Müşterileri Yorum Yapmaya Teşvik Edecek 5 Yöntem

E-ticaret sitelerinin gelişmesi ve kazandırması için önemli olan konulardan sizlere bahsetmiştim. Bu konuda ki en kritik başlıklardan bir tanesi müşteri yorumlarıdır. E-ticaretin ilk patlama noktası geldiğinde insanlar müşteri yorumları yerine satın alma işleminin güvenli olduğu ve ürün sayısı fazla olan sitelerle ilgileniyorlardı. Fakat şuan e-ticaret sitelerinin google üzerinde en çok aranıldığı konulardan bir tanesi eleştiri siteleridir. Müşteriler hem ürününüzün yorumlarını araştırıyor hemde sizin sitenizin yorumlarını araştırıyor. Sırf bu konudan müşteri kaybettikleri anlaşılan e-ticaret devleri müşteri hizmetleri için büyük önlemler alabiliyor. E-ticaret sitelerinin sırf yazılan şikayetlerle ilgilenen departmanları bulundurmalı bu konunun önemini sizlere sunabileceğim en güzel örnektir.


1-Yorum Alanı Oluşturmakla Başlayın

En temeline inecek olursak insanlar ürünün sayfasına girdiğinde ürünün özelliklerine ve resimlerine bakıyorlar. E-ticaret sitenizde ki resimlerin etkili olmasını istiyorsanız BURAYA tıklayarak yazımı okuyabilirsiniz. Resim ve özelliklerine baktıktan sonra aynı sayfada ürün yorumlarını görmek istiyorlar. Kısa ve net yorumlar yerine duygu ve düşünceyi daha geniş betimleyen yorumlar müşterinizin satın alma sürecini etkileyecektir. Bu yüzden ürününüzün altında ürün ile ilgili yorumların gözükmesini unutmayın.


2-Müşterilerinizden Yorum İsteyin

Bunu okuduğunuzda kulağınıza çok basit geldiğini biliyorum. Fakat basit şeylerin birleşimiyle önemli işler başarılabilir. Bunu unutmayın ve sitenizin çeşitli bölgelerine yorum yapılmasını hatırlatacak görseller veya yazılar koyun.

Örneğin normal bir okuma metninde altı çizili kelimeler veya üstü boyalı kelimeler daha çok dikkat çeker. Yorum yap yazısını bu şekilde kullanabilir veya satış sonrası memnuniyet anketleri yaparak yorum yapmalarını isteyebilirsiniz.


3-Yorumların Ödül Kazanacağını Belirtin

İnsanların en sevdiği şeylerden birisi de efor sarf etmeden bir şeyler kazanmaktır. Bu yüzden insanlar ürününüzü satın aldıktan sonra yorum yapmaları karşılığında onlara hediye çeki veya puan vereceğinizi duyduklarında bu yorumları büyük bir motivasyonla yaparlar. Unutmayın kötü eleştirinin motivasyonu mutsuzluktur fakat iyi eleştirinin gelmesi için daha fazla efor sarf etmek gereklidir.

4- Etkinlikler Düzenleyin

İnsanlar ödüllendirilmekten son derece memnun kalırlar. Bizim amacımız da insanların hem sitemizde daha fazla vakit geçirmesini sağlamak hem de güzel yorumlar almak olarak ele alalım. İnsanlara ödül havuzlu bir etkinlik sunduğunuz vakit, hem sitenizde daha çok dolaşacaklardır hemde mutlu yorum atmaya devam edeceklerdir.


5-E-postanın Gücünü Hafife Almayın

İnsanların e-postaya bakış açıları çok hızlı değişkenlik gösterebilir. Birden fazla siteye üye olup sadece indirimleri e-posta üzerinden bildirilmesini isteyen bir kitle mevcuttur. Müşteri kitlesi genellikle ürün eline ulaştıktan sonra üründen memnun ise sitenize tekrar dönüp yorum atmayı düşünmez. Bu yüzden ürün teslim edildikten sonra 1 veya 2 gün içerisinde müşterinin memnuniyetini ölçecek ve yorum atmasını sağlayacak bir e-posta düzeni size çok şey kazandırabilir.


Yükleniyor…

Bir yanlışlık oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve/veya tekrar deneyin.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: