5 Yöntemle Müşteri Memnuniyetinizi Ve Satışlarınızı Arttırın

Gündelik alışveriş alışkanlıklarımız hızlıca değişiyor. İnternet üzerinden alışveriş yapmayan geleneksel mağazaları tercih eden insanlar bile internet üzerinden alışveriş yapmaya başlamış durumdalar. E-ticaret siteleri rekabetçi fiyatlarla birbirleriyle yarışsalar bile insanlar artık en düşük fiyata en güzel ürünü elde etmenin yanında hizmetinde mükemmel olmasını istiyorlar.

Hizmet sektörünün durmadan geliştiği bu dönemde, müşteriler kendilerine daha iyi hizmet yapan firmalardan ürünleri daha pahalıya almayı makul görüyorlar. Peki gelelim sizin müşteri memnuniyeti ile satışlarınızı nasıl arttıracağınız 6 yönteme

1-Müşterinize Özel Teklifler Oluşturun

Müşterileriniz sitenize girip herhangi bir alışverişe başlamadan önce alışveriş geçmişlerindeki ürünlere bakarak ürünler sunabilirsiniz. Mesela Müşterilerinize sevgililer gününe az süre kalmışken onlara özel seçtiğiniz ürünleri gösterebilirsiniz. Kişiye özel hissettiren bu durum kesinlikle müşterilerin hoşuna gidecektir.


2-Makul İstekleri Geri Çevirmeyin

Şirket olarak kendinize özel politikalar belirlemeniz önemlidir. Müşterilere nasıl davranacağınızdan tutun ürün iadelerine kadar bu politikalara göre ilerleyeceksiniz. Fakat bazı durumlarda bu politikalarda esneklik yapılabilir eğer müşteriniz sizden makul isteklerde bulunuyorlarsa, onları özel hissettirmek amaçlı bu kuralları esnetebilirsiniz. Müşteriler kendilerine özel bir şey yapıldığında ekstra mutlu olurlar.


3- Hediyeler Verin

Beklenmediği anda gelen hediyeleri herkes sever. Medeniyetlerin başlangıcından günümüze kadar hediyelerin oynadığı rol kritiktir. Sitenizden sık sık alışveriş yapan sadık müşterilerinize vereceğiniz hediyeler onları mutlu edecektir. Mesela kırtasiye ürünü satın alan sadık bir müşterinize, verdiği siparişin yanında ufak bir post-it göndermeniz onları mutlu edecektir ve akıllarında yer edineceksinizdir.

Sitenize nasıl sadık müşteri kazandıracağınızı merak ediyorsanız BURAYA tıklayarak ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.


4-Özel Günleri Kutlamayı Unutmayın

Müşterilerinizin doğum günü veya benzeri özel günlerini kutlamak onları mutlu edecektir. Bu yüzden sitenize kayıt olurken onlara doğum günlerini sorup bu tarihlerde kutlamanız sizi bir adım öne geçirecektir.


Teşekkürün Gücünü Unutmayın

Çok normal bir şeymiş gibi gözükse bile teşekkür etmenin verdiği mutluluk önemlidir. Sitenizden alışveriş yapan müşterilerinizin sizi tercih ettikleri için teşekkürünüzü duymaları onları motive eder. Unutmayın müşterinizle ne kadar samimi olur ve ne kadar özel hissettirirseniz, sitenizden o kadar çok alışveriş yapmak isteyecektir.


Diğer e-ticaret yazılarımız :

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: