Alışveriş Sepeti Niye Terk Edilir ?

E-ticaret sitenizde yaşayabileceğiniz en büyük sorunlardan birisi de alışveriş sepetine istedikleri ürünleri ekledikten sonra sepeti terk eden müşterilerdir. Potansiyel müşterilerinizi sitenize çekmek amaçlı yaptığınız reklamlardan sonra gelen müşterinin ürünleri sepette bırakıp, satın almaması biraz hayal kırıklığı yaşatabilir. Fakat bu olumsuz özelliği değerlendirirken birden fazla açıdan bakmamız gereklidir. Mesela günümüzde online alışveriş yapan insanların çoğu, ürünlerini sepete satın alma amacı olmadan koyuyor ve o ürünlere gelen indirimleri daha rahat kontrol edebiliyor. Evet kulağa garip gelebilir ama sepeti terk etmek terimi tam olarak karşılığını bulmuyor desek yeridir. Müşteriler satın almak istedikleri ürünleri her seferinde teker teker aratmak yerine düzenli olarak sepetlerini kontrol ediyor ve istedikleri ürün indirime girmiş mi girmemiş mi kontrol edebiliyorlar.

Peki satın alma işleminin en önemli evrelerinden bir tanesi olan sepeti satın alma eylemi niye tamamlanmaz ?
Satın alma işlemini tamamlama mesajının zayıf olması :

İçerisinde bulunduğumuz teknoloji döneminde bir adet ürünün fiyatı fazlasıyla değişkenlik gösterebiliyor. Mesela bir adet bebek oyuncağı x sitesinde 30TL y sitesinde 40TL z sitesinde ise 50TL ama kargo bedava şeklinde satılabiliyor. Bu hesapları göz önünde bulundurarak düşündüğümüzde sitenizden alışveriş yapan bir kişinin daha iyi bir alternatif bulabileceğini düşünmesi doğaldır. Bu yüzden satın almadan önce sepette ürünü bekletip diğer sitelerdeki fiyatlara bakmak isteyebilirler.

Bu sorunu çözebilmek adına, satın alma işlemini tamamlayacak tuş üzerinde davetkar, çekici ve belirgin bir mesaj bulunmalıdır. Bu sayede tereddüt eden ve odağı bozulmuş kişi tekrardan odaklanabilir ve satın alma işlemini tamamlayabilir.

Müşteriye yeterli güveni verememek

E-ticaret ile ilgili çoğu yazımda belirttiğim gibi müşteriye güven vermek en büyük önceliğimizdir. Unutmayın ürününüz ne kadar kaliteli olursa olsun müşteri eğer size güvenmiyorsa farklı bir siteden alışveriş yapmaktan çekinmeyecektir. Müşteriye güven verebilmenin birden fazla yolu olmakla beraber sizlere bir kaçını açıklayayım:

1- Hakkımızda Ve İletişim Sayfalarına Önem Verin : Sitenizden alışveriş yapacak insanların sizinle alakalı bilgi edinebileceği alan sayısı çok fazla değildir. Bu yüzden iletişim ve hakkımızda sayfalarını olabildiğince düzenli, net, duygusal anlam içeren ve güven sağlayan kelimelerle betimlemeye çalışın.

2-Müşteri Yorumlarına Dikkat ! Sitenizden ilk defa alışveriş yapacak bir birey sitenizi internette aratacaktır. Karşısına çıkan siteler ise genellikle sizin sitenizle alakalı müşterilerin yaptığı yorumlar veya eleştiriler olacaktır. Bu yüzden güven duygusunu sağlamak amaçlı satış öncesi verilen ilginin daha fazlasını satış sonrası hizmetler olarak vermelisiniz. Unutmayın müşterinize verdiğiniz güven temel olarak onlarla nasıl ilgilendiğinize bağlıdır. Bu bağlamda önemli olan kar etmek bile olsa gerekli yerde müşterilere taviz vermek öncelik olarak belirlenebilir.

Ücretsiz Kargo

Müşterinizin alışveriş sepetini terk etmesinin en büyük nedenlerinden birisi de kargo ücretleridir. Yapılan araştırmaların çoğu 10-15TL bandında satılan ürünlerin kargo ücretlerinin 7-8TL arası değiştiği vakitte müşterinin üründen soğuduğunu ve almaktan vazgeçtiğini gösteriyor. Bunun yerine ürünün satış fiyatının üzerine kargo fiyatını ekleyerek satmak, müşteriye daha cazip gelebilir. 15TL+8TL yerine 23TL KARGO BEDAVA! Tarzı bir slogan satışlarınızı arttıracak ve müşterilerinizi daha mutlu edecektir.

Bu öneriler doğrultusunda hareket ettiğinizde sepeti terk etme durumunun sizin için azalacağını tahmin ediyoruz.

Yükleniyor…

Bir yanlışlık oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve/veya tekrar deneyin.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: