Konfor Alanı Nedir ?

Konfor alanı hepimizin hayatında bulunan görünmez bir çizgidir. Konfor alanının tanımı ”İnsanın kendini halihazırda aşina hissettiği bir ortamda, her şeyi kontrol edebildiği yanılgısına düştüğü ve kendini rahat hissettiği psikolojik evre” olarak belirtiliyor. İnsanların evlerinde kendilerine has alışkanlıkları vardır. Mesela ailesiyle yaşayan bireylerin yemek esnasında ki oturma düzenleri genellikle aynıdır. Mesela dizilerde veya filmlerde kültürel tanım olarak baba karakteri genellikle masanın en başında oturur. Bunun nedeni hem ekonomik olarak aile direği olarak görülmesi ve kontrol mekanizmasıdır.


Konfor Alanı Nedir ?

Konfor alanı insanların sürekli yaptıkları eylemlere bağlanma ve kendini güvende hissetmesidir. Her sabah iş yerinde aynı fincandan kahve içerseniz ve bir gün kahve fincanını bulamazsanız, o sabah kahvenin tadı aynı olsa bile size tadı farklı gelecektir. Çünkü alışkanlığınız kahveyle fincanı birbirine bağlamıştır.

Değişime karşı gösterilen direnç ilerleme kaydetmenizi engeller. İnsanlar alıştıkları düzenin dışına çıktıklarında kendilerini rahatsız hisseder. Bu yüzden risk almaya veya yeni maceralara başlamamaya çalışırlar. Konfor alanı herkesin hayatında olmazsa olmazdır. Fakat farklılığa açık olursanız konfor alanınızı siz yönetirsiniz.

Unutmayın doğru seviyede stres performans arttırır. Çoğu girişimcinin hayatını incelediğinizde, belirli bir iş içerisinde çalışırken gündelik ihtiyaçlarını karşıladıklarını fakat bu çemberin dışına çıkmak istediklerini görürsünüz. İşte bu dışına çıkma isteği konfor alanından çıkmak olarak tanımlanabilir.

Diyelim ki gündelik yemek paranız 20TL, aylık yemek paranız da dolayısıyla ortalama 600TL ve girdiğiniz iş sizin bu tutarı karşılamanızı sağlıyor. Sırf yemek paranızı karşılıyor diye bir işe tutunabilir ve konfor alanınızın dışına çıkmaya çalışmayabilirsiniz. Bu yüzden belkide kurduğunuz iş hayalleri veya değerli bir fırsatı risk olarak görüp değerlendirmeyeceksiniz. Bizde bu yüzden herkesin bir konfor alanı olduğunu kabul etmeli fakat öğrenmeye ve risk almaya açık olmalı diyoruz.


Tüm ilerlemeler kontrol alanının dışında gerçekleşir.

Micheal John Bobak

Konfor Alanından Çıkmak Nedir ?

Konfor alanından nasıl çıkılır sorusunun birden fazla cevabı bulunmaktadır. Öncelikle konfor alanınızı anlamanız gereklidir. Bir işten mutsuz olduğunuz halde sırf parası iyi diye çalışmaya devam ediyorsanız bu sizin bir konfor alanınız olduğunun belirtisidir.

Unutmayın ki her insanın korkusu vardır. Korkularınızı dipsiz bir çukur olarak görmek yerine korkularınızın üstesinden nasıl geleceğinizi öğrenmeye başlayın. Bu konuda önerebileceğim bir yöntem de kişisel gelişimdir. Bu yüzden nasıl olumlu düşünme alışkanlığı edineceğinizi BURAYA tıklayarak öğrenmenizi tavsiye ederim.

Kaybetmekten korkmayın: Hiç kaybetmeden kazanmak mümkün değil ne yazık ki, bu yüzden kaybettiğiniz zaman depresyona girmek yerine kaybettiklerinizden ders çıkarmaya çalışın. Çoğu girişimcinin onayladığı gibi bir şey başarmak istiyorsanız öncesinde kaybetmeye de hazır olmanız gereklidir.

Sınırlar konusunda sizden daha esnek insanlarla takılın: Çevrenizde ki insanların merak ve cesareti yüksek olursa sizinde konfor alanınızdan çıkma isteğiniz artacaktır. Çevrenizdeki insanlar farklı zorluklara boyun eğmediklerini gördüğünüzde, sizinde zorluklara bakış açınız değişecektir. Acele etmeyin adım adım konfor alanınızdan uzaklaşmaya başlayın.


Tekne limanda güvenlidir ama teknenin amacı bu değildir.

Paulo Coelho

One thought on “Konfor Alanı Nedir ?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: