Etkili Bir İletişim İçin İkna Etme Sanatı

İletişimde karşı tarafı etkileyebilmek ve ikna edebilmek için ne söylediğinizden çok nasıl söylediğiniz önemlidir. İkna etme gücünüzü nasıl daha iyi hale getirebileceğinizi merak ediyorsanız, ikna etme tekniklerine göz atalım…

Kişilik Analizi

İletişim kuracağınız kişinin,önceden tanıma ve araştırma fırsatınız varsa analizini yapın,eğer yapamadıysanız , iletişim anından itibaren beden dilinden , konuştuğu konulara kadar , her detaya önem vererek yapabildiğiniz en iyi varsayımlarınızı yapın ve bu varsayımları veya öğrendiğiniz bilgileri destekleyici bir konuşmayla,benzerlikleri ortaya koyarak sizi kendisine daha yakın hissetmesini sağlayın.


Beden Dili

Beden dili sayesinde,karşımızdakileri etki altına alabiliriz.Yerine ve zamanına uygun, bilinçli hareketlerle, beden dilimizi daha da güçlendirebiliriz. Karşımızdaki kişi için de , ayaklarından başını eğmesine kadar , kişinin herhangi bir yönünü anlayabiliriz. Beden dilini anlamak için pratikler yapın, örneğin ; çevrenizde herhangi birinden başlayın ve o kişinin fizyolojisini anlamaya çalışın. El hareketlerine,ses tınısına duruşlarına kısacası fizyolojisine dikkat edin ve anlamlandırın. Ne kadar çok insanda denerseniz , o kadar çok çıkarım sahibi olacaksınız. Yakınlığı hissedecek misiniz bakın..


Otorite

Otorite , ikna etme sanatında sağlıklı ölçüde tutulması gereken önemli bir ilkedir. Ve Otoriter gözükebilmek için önce dış görünümünüze dikkat etmelisiniz. Giydiğiniz giysiniz,saçınızı toplama şekliniz veya yüzünüzün yorgun bir hal yerine daha bakımlı olmasıyla birlikte dik duruşunuz önemli ölçüde etkili bir birleşim yakalayacaktır ve insanların size olan davranışlarını doğrudan etkileyecektir. Eğer saygı duyulmak ve insanları etki altına almak istiyorsanız öncelikle kendinize saygı duyacaksınız. Kendinize duyduğunuz saygı başkalarını da etkileyecektir. Tabii ki sırf dış görünüm yetmez, iletişimde ses tonunuzun kendinize güven duyan tonlaması,cümlelerinizde vurguladığınız kısımlar ve edindiğiniz başarıları pazarlamanız çok önemlidir.

Kanıt

Bir iletişim kurarken,gereksiz cümle kurmaktan ve ”konuşkan olmalıyım” diye her konu hakkında görüş sergilemeye çalışmaktan kaçınmalısınız aksi takdirde size yöneltilen bir soruda , görüşlerinizi kanıtlayıcı cümleler kuramazsanız maalesef ki ikna eden yerine ikna edilen olma ihtimaliniz yükselir veya kimi kişiler için konuşma bitebilir bile.. Dolayısıyla tam fikir sahibi olmadığınız konularda konuşmamaya aksine o konu hakkında yaratıcı ve detay sorularla dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

Yükleniyor…

Bir yanlışlık oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve/veya tekrar deneyin.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: