Türk Kahvesi Kültürü Hakkında Bilinmeyenler

Türk kahvesi, geleneklerimizin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Adetlerimizin neredeyse hepsinde adından söz ettiren Türk kahvesi , lezzet bakımından da hepimizin ortak dilidir. Peki bu kadar tüketilen, nesilden nesile aktarılmaya devam eden Türk kahvesinin nereden geldiğini biliyor muydunuz? Bence herkesin kendi kültürüyle tam olarak özdeşleşebilmesi için, kendi kültürüne ait olan ve severek tükettiği yiyecek ve içeceklerin , tarihini,hikayelerini de bilmesi gerekir. İşte bu yazım Türk kahvesinin ortaya çıkışı bakımından sizlere yardımcı olacaktır…

Türk Kahvesi Nasıl Ortaya Çıktı?

Türk Kahvesinin Osmanlı’ya gelmesi ile ilgili 2 hikaye anlatılır. Bu hikayelerden birisi; 1554’te Suriyeli iki tüccar kahveyi Osmanlı Topraklarına getirdikleri söylenir,2. hikaye ise ; Kanuni Sultan Süleyman dönemine aittir. Sultan Süleyman’a lezzetine hayran kalınan Türk kahvesini Yemen Valisi Özdemir Paşa tarafından getirilir ve en iyi kahve ve kahve pişiricileri sarayına davet ettirip 40 farklı çeşitte kahve pişirme yöntemi ile ustalar , sarayda yerlerini alır ve Türk kahvesi Osmanlı’ya girmiş olur. Türk kahvesinin saraya girme sürecinin çok kısa olmadığı söylenir. Kahvenin saraya kabul edilişine kadar olan süreçte, kadılar kahvenin haram olup olmadığını düşünürken, hekimler ise uyuşturucu olup olmadığını araştırmışlardır.

Türk Kahvesinin saray mutfağının vazgeçilmez bir kültürü olmasının ardından çeşitli yeniliklerde beraberinde gelmiştir. Örneğin ; Günümüzde kahvenin yanında ki şık sunumlar ve suyun içerisine farklı aromalar katan çiçeklerin konulması Osmanlı Döneminde çıkmıştır.

Kahvenin Yanında Neden Su Verilir?

Türk Kahvesinin yanında su ikram kültüründe 2 rivayet vardır. Bunlardan biri, Osmanlı’ya dayanmaktadır. Padişahın yiyeceği yemeklerin zehirli olup olmadığını anlamak için tadan görevliler vardır. Hazırlanan Türk Kahvesinin de, zehirli olup olmadığı anlaşılması gerekmektedir ancak padişah,kahvesini lezzetinden dolayı tek kişilik cezvede içmektedir dolayısıyla görevliler tadım yapamamaktadırlar. Çözüm olarak kahvenin yanına su getirilir,padişah ise kahveyi içmeden,parmağını önce kahveye sonra da suya bandırır ve Bu sayede kahvenin suda dağılımından,kahvenin zehirli olup olmadığını anlamaktadır. Diğer rivayete gelecek olursak , eve gelen misafir suyu önce içerse karnı aç demektir , ev sahibi ise sofrasını kurmalıdır. Eğer suyu kahvesi bittikten sonra içer ise tok demektir,uzun kalmayıp yalnızca hoş sohbet için gelmiş demektir. Misafirin ‘açım’ demesi yerine niyetini belli etmesi , bu kültüre işarettir.

Photo by Ahmed Aqtai on Pexels.com

Size Uygun Olan Kahve Tadınızı Bulun: En Lezzetli Dünya Kahveleri

Günümüzde Çekirdek Kahvenin ticareti oldukça revaçtadır. Ve kahve çekirdeklerinin kokusunu,lezzetini tartışmayacağım bile.. Gerçekten lezzetli kahve çekirdeklerinin kokusu insana terapi gibi geliyor… Şimdi sizlere en çok beğendiğim ve sıklıkla tercih edilen kahve çekirdeklerinin nerede yetiştiğine dair bilgi vereceğim

Yükleniyor…

Bir yanlışlık oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve/veya tekrar deneyin.

One thought on “Türk Kahvesi Kültürü Hakkında Bilinmeyenler

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: