Sağlıklı Ailelerin Sahip Olduğu 8 Özellik

Sağlıklı aile tanım olarak, aile bireylerinin ihtiyaçlarının doğal olarak karşılandığı ve aile fertlerinin beraber yaşadıkları aileye ait olmaktan mutlu oldukları ailelerdir. Sağlıklı aile özelliklerinden bir tanesi görev dağılımıdır. Filmlerde de görüldüğü gibi görev dağılımı olan ve bu görev dağılımına doğal olarak uyan aileler arasında pozitif bir bağ bulunur. Görev dağılımı olan bir ailenin dışarıya verdiği mesaj aslında : Uyum, iletişim, değer ve saygı


Sağlıklı Aile Özellikleri

1- Duyguları Paylaşmak: Sağlıklı bir aile içerisinde ifade özgürlüğü bulunmaktadır. Aile bireyleri birbirlerini sadece aile gözüyle bakarak sevmezler, insan olarak ta birbirlerini sever ve saygı duyarlar. Bu yüzden aile içerisinde olumlu veya olumsuz duyguları açıkça ifade edebilirler.

2-Anlaşılmak: İnsanın hayatı boyunca yaşadığı çatışmaların büyük bir çoğunluğu iletişim eksikliğinden veya anlaşılmamaktan kaynaklanır. Sağlıklı aile özellikleri içerisinde, aile fertlerinin birbirlerini anladıklarını ve özelliklerini kabul ettiklerini belirtirler.

3-Mizah yapabilme: Mutlu ve sağlıklı ailelerin iletişim alışkanlıklarında mizah yapmak bulunur. Aile bireyleri kendileriyle barışık ve karşısındaki kişiyle doğru iletişim kurabildiği için şakalaşma ve espri yapma yeteneğine sahiptirler.

4-İşbirliği : Giriş kısmında da bahsettiğim üzere görev dağılımı yapan bir aile, iş birliği konusunda da yardımlaşmaya açıktır. Sağlıklı ailelerde aile fonksiyonlarının yerine getirilmesi için beraber hareket ederler.


5-Problemlerin Çözülmesi : Sağlıklı ailelerde problemler demokratik yollarla çözülür. Genellikle ailenin tüm fertlerinin ortak bir karar çevresinde toplanması gereklidir.

6-Takdir etmek : Aile üyeleri diğer üyelerin yaptıkları şeylere öncelikle saygı duyarlar. Saygı duyma evresinden sonra yapılan işi küçük görmek yerine takdir ederler. Motivasyon sağlamak için takdir edilmek en önemli unsurlardan biridir. Motivasyonlu bireyler ise yaptıkları işlerde başarılı olurlar.


7-Birlikte vakit geçirmek : Bu başlığı okuyan kişilerin anlaması gereken nokta ‘‘zorunda olmadığınız halde ailenizle birlikte vakit geçirmekten keyif almak” diğer bir deyişle sağlıklı ailelerde, aile fertleri birbirleriyle vakit geçirmekten keyif alırlar. Birey anlaşıldığı ve saygı duyduğu ortamlarda bulunmaya pozitif bakar.

8-Başa çıkma becerileri : Sağlıklı aile özellikleri arasında bulunan bu başlığın açıklaması şu yöndedir; sağlıklı aileye mensup bireyler bir sorunla karşılaştıkları zaman kaçmak veya içine atmak yerine, sorunlarıyla başa çıkacak motivasyona sahiptirler. Sorunlarını ailelerine paylaşmaktan çekinmezler ve ailelerinin onların arkasında duracağını bilirler. Bu yüzden sağlıklı aile fertleri daha güven sahibidir dolayısıyla sorunlarla başa çıkma konusunda daha iyilerdir.


Yükleniyor…

Bir yanlışlık oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve/veya tekrar deneyin.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: