Kendini Tanıma Ve Faydaları

Çağımızın en popüler ve önemli konularından biri olan kişisel gelişim hakkında yazılan yazı sayısı geçen sene oranla %60 artmış bulunmaktadır. Peki kişisel gelişime başlamanın ilk adımı olarak görülen kendini tanıma nedir ? Diyecek olursanız, bir bireyin iç dünyasıyla iletişime geçebilmesi yani kendini gerçekten tanımaya çalışmasıdır. ‘ben kimim, varoluşumun anlamı ne, nasıl biriyim, neler yapabilirim?’ Tarzında sorularla başlayan bu yolculuk bazı insanların hayatı boyunca tamamlayamadığı bir süreçtir.

Kendini tanıma anlamında kullanılan terim aslında fazla kategoriyi kapsayan bir konudur. Hangi yemeği sevdiğinizi, hangi renkten hoşlandığınızı gibi konularda kendinizi tanımak anlamına gelebilse bile, aslında kast etmek istediğimiz objektif bir açıdan manevi değerlendirmelerinizi yapabilmenizdir.

Objektifliğin kullanımını gerçekçilik olarak düşünebilirsiniz mesela üzücü bir durumla karşılaştığınızda kendini tanıyan biri, bu durum karşısında ne kadar etkilendiğini gerçekçi olarak görebilir.

Kendini Tanımanın Önemi

Kendinizi tanımanın basit bir süreç olmadığına tekrar değinmek isterim. Çoğu insan yaşlılığında bile kendini tam olarak tanımamış olabilir. Kişisel eleştirinizi yapabilmek, en güçlü – zayıf yönlerinizi objektif bir biçimde tanımlayabilmek. Başınıza her hangi bir durum geldiği vakitte bu durum için ne hissedeceğinizi en iyi siz bilirsiniz. Bu yüzden kendini tanıyan insanların depresyon yaşama oranları kendini tanımayan insanlara oranla daha düşüktür.

Bir başka açıdan bakacak olursak şayet kendini tanıyan insanlar dış dünyadan gelen kötülüklere karşısında iç dünyalarını daha rahat korurlar. Pozitif eleştiri ile negatif eleştiri arasında ki farkı kendilerinde daha rahat görürler.

Kişisel Hedefler Ve Kendini Tanıma

Gelelim kişisel hedeflerin önemine, her birey kendi hayatını şekillendirecek hedefleri kendisine belirler. Güzel bir ticaret ağı kurmaktan tutun sabah koşusuna çıkmak gibi hedefleri vardır insanların. Kendini tanıyan bireylerin kişisel hedeflerini kendini tanımayan bireylere göre daha fazla gerçekleştiriyor olduğu gerçeğini unutmayalım.

İnsanların günlük,aylık ve yıllık hedefleri vardır. Bu hedefleri örnekleyecek olursak eğer : Kendini tanımayan bir bireyin koyduğu hedefi restaurant işletmek olduğunu ele alalım. Bu bireyin kendinde tanımadığı özelliği eleştiriye kapalı olması olduğunu varsayalım. Restaurant gibi bir işletmede her türlü eleştiriye maruz kalabileceği bir ortam oluşacağı için, bu hedefi gerçekleştirirken mutsuz olabilir veya bu işe girerken ki yatırımı boşa sermaye kaybı olarak sonuç verebilir.

Kendini tanıyan bir bireyin koyduğu hedefte ise eleştiriye gelemediği için ya bu konuyu düzeltmeye çalışacaktır ya da kendisine eleştiri gelmeyecek bir hedef koyarak o yolda ilerlemeye çalışacaktır. Kendini tanıyan bireyler hedeflerinde ki eksileri ve artıları daha objektif değerlendirebilecekleri için hayallerini veya hedeflerini gerçekleştirmeleri daha kolay olacaktır.

Yükleniyor…

Bir yanlışlık oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve/veya tekrar deneyin.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: