Haftaya Mutlu Başlayabilmek İçin 8 Temel Öneri

Gündelik yaşamın döngüsü içerisinde hayatlarımızı devam ettirirken mutlu olmak aslında bir lüks değildir. Ekonomik olarak yaşam şartları zorlaştıkça mutlu olmanın zor olduğu doğrudur. İnsanlar rutinlerin döngüsü içerisinde yaşarlar, bu yüzden rutin olarak satın aldığınız şeylerin pahalılanması ve satın alma gücünüzün azaldığını hissetmeniz sizi mutsuz edebilir. Fakat gelin sizlere bu modern çağ koşturmacasına ayak uydurmak için yapabileceğiniz ve haftaya mutlu başlayabileceğiniz yöntemleri söyleyelim.


1-Konfor Alanınızdan Çıkın : Yukarıda bahsettiğim rutinlerin büyük bir çoğunluğu konfor alanının içerisindedir. Sabah güvenli ve sıcak yatağınızdan çıkmamak istemenizde buna dahildir. Para kazanmak için hepimiz çalışmak zorundayız, peki çalışmak için evinizde ki mutlu alanınızdan ayrıldığınızda ne kadar mutlu olabilirsiniz ki ? Cevap : Mutlu olmanız zorlaşır. Bu yüzden sizler için hazırladığımız Konfor Alanından Nasıl Çıkılır ? Adlı yazımızı BURAYA tıklayarak okuyabilirsiniz.


2-Erken Kalkan Yol Alır : Sizin mutluluğa ulaşabilmeniz için öncelikle vücudunuzun ve zihninizin mutluluğa ulaşması gerekir. Uyumak vücudunuzun kendine süre ayırabildiği ve dinlenebildiği tek eylemdir. Uyku esnasında vücudunuz tam anlamıyla dinlenir, bu yüzden uykunuzu almanız önemlidir. Erken uyuyan ve erken uyanan insanların çoğu uyku düzeni olmayan insanlara oranla daha mutludurlar. Günde en az 7-8 saat uyumaya özen gösterin.


3- Her Sabah Duş Alın : Uyku eylemi bittikten sonra vücudun yeni güne hazırlanması için geçirmesi gereken bir süreç vardır. Bu süreç içerisinde size ilaç gibi gelecek olan duş almak aslında yenilenmektir. Vücut uykudan uyandığında uyarıcılara ihtiyaç duyar, bu uyarıcılar kahve, duş ve kahvaltı olabilir.

Sabahları duş almanın faydaları : 1-Vücudunuzun stresi azalır. 2-Kan basıncı dengelenir. 3- Güçlü bir uyarıcı olduğu için güne tam anlamıyla başlarsınız. 4- Kendinizi temiz hissedersiniz. Temiz hissetmek mutlu olmanıza büyük fayda sağlayabilir.


4- Her Sabah 1 Bardak Su İçmeyi İhmal Etmeyin : Vücudun en temel ihtiyacı sudur. Sağlıklı bir yetişkinin vücudunda %60 oranında su bulunmaktadır. Anlayacağınız su vücudumuzun vazgeçilmezidir. Her sabah uyandığınızda ılık bir bardak su içmeniz vücut dengenizi sağlamanız konusunda size yardımcı olacaktır. Uyurken susuz kalmış vücudunuzun ihtiyacı olan su miktarını vücudunuza yeniden vermelisiniz. Unutmayın haftaya mutlu başlayabilmek için vücudumuz mutlu olmalıdır.


5-Çıplak Uyumaya Çalışın: Unutmayın uzmanların uyku için gerekli gördükleri oda sıcaklığı 15-18 derece arasındadır. Bu yüzden gece uyumadan önce odanızı havalandırmanız ve çıplak uyumanız sizin için ideal uykuya ulaşmak yolunda atabileceğiniz bir adımdır. Haftaya mutlu başlayabilmek için kaliteli uyku elzemdir.


6-Alarmdan nefret etmeyin : Okuduğunuzda içten içe güldüğünüz bir başlık olsa bile devamını okuduktan sonra fikrinizi değiştirebilecek bir maddedir. Alarm her sabah uyanmak için kurduğumuz ve ihtiyaç duyduğumuz bir şeydir. Çoğumuz sabah uyanabilmek için birden fazla alarm kuruyoruz ve alarmları erteliyoruz. Alarmları erteleyerek uyanmanız hem uyku kalitenizi düşürüyor hemde uykunuzu almanızı engelliyor. Mutlu uyanmak için alarmınızı sevdiğiniz bir müzikle eşleştirebilir ve sabahları daha mutlu olabilirsiniz.


7-Yeni Günün Hazırlığını Geceden Yapın : Çocukluğunuzu hatırlayın, annelerimiz hep okula gitmeden önceki hazırlıklarımızı geceden yapmamızı söylerlerdi. Bu ders niteliğinde ki isteğin aslında temel bir açıklaması var: Yeni güne ne kadar az stres ile başlarsanız o kadar mutlu olursunuz. Uyandığınızda yüksek ihtimalle günün geriye kalan kısmına oranla daha dalgın olursunuz. Sabah vakti daha tamamen uyanamamışken hazırladığınız çanta veya seçeceğiniz giysiler arasında ki kararsızlık sizi mutsuz edecektir. Bu yüzden düzenli ve önceden hazırlıklı olmak sizi mutluluğa taşıyacaktır.


8-Spor Yap : Spor yapmanın vücuda sayısız faydası vardır. Maksimum oksijen kapasitenizi arttırmaktan tutun stresi azaltmasına kadar say say bitiremeyiz. Bu yüzden mutluluğun en temel sırlarından bir tanesi de spor yapmaktır. Spor salonlarına ayıracak vaktiniz yoksa eğer düzenli koşuya başlamanızı öneririm. Düzenli koşuya başlamak istiyorsanız fakat başlayamıyorsanız sizler için hazırladığım 8 Adımda Sabah Koşusuna Başlamak adlı yazımı BURAYA tıklayarak okuyabilirsiniz.


Yükleniyor…

Bir yanlışlık oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve/veya tekrar deneyin.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: