E-Ticaret Sitenizde Müşterilerinizin Sizden Beklentileri

E-ticaret sitenizi kurdunuz ve geliştirmek için büyük bir çaba sarf ettiniz. Peki her alanda kendinizi geliştirirken müşterilerinizin beklentilerini ne kadar önemsediniz ? Ürünü satacağınız kişinin önemini unutmayın. İşletmelerin hepsinde bir arz-talep durumu mevcuttur, bunun harici olarak her işletmeye özel müşterilerin beklentisi bulunmaktadır. Bir kebapçıya gittiğiniz zaman yemek sonrası çay ikram edilmesini beklersiniz. Fakat aynı şeyi Butik bir kahveciye gittiğinizde beklemezsiniz. Bu bilginin ışığında e-ticaret sitenizde müşterilerinizin sizden beklediği şeylere değineceğim.


1-Müşteri Fiyatta Garanti Bekler

E-ticaret sitenize gelen müşteri trafiğinin kaynakları birden çoktur. Verdiğiniz reklamlarda ürününüzün fiyatını görüp hoşuna giden bir müşteriyi ele alalım. Bu müşteri reklamdan etkilenip fiyatı beğenip sitenize girdiğinde, sitenizde ki fiyatın reklamda ki fiyattan farklı olduğunu görürse ürününüzü incelemeden sitenizden çıkacaktır. Hatta bir sohbette sitenizin ismi geçtiği zaman siteniz ile ilgili yorumu eleştirel olacaktır.

Bu yüzden müşteriniz ürünü satın alacağı vakitte sürpriz eklentilerle karşılaşmasın.


2-Görseller ürünü satmalıdır. Bu konuyu detaylı olarak ürün görselleri adlı yazımda anlatmıştım BURAYA tıklayarak yazıma ulaşabilirsiniz. Müşterinize ürünü satmak için öncelikle ürünü sevdirmelisiniz. İnsanlar internet üzerinden alışveriş yaparken ne satın aldıklarını bilmek ve anlamak isterler. Bu yüzden kullandığınız görseller ürününüzü betimlemeli ve gerçekliğini yansıtmalıdır. Ürününüzün birden fazla açıdan çekilmiş fotoğrafları bu konuda güzel bir örnek olabilir.


3- Güven Olmazsa Satış Olmaz

İnternet dolandırıcılığı tavan yapmış bir dönemde e-ticaret siteleri güven üzerine kurulmak zorundadır. Güven duygusu güçlü bir motivasyondur, insanlar güvendiği insanların yaptığı işlerin tutmayacağını bilse bile o işe yatırım yapabilirler, çünkü kişiye güvenirler.

Bu yüzden sitenizin güvenilir olduğunu belirten başlıklara önem verin. Sitenize veya ürünlerinize gelen yorumlar ve şikayetleri yayınlayın fakat düzelttikten sonra düzeltilmiş olan kısmı insanların özellikle görmesine uğraşın.

İnsanlar her sitenin belli başlı sorunları olduğunu bilmektedirler. Bu yüzden sorunlarınızı saklamak yerine sorunlarınıza karşı yaptığınız çözümleri insanlara gösterin. İnsanlar çözüm üreten ve mağdur bırakmayan sitelere daha fazla güvenirler.


4- Müşteri ürününü sabırsızlıkla bekler. Yeni bir ürün almanın insan üzerindeki etkisini başka bir yazımda paylaşmıştım. O yazıya BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bir ürünü satın alırken müşteriniz bir sürü süreçten geçer ama bu süreçlerde kontrol onun elindedir. Mesela ürünü sizin sitenizden satın almak istemeyebilir veya ürünün fiyatını nasıl ödeyeceğini kendi seçebilir. Kontrol sahibi olmadığı tek süreç kargo sürecidir. Bu yüzden insanlar kargolarını beklerken genellikle tedirgin olurlar, bu süreci en iyi sonuçlarla atlatabilmek için lojistik kısmınıza önem verin. Ürün teslimat süreleri uzun olmasın ve yanlış ürün gönderilmesin.


5-Müşteri Hizmetleri Olmazsa Olmaz

Unutmayın müşteriniz bir ürünü satın aldıktan sonra sizden satın almadan önceki hali gibi ilgi bekler. Onlarca e-ticaret sitesinin içerisinden sizi seçen bir müşteri bütün soru ve şikayetlerinde size ulaşmak ister. Müşteri hizmetlerinizi geliştirmek için dikkate almanız gereken maddeleri başka bir yazım içerisinde sizlerle paylaşmıştım. O yazıyı okumak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Müşterilerinizin sitenizi tercih etmesi veya tekrar alışveriş yapmaları için onlara verdiğiniz değeri ve özveriyi görmelidirler.

Yükleniyor…

Bir yanlışlık oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve/veya tekrar deneyin.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: