Müşteri Hizmetlerini Geliştirmek İçin 3 Yöntem

E-ticaret sitenizin uzun soluklu ve sürdürülebilir olmasını hedefliyorsanız müşteri hizmetleriniz mükemmel olmalıdır. Unutmayın pazarladığınız ürünleri müşterileriniz sadece sanal ortamda inceleyebiliyor. Sadece sanal ortamda incelenen bir ürünü satın aldıktan sonra müşterinizin yaşayabileceği bir sürü sorun olabilir. Bu sorunlar karşısında şirketinizin müşteri hizmetlerinin nasıl önlemler aldığı, müşterinizin bir daha sitenizden alışveriş yapıp yapmayacağını belirleyen önemli bir unsurdur. Unutmayın sitenizden devamlı alışveriş yapan ve arkadaşlarına sitenizi öven sadık müşterilerinizi müşteri hizmetlerinizin hatasından dolayı kaybetmek size her açıdan zarar verecektir.


Müşterileriniz Size İstediklerinde Ulaşabilsin

Hepimiz online alışveriş yaparken sorunlar yaşamışızdır. Kimi zaman gelmeyen kargo olsun kimi zaman ise hasarlı veya hatalı ürün gönderilmiş olabilir. Bu tarz sorunlar insanların e-ticaret sitenize olan bağını zedeleyebilecek cinsten sorunlardır.

Fakat insanlar sorun yaşadığı zaman müşteri hizmetlerini arayıp sorunlarını çözdüklerinde güven duygusu devreye girecektir. Bu güven duygusu ise sadık müşteri kazanmanın en temel yollarından bir tanesidir. Sadık müşteri kazanma yolları için BURAYA tıklayabilirsiniz.


İşletmenizin Türüne Göre Ağırlık Vereceğiniz İletişim Kanalını Seçin

E-ticarete yeni başladıysanız ve firmanız küçük bir firma ise size önerimiz : E-posta ile müşteri hizmetlerine ağırlık vermek olacaktır. Normal şartlarda sitenizden alışveriş yapabilecek yaş kitlesinin aralığı oldukça fazladır. Yüksek yaşa sahip kitle telefonla görüşmeyi ve sorunu telefon ile çözmeye eğilimi olan kitle olabilir. Fakat telefon veya çağrı merkezi yapısı sanıldığından daha masraflı ve daha sancılı bir süreçtir. Mesela yeteri kadar elemanınız olmadığı vakit müşterileriniz telefon başında ağaç olabilir. Bu yüzden sizlere e-posta ile müşteri hizmetlerinizi vermenizi öneriyoruz. İletişim bilgilerinizi sitenizde güzel bir tasarımla sunmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır. Unutmayın e-postalara hızlı dönüş sağlamanız müşterilerinizin telefonla görüşme isteğini azaltacaktır.


Ürün Teslimat Bilgisini Müşterileriniz Her An Görebilsin

Günümüzde çağrı merkezi destekli müşteri hizmetleri sağlayan çoğu e-ticaret sitesinin aranma sayılarının büyük bir kısmını ürün teslimat bilgisi almak isteyen kişiler yapıyor. Tahmin edersiniz ki bu telefon yoğunluğu büyük bir iş yükü bindiriyor. İş yükünü azaltmanız ve ürün teslimat bilgisini müşterinizin rahatlıkla bulabilmesi müşteri memnuniyetini arttıracaktır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: