardan eski haline dönemez. Sanki hiç spor yapmamışsınız gibi hissedebilirsiniz, bu yüzden kitap okuma alışkanlığını da spor gibi görmenizi öneririm.

Klima karşısında veya yatağınızdan hiç çıkmadan dizi, film veya saatlerce sosyal medya üzerinde vakit öldürmenin sizlere çok keyifli geldiğinin farkındayım. Fakat kendinizi geliştirmek istiyorsanız, beyin kaslarınızın gelişmesini ve ufkunuzun açılmasını da sağlamak zorundasınız.

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak ve kendinizi geliştirmek için, ilginizin olduğu alanlarda ki kitaplarla okumaya başlayıp sonrasında zayıf yönünüz olduğunu düşündüğünüz kitaplara yönelebilirsiniz. Mesela cinayet-kurgu kitaplarına ilginiz vardır ve tarih zayıf yönünüz olabilir. Bu yüzden cinayet-kurgu kitapları okuyarak başladığınız yolda aralara tarih kitapları sokabilirsiniz.

Kitap okumanın kişisel gelişiminizde ki yeri büyüktür. Yeniliğe açık olmak ve başka bakış açılarından olayları değerlendirebilmek büyük bir nimettir. Bu yüzden bolca kitap okuyarak bu yeteneği kazanabilir ve kendini geliştirebilirsiniz.


3-Plan Yapın

Yaz ayı gönlümüzde en hızlı geçen aydır. Bu yüzden yaza girmeden önce planlarınızı tamamlamış olun. Öğrenciler genellikle okullar kapandığında dinleneyim temmuz ayında düzene girerim gözüyle yola çıkar. Fakat bu yolda çoğu öğrenci temmuzu ağustosa , ağustosu eylüle bırakır.

Kendinizi yaz ayında geliştirmek istiyorsanız, planlı ve düzenli olmayı öğrenin. Spontane olaylar hayatınızda illaki gerçekleşecektir mesela çok seveceğiniz bir dizi buldunuz ve gün içerisinde 10 bölüm arka arkaya izlediniz. Ertesi gün yeni bir güne başladığınızı ve planladığınız düzene geri dönmeniz gerektiğini bildiğiniz sürece sorun yoktur.


4-Yeni Hobiler Bulun

Yaz aylarında gelişmek isteyen insanların büyük bir çoğunluğu kendi konfor alanından çıkamıyor. Konfor alanının içerisinde sıkışıp kalan insanlar genellikle yeniliğe kapalı olurlar. Unutmayın kendinizi geliştirmek istiyorsanız yeniliğe açık olmalısınız.

Yeni hobiler edinmek kendini geliştirmek için atabileceğiniz en güzel adımlardan bir tanesidir. Hayatınızın içerisinde öğrenebileceğiniz bilgi sayısı okyanusta yaşayan balıklarla kıyaslanabilir. Yukarıda örneğini verdiğim kitap okuma alışkanlığını 9 yaşında kazanmış bir çocuk ile 25 yaşında kazanmış bir bireyin hayata bakış açıları daha farklı olabilir. Bu yüzden yeni hobiler bulmak kitap okumaya benzer, yaptığınız hobi içerisinde yeniliğe açık olursunuz ve öğrenme alanının içerisindesinizdir.

Öğrenmeye ne kadar açık olursanız yaz aylarında kendinizi geliştirmeye bir o kadar açık olmuş olursunuz. Konfor alanınızdan nasıl çıkabileceğinizi merak ediyorsanız BURAYA tıklayarak ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.


5-İnterneti Doğru Kullanın

İnternet hayatımızdan yok sayılamayacak bir faktördür. İnternet detoksu yapmak faydalı olarak gözükse bile bizim görüşümüze göre interneti düşman bellemek doğru değildir. İnterneti nasıl kullanmanız gerektiğini bildiğiniz sürece sizin en yakın dostunuzdur diyebiliriz. İnternet ortamında gezerken vaktinizin çoğunu sosyal medya çerçevesinde harcıyor ve hayatınızda sizi geliştirebilecek yeni bilgiler öğrenmiyorsanız bu kötüye kullanımdır. Fakat gün içerisinde aralıklı olarak 1 saatinizi sosyal medyaya ayırmanız size zarar vermez. Unutmayın her insanın sosyalleşmeye veya insanları görmeye ihtiyacı vardır, sosyal medyaya girmeniz anormal değil sosyal medya içerisinde fazla süre harcamanız anormaldir.

İnternet üzerinden araştırma yaparak, kütüphanelerde saatlerce arasanız bile bulamayacağınız klinik makaleleri veya deneyleri tek tıkla ulaşarak okuyabilirsiniz. Unutmayın siz kendinizi geliştirmek ve bilgilenmek isterseniz, bahane üretmek yerine fayda sağlayabilecek açılara odaklanacaksınız.


Yükleniyor…

Bir yanlışlık oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve/veya tekrar deneyin.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: