Zaman Yönetimi Nedir ?

Hayatımızda çoğu şeyin bir geri dönüşü bulunmaktadır. Paranızı harcarsanız sonrasında geri kazanabilirsiniz fakat, zamanı ne yaparsanız yapın geri getiremezsiniz. Çoğu başarılı girişimcinin hayat hikayesine baktığınızda zaman yönetimleri gayet iyidir ve isabetlidir. Mesela Amazon gibi büyük bir dünya yıldızı kurulmadan önce bir kitap satış sitesi olarak ortaya çıkmıştır. Çoğu insan yatırımı riskli görmüştür ve ilerleyeceğini düşünmedikleri için yatırım yapmamışlardır. Fakat şuan o tarihlere geri dönebilseler yatırım için can atacaklarına hepimiz eminiz. Bu zamanı geri alamayacağımıza dair basit bir örnekti.

Zaman yönetimi dediğimizde ise zamanınızı yapmanız gereken işler doğrultusunda gün içerisinde veya haftalık, aylık düzende nasıl değerlendirdiğiniz ve planladığınız üzerinedir. Hepimizin bir sınav dönemi olmuştur gerek lise için gerekse üniversiteye giriş yapabilmek için, bu dönemlerde dershane veya okul hocalarımız bize ders çalışma düzeni planlamaya çalışırlar. Kendinize en uygun ve sizi başarıya götürebilecek ders çalışma düzeninizi oturttuğunuz vakitte zaman yönetiminizi doğru yapmışsınız demektir. Zaman yönetimini en doğru yapabilmeniz için kendinize gerçekten istediğiniz bir amaç bulmaktır.

İyi Bir Zaman Yönetimi Nasıl Olmalıdır ?

Zamanı iyi bir şekilde yönetebilmek için öncelikle yapılan hataları saptamanız ve onları değiştirmeniz gereklidir. Zaman yönetimini bir puzzle gibi hayal edebilirsiniz, bütün taşların birbirini tamamladıkları ve tek başlarına anlamları olmasa bile birleştiklerinde yeni bir amaç oluşturan bir sistem.

-Zamanı verimli kullanan insanların stres seviyesi düşüktür. Çünkü neyi ne zaman yapacaklarını önceden planlamışlardır, hatta çıkabilecek bir soruna karşı bile 2. bir planları bulunmaktadır. Bu yüzden sizin için önceliği olan ve amacınıza uygun olan işleri belirlemek ve bu yolda nasıl ilerleyeceksiniz buna karar verin.

-Görev listesi yapmak: Hangi işin öncelikli olduğuna karar verdikten sonra, bu iş için gerekli olan maddeleri sıralayın. Bu sıralamayı zaman çizelgesi üzerinde ne zaman daha verimli yapacağınıza karar verin. Mesela gündüz vakti yaratıcı fikirler geliştirmeye odaklanamıyorsanız, gündüz vakti o gün yapmak zorunda olduğunuz işleri yerleştirin. Bu sayede verimliliğiniz yüksek olduğu saatte işiniz kalmayacaktır ve daha verimli çalışabileceksinizdir.

-Oyalanmaktan sakının: Oyalanmak sizin vaktinizi çalan en büyük unsurlardan bir tanesidir. En verimli çalışacağınızı düşündüğünüz saat içerisinde, herhangi bir siteden alışveriş yapmayı düşünüyorsanız kendinizi uyarın. Uyardığınız halde hala odak sorunu yaşıyorsanız amacınızın ne olduğunu kendinize hatırlatacak önlemler alın.

-Mola vermeyi unutmayın : Unutmayın mola vermekle oyalanmak farklı kavramlardır. Çok sıkı bir düzende verimli çalışmak bir süre sonra yorucu olabilir. Bu yüzden de mola vermek en önemli gereksinim olabilir fakat burada değinmek istediğimiz , zamanı verimli kullanan kişi mola vereceği zamanı da önceden belirleyip en boş vaktinde mola vermeyi tercih etmelidir.

Hayır demeyi öğrenin : Sizin amacınızdan saptırabilecek istekler veya takviminizi bozabilecek işler karşısında hayır demeyi öğrenin. Hayır diyebilmek hem düzeninizi bozmamanızı sağlar hemde stres altında kalabileceğiniz durumları engellemek amaçlı güzel bir yöntem olabilir.

Zaman yönetimi yapmak : Yanlış veya lüzumsuz işleri hızlıca halletmek değil, amacınıza en uygun olan işleri verimli bir şekilde halledebilmenizdir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: