Hangi İtalyan Kahvesini İçmeliyim ?

İtalyan kahvesi denilince akla Türklerin çay içme alışkanlığı geliyor. İtalyanlar için kahve olmazsa olmaz bir konumda bulunmaktadır. İtalyanlar kahveyle geç tanışmış olsalar bile, kahve ticaret konusunda oldukça iyiler. Günün farklı saatleri için alışkanlıkları olan kahveler bulunmakla birlikte akşam yemeğinden sonrasında espresso içmeyi ihmal etmezler, fakat kahve içmek için oturmaya veya keyif yapmaya ihtiyaçları yoktur. İtalya da bulunduysanız cafelerinde insanların hızlı bir şekilde kahve içtikleri hatta çoğunlukla ayakta içtiklerini görmüşsünüzdür. Şimdii mutlaka denemeniz gereken İtalyan kahvelerini sizlere tanıtacağım…

Espresso Olmazsa Olmaz

İtalyan kültüründe 3 vakitte 3 farklı kahve türevi içmek gibi bir kültür bulunmaktadır. Fakat espressonun yerini hiç bir kahve tutamıyor diyebiliriz. Espressonun doğduğu bu topraklarda, insanlar butik kahvecilere girip kahve istedikleri zaman önlerine gelen kahveyi 2-3 yudumda içerler ve teşekkürünü edip dükkandan çıkarlar. Günümüzde telefonlarımız için powerbank neyse İtalyanlar içinde espressonun yeri aynı !

Espresso konusunda sizi uyaralım, daha önce içmediyseniz eğer uzun bir kahve keyfi yapacağınızı düşünmeyin. Sizi bekleyen kahve 2-3 yudumluk olacaktır ve tadı acımsı bir kahve içeceksinizdir. Bir cafe de oturduğunuz zaman ağzınızdan Caffé kelimesi çıktığı anda devamında söylediğiniz kelimeler anlaşılmaz ise size espresso servis edilecektir. Bu yüzden spariş verirken istenmeyen bir durum yaşanmaması adına dikkat etmenizi öneririm


Caffé Lungo 

İtalya turunuzu yaparken yorulduğunuzu varsayalım. Bir gün öncesinden espresso içtiğinizi ve kısa bir keyif olduğunu farz ediyorum. Bu Lungo kahvemiz espressoya oranla daha hafif içimli ve talebe göre su ilaveli olarak yapılabiliyor.


Caffé Ristretto

Bu güzel kahvemiz en sert kahveler arasında bulunuyor. Demlenme yönteminden dolayı daha yoğun ve sert bir kıvamı bulunmaktadır. Sert kahvelerden hoşlanmıyorsanız eğer içmemenizi öneririz. Bu kahve için sırf İtalya’ya gitmeye gerek yok herhangi bir Starbukstan kahveyi temin edebilirsiniz.


Cappuccino

İtalyanların genellikle sabah kahvaltısıyla beraber tükettikleri bir kahve türevidir. Yapılış şekli ve sunum olarak fotoğrafçıların en güzel fotoğrafları yakaladıkları kahve türü olarak ta geçmektedir. İçinde espresso, süt ve süt köpüğü bulunan cappuccino keyifle içebileceğiniz uzun soluklu bir kahvedir.

Size Uygun Olan Kahve Tadınızı Bulun: En Lezzetli Dünya Kahveleri

Günümüzde Çekirdek Kahvenin ticareti oldukça revaçtadır. Ve kahve çekirdeklerinin kokusunu,lezzetini tartışmayacağım bile.. Gerçekten lezzetli kahve çekirdeklerinin kokusu insana terapi gibi geliyor… Şimdi sizlere en çok beğendiğim ve sıklıkla tercih edilen kahve çekirdeklerinin nerede yetiştiğine dair bilgi vereceğim

En Trend Kahveler : Latte Macchiato ve Dalgano (Tiktok) Kahvesi

Latte Macchiato : Sütü köpürtelim ( French press ile köpürttüm,çok daha pratik geliyor siz süt köpürtücü ile de yapabilirsiniz) Köpüren sütü bardağa dökelim. 2 çay kaşığı granül kahveye yarım çay bardağı ılık veya soğuk su ilave edelim. (Ben normal su tercih ettim,2 türlüde çok lezzetli)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: