Olumlu Düşünme Alışkanlığı Nedir ?

Günümüz de kişisel gelişim fazlasıyla ilgi görüyor. İnsanlar hayatlarında fark yaratmak veya daha mutlu olmak için kendilerini geliştirmek istiyor. Peki gelelim kişisel gelişimin önemli alt başlıklarından bir tanesi olan olumlu düşünme alışkanlığına.

Olumlu Düşünme Nedir ?

Olumlu düşünme alışkanlığı , olayların olumsuz tarafına odaklanmak yerine olumlu(pozitif) kısmına odaklanmaktır. Hayatımız boyunca önümüze çeşitli engeller çıkacaktır. Bu engellerin üstesinden gelmenin en iyi yollarından bir tanesi olumlu düşünmektir. Engellerle karşılaştığınızda, engeller gözünüzde büyüyorsa olumsuz düşünüyorsunuzdur. Olumlu düşünmek engellere olan bakış açınızı değiştirir, çözüm yolu bulmanız için geniş açılardan olayı görmenizi ve olayı çözerken bulacağınız çözümler de kendinize güvenmenizi sağlar.

Olumlu düşünme alışkanlığı eğitimle kazanılabilir. Kimse doğuştan tamamen olumlu düşünme alışkanlığına sahip olamaz. İnsanlık tarihimiz boyunca insan kendi beynini eğitmeye ve yönlendirmeye çalışmıştır. Bu eğitim insandan insana değiştiği için süreçte değişkenlik gösterebilir.

Zihnimizde yaşadığımız bütün psikolojik olayların, vücudumuzu fiziksel olarak etkilediği bir gerçektir. Bu yüzden olumlu düşünmek size birden fazla fayda sağlar. Olumlu düşünen insanların depresyona girme olasılığı daha düşüktür. Bunun nedeni ise olumlu düşünen insanların kendi öz eleştirilerini yapabilmeleri ve güçsüz yanlarını kendilerine gelişme şansı olarak görmelerindendir. Negatiften korkmamak sağlığınız açısından önemlidir.


Olumlu Düşünme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır ?

Yukarıda da belirttiğim gibi olumlu düşünme alışkanlığı eğitimle gelişebilen bir alışkanlıktır. Öncelikle olumlu düşünme alışkanlığı için ne yapılmalı derseniz, olumsuz duygu ve düşünceleri tespit etmeniz son derece önemlidir. Sizi olumsuzluğa iten düşünceleri tam olarak bilmezseniz, onları olumluya çeviremezsiniz. Bu yüzden bu düşünceleri bir kağıda yazın ve somutlaştırın.

İyilikten iyilik doğar. Unutmayın çoğu araştırma iyilik yapan insanların daha mutlu olduğunu gösterir. Olumlu düşünmenin önemli bir kısmı da mutlu olmaktır. Bu yüzden de iyilik yapmaktan kaçmayın, insanların olumsuz baktığı buradan bir şey çıkmaz dedikleri durumda olan insanlara pozitif yaklaşın.

Olumlu düşünme alışkanlığı için ne yapmalıyım ? Kısmına devam edersek cevaplardan bir tanesi de esnek olmanızdır. Spor yapmakta olumlu düşünme açısından önemli olsa da burada bahsettiğimiz fiziksel esneklik değil. Karşılaştığınız engeller karşısında çözüm yolunu esnek kılmanızdır. Olaylara ne kadar geniş açıdan bakarsanız, olayları bir o kadar kolay çözersiniz.

Kendini eleştir. Olumlu düşünme alışkanlığını kazanmak için insanın kendisini olumsuz bulduğu konuları kabullenmesi gerekir. Herkesin bir olumsuz yanı vardır. Önemli olan bu olumsuz yanın gerçekliğini inkar etmemek. Zayıf yanınızı belirlerseniz bu konuda iyileştirmeler yapmak için daha fazla çaba gösterebilirsiniz. Unutmayın mükemmel yoktur.


Olumsuz bir zihin size asla olumlu bir hayat vermeyecektir.

Ziad K. Abdelnour

Olumlu düşünme teknikleri arasında olan diğer bir madde ise spor yapmaktır. Spor yapan insanların hormon dengeleri diğer insanlara oranla daha iyidir. Bu yüzden olumlu düşünmeyi pozitif yönde etkilediği bir gerçektir. Kendinizi ne kadar severseniz, olumlu düşünme alışkanlığınız bir o kadar hızlı gelişecektir.

Geçmişte yaşadığınız olumsuz olaylardan ders çıkarın. Yaşanılan olayların psikolojik olarak bıraktığı etkiler vardır. Bu yüzden geçmişinizde olumsuz düşündüğünüz bir konuyu olumluya çevirmeniz, size bu yolda yardımcı olacak ciddi bir faktördür.


Düşüncelerin ne kadar güçlü olduğunun farkına varsanız, bir daha aklınızdan negatif düşünceler geçirmezdiniz.

Peace Piligrim

Olumlu Düşünmenin Gücü

Unutmayın düşündüğünüz şeyler çevreye olan davranışlarınızı etkiler. Siz mutsuzken çevreye bunu yansıtmamakta iyi olabilirsiniz. Fakat ne kadar iyi olursanız olun, mutluyken davranışlarınızın kimyası ile mutsuzken kinin farkı azımsanamayacak kadar çoktur.

Olumlu düşünmenin bir diğer gücü ise, hataları reddetmek yerine onları fırsata çevirebilmektir. Olumsuz yönlerinizi olumluya çevirirken elde edebileceğiniz yeni fırsatlar illa ki doğacaktır.

Gözünüze klişe gibi gözükebilir. Olumlu düşünmenin gücü günümüzde çok kullanılan bir kavramdır. Fakat kesinlikle klişe olarak görmemeniz gerekir. Olumlu kelimesi başlı başına bir terapi kelimesidir. Olumlu kelimesinin geçtiği çoğu cümle insanı mutlu eder veya pozitif düşündürtür.

İyimserlere göre tüm kapıların kolları ve menteşeleri vardır ; kötümserlere göre ise tüm kapıların kilitleri ve mandalları vardır.

William Arthur Ward

Yükleniyor…

Bir yanlışlık oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve/veya tekrar deneyin.

One thought on “Olumlu Düşünme Alışkanlığı Nedir ?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: