7 Yöntem İle Olumlu Düşünme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır ?

Önceki yazımda da belirttiğim gibi olumlu düşünme alışkanlığı eğitimle gelişebilen bir alışkanlıktır. Olumlu düşünme alışkanlığı nedir adlı yazıma ulaşmak için BURAYA tıklayabilirsiniz. Öncelikle olumlu düşünme alışkanlığı için ne yapılmalı derseniz, olumsuz duygu ve düşünceleri tespit etmeniz son derece önemlidir. Sizi olumsuzluğa iten düşünceleri tam olarak bilmezseniz, onları olumluya çeviremezsiniz. Bu yüzden bu düşünceleri bir kağıda yazın ve somutlaştırın.

1-Olumsuz Düşüncelerin Yerine Olumlu Olanları Yerleştirin

Benim bu başlığa en uygun gördüğüm açıklama hasar kontrolüdür. Hayatınızda gerçekleşen ve sizi mutsuz eden eylemleri saptadıktan sonra, o eylemlerin yerine koyabileceğiniz ve sizi mutlu edebilecek eylemleri belirleyin. Yeni eylemlere alışmak için süre ayırın.


2-İyilikten iyilik doğar. Unutmayın çoğu araştırma iyilik yapan insanların daha mutlu olduğunu gösterir. Olumlu düşünmenin önemli bir kısmı da mutlu olmaktır. Bu yüzden de iyilik yapmaktan kaçmayın, insanların olumsuz baktığı buradan bir şey çıkmaz dedikleri durumda olan insanlara pozitif yaklaşın.


3-Olumlu düşünme alışkanlığı için ne yapmalıyım ? Kısmına devam edersek cevaplardan bir tanesi de esnek olmanızdır. Spor yapmakta olumlu düşünme açısından önemli olsa da burada bahsettiğimiz fiziksel esneklik değil. Karşılaştığınız engeller karşısında çözüm yolunu esnek kılmanızdır. Olaylara ne kadar geniş açıdan bakarsanız, olayları bir o kadar kolay çözersiniz.


4-Kendini eleştir. Olumlu düşünme alışkanlığını kazanmak için insanın kendisini olumsuz bulduğu konuları kabullenmesi gerekir. Herkesin bir olumsuz yanı vardır. Önemli olan bu olumsuz yanın gerçekliğini inkar etmemek. Zayıf yanınızı belirlerseniz bu konuda iyileştirmeler yapmak için daha fazla çaba gösterebilirsiniz. Unutmayın mükemmel yoktur.


5- Yeni bir etkinlik bul. Yeni şeylere duyulan heyecanın yeri daima farklıdır. Hayatınıza pozitif ivme kazandıracağınız vakitte yeniliklere açık olmalısınız. Kendinizi mutlu hissettiğiniz ve öğrenmeye açık olduğunuz etkinlikler bulun.


6- Spor yapın. Olumlu düşünme teknikleri arasında olan diğer bir madde ise spor yapmaktır. Spor yapan insanların hormon dengeleri diğer insanlara oranla daha iyidir. Bu yüzden olumlu düşünmeyi pozitif yönde etkilediği bir gerçektir. Kendinizi ne kadar severseniz, olumlu düşünme alışkanlığınız bir o kadar hızlı gelişecektir.


7-Ders çıkarın. Geçmişte yaşadığınız olumsuz olaylardan ders çıkarın. Yaşanılan olayların psikolojik olarak bıraktığı etkiler vardır. Bu yüzden geçmişinizde olumsuz düşündüğünüz bir konuyu olumluya çevirmeniz, size bu yolda yardımcı olacak ciddi bir faktördür.

Yükleniyor…

Bir yanlışlık oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve/veya tekrar deneyin.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: