E-Ticarette Para Kaybına Neden Olabilecek Hatalar

Günümüzde internet üzerinden satış yapmaya başlamak hiç zor bir iş değil. E-ticaret üzerinden satış yapmaya başlayabilmek için düşük bütçeler yeterli oluyor, fakat bu iş için kalıcı olmak sanıldığından daha zordur. Bu yüzden sizlere e-ticaret sitelerinin çoğunun para kaybıyla sonuçlanan hatalarını anlatacağız :

1-Kötü Müşteri Hizmetlerinden Kaçının !

Müşteri hizmetlerine verdiğiniz önem, firmanızın karakterini belirleyen unsurlardan bir tanesidir. Her yazımızda sıkça değindiğimiz konulardan birisi olan müşteri hizmetleri günümüzde insanların alışveriş kararlarını etkileyebilen bir konudur. Rekabetin çok olduğu fakat pazarında çok geniş olduğu e-ticaret işi, güven ve ürün kalitesi üzerinden ilerlemekte olan bir sektör. İnsanlar ürün kalitesinden memnun kalsalar bile müşteri hizmetlerinin kötü olduğu veya sorun yaşadıkları firmalardan ürünleri satın almak yerine, daha pahalı fakat müşteri hizmetleri iyi olan firmalardan alışverişlerini tamamlamak istiyorlar.

Önerilerimize geçecek olursak :

Güler yüzlü müşteri hizmetlerine sahip olan bir işletme, diğer işletmelere oranla sorun ne kadar büyük olursa olsun daha kazançlıdır.

— Satış öncesinde gösterdiğiniz ilgiyi, satış sonrasında göstermeyi unutmayın.

–Müşterilerinizin ürünle alakalı merak ettiği sorulara karşın, müşterinin merakını doyuracak, onları mutlu edecek veya sorunlarını çözecek olumlu dönüşler yapın.

— Geri dönüş sürenizin hızlı olması gerçekten en önemli hususlardan birisidir. Müşteri YENİ aldığı ürünüyle ilgilenmek isterken yaşadığı sorunların hızlı ve pozitif yönde çözülmesini beklemektedir. Satışlarınızı arttırabilecek YENİ ve benzeri e-ticaretin sihirli kelimelerini öğrenmek için BURAYA tıklayabilirsiniz.


2-Eski Müşterilerin Değerini Bilmemek

E-ticaret gibi bir sektörde sitenizden alışveriş yapabilecek yeni müşterilere ulaşmak oldukça önemli ve masraflı bir süreçtir. Yeni müşteri kitlesini sitenize çekebilecek reklam politikaları hazırlamak ve bunlara özel fonlar yaratmak uğraştırıcı bir iştir. Bu yüzden sitenizden birden fazla kez alışveriş yapmış olan eski müşterilerinizi unutmamanız ve elinizde tutmanız gereklidir. Birden fazla kez satış yaptığınız ve mutlu ettiğiniz müşterinize daha fazla satış yapmanız, yeni müşteriler bulmanıza oranla daha kolaydır. Fakat eski müşterilerinize kendilerini değerli hissettirmezseniz eğer sizin sadık müşteriniz olarak kalmayacaklardır. Sitenize sadık müşteri kazandırma yolları isimli yazımız için BURAYA tıklayabilirsiniz.


3- Hazırlıksız Yakalanmamak İçin Plan Yapın

Yönettiğiniz e-ticaret sitenizin gelişim planı yavaş yavaş olabilir. Bu plan içerisinde gündelik olarak 15 ürün satışı bulunuyorken zamanla 30-40-50-70 diye ilerleyecek biçimde altyapınızı oluşturuyor olabilirsiniz. Fakat atalarımızın söylediği gibi evde ki hesap çarşıya uymayabilir. 15 satış yapıyorken 100 satış yapma rakamlarına ulaşabilirsiniz. Bu yüzden alt yapı hedeflerinizin üzerine acil durum planlarını eklemeyi unutmayın, alt yapınız yeterli gelse bile personel sayısından kaynaklı gecikmeler yaşanabilir. Bu durumlara karşında sorunu çözmek odaklı bakın, eğer sorun çözülemiyorsa müşteriye hatanızı telafi edebilecek hediyeler gönderin.

Yükleniyor…

Bir yanlışlık oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve/veya tekrar deneyin.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: