Dünyanın En Dik Ve Korkutucu Merdivenleri

Stairway to Heaven : Haiku Stairs

II. Dünya Savaşı sırasında inşa edilen Haiku merdivenleri, Amerika Sahil Güvenlik tarafından LORAN radyo antenine erişilebilmek için yapılmıştır. Askeri operasyonlar kapatıldıktan sonra kullanılmadığı için merdivenler daha da tehlikeli hale gelmiştir ancak daha sonra halkın erişimine açık olmamasına rağmen onarımı yapılmıştır. 2, 120 feet uzunluğundaki parkur 4000 adımdan oluşmaktadır. 2003 yılına kadar, kamuya açık erişim verilmemiş olmasına rağmen, merdivenlerde onarımlar tamamlanmıştır.  Güvenlik açısından problem yaratabileceği için merdivenlere tırmanış yasaklanmıştır. Girişte güvenlik bölgeleri ve tabelalar yer almaktadır ancak manzarayı merak eden ziyaretçiler güvenliğin beklediği yer ,yerine bölge sakinlerinin evlerinin etrafından alternatif yollarla, merdivenlere ulaşacaktır.

El Penon De Gautape

Bir zamanlar Tahamies yerlileri tarafından tapınılan bir yer olan Gautape, Kolombiya’nın kuzeybatı bölgesinde yönetim birimi olan Antioquia’da bulunuyor. Penon de Guatape, 200 metre yüksekliğindeki neredeyse pürüzsüz denebilecek devasa bir kayadan oluşmaktadır. Kayada yalnız 1 çatlak bulunuyor ve bu çatlağa daha sonradan 650 basamaklık bir merdiven inşaa edilmiş. Tepeye çıktığınızda , büyüleyici bir manzara sizi karşılıyor.

Hua Shan Dağı

Hau Shan,Shaanxi bölgesinde ki Huayin şehri yakınlarında bulunan bir dağdır. Çinin en büyük dağlarından biridir. Dini önem taşıyan bir dağdır ve M.Ö. 2. YY’da Batı Tepesi’nin adıyla bir Teoist tapınak inşa edilir. Taoistler,dağda yer altı tanrısının yaşadığına inanır ve dağ kutsal kabul edilir. 5 tepeli bir dağ olarak anılır. Tahta bir patika üzerinden yürünen Hua Shan dağında ,kendinizi bağlamanız için zincir de bulunuyor. Yeterli yüksekliğin tamamlanmasının ardından önünüze bir teleferik gelecek ve muhteşem manzara eşliğinde sizi çay evine götürecek.

Sigiriya Kayası

Budist rahipler tarafından ibadet amaçlı yapıldığı düşünülen kaya, 4. yüzyılda Kral Kassapa’nın sarayıydı. Kayanın etrafında asma köprüler ve merdivenler ile çıkılan bir yol bulunuyor. Ayrıca tepeye tırmanmak , dik basamaklardan dolayı oldukça zor… Kralın geçiş güzergahını süslemek için özel maddelerle parlatılmış bir duvar bulunuyor.

Saray kralın eğlence yeri olarak görülüyor çünkü sarayda bulunan yaklaşık 500 resimde kadın figürleri bulunuyor.

Eşek Arılarına dikkat… Tamil iç savaşı döneminde hükumet talimleri bastırırken, arı kovanlarına zarar vermemiş çünkü kafalarında ormanın asıl sahipleri hayvanlar, bizler ise misafiriz düşüncesinden kaynaklı olarak arı kovanlarına zarar vermemişler. Dolayısıyla bu bölgede eşek arısı saldırıları olabiliyor.

Niesen Demiryolu

İsviçre’de bulunan ve Niesen dağı demir yolu hattı boyunca ilerleyen basamaklar dünyanın en uzun merdiveni olarak katırlarla geçmiştir. Merdivenler , 11.674 basamaktan oluşuyor. Demir yolunun hemen yanında bulunuyor ve buraya sadece senede bir gün Siesen Koşusu günün de tırmanılıyor.Parkur 3.4 kilometre uzunluğunda olup oldukça zorluk seviyesine sahiptir.

Mountain railway on niesen mountain in switzerland summer

Yükleniyor…

Bir yanlışlık oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve/veya tekrar deneyin.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: