Satışlarınızı Arttırabilecek Özel Kelimeler

Satış süreci en temel haliyle iletişim süreçlerinden biridir. Karşı tarafın ürününüzü satın almadan önce hem mantıksal hem duygusal nedenlere ihtiyaçları bulunmaktadır. Bir ürünü çok ucuza bulduğunuzda mantığınıza yatsa bile güven hissinizi doldurmuyorsa eğer o ürünü almaktan vazgeçebilir ve güvendiğiniz bir siteden alışveriş yapabilirsiniz. Geleneksel alışveriş kültüründe satış elemanının önemi büyüktür, mağazaya girdiğiniz vakit hiç almayacağınız bir ürünü sizinle iletişime geçerek, samimiyet kurarak satabilir. Bu yüzden e-ticaret sitenizde kullandığınız iletişim büyük önem taşıyabilir.

Çoğu satış ve pazarlama profesyonelleri bilir ki bir müşteriye ürünü satmak için sırf ürünün kalitesi yeterli değildir. O ürünü nasıl pazarladığınız ve doğru kelimeleri kullanmış olmanız gereklidir. Doğru kelimeleri kullanırsanız yukarıda bahsettiğim gibi hem mantıksal yönlerine seslenirken hem de duygusal yönlerine hitap edebilirsiniz.

E-ticaret sitenizde ürünlerinizi tanıtırken seçtiğiniz kelimeleri sadece bir kelime gibi düşünmemeniz gerekir. Bu kelimeler ürününüzü hiç görmeyen birine bile bu ürüne sanki sahiplermiş ve ürünü zaten kullanmışlar gibi hissettirmelidir. Hem mantıksal hemde duygusal kelimelerin psikolojik etkenlerini göz ardı etmeden kelimeler seçmeye çalışın.


Bedava !

Günümüz de bedava kelimesi anlamını biraz yitirmiş olsa da hala güçlü bir duygusal motivasyon değeri taşıyor. İnsanlar amacının kar etmek olduğunu bildiği sitelerin bedavaya ürün satmayacağını mantıksal olarak biliyorlar, fakat bedava kelimesi duygusal olarak bakıldığı zaman günümüz şartlarında hala güçlü bir motivasyon gücüne sahip. Hatta insanlarımız sırf bedavaya ulaşabilmek için para ödemekten çekinmeyeceklerdir.

Yeni !

Satış arttırma yollarından bir tanesi ise ”yeni” kelimesidir. Yeni kelimesi çoğu insanın içerisinde bir heyecan ve hareketlilik oluşturur. Çoğu çalışan insanın hayatında bir rutin denge vardır, bu denge bir yerden sonra alışkanlığa dönüşür ve yenilik ararlar. Alışılmış hayatı renklendirmek ve yeni heyecanlar katmak isterler. Bu yüzden bir ürünün yeni olması müşteride merak ve istek uyandırabilir.


Garanti !

E-ticaret ile alakalı yazdığım bütün yazılarda güven kelimesinin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapmıştım. İnsanların teknolojinin gelişmesi ve dolandırıcılıkların artmasıyla birlikte güven duygusu suistimal edildiği için, sizin vereceğiniz ürün garantisi müşterilerinizi mutlu edecektir. Bütün e-ticaret sitelerinin ortak isteği olan satış yapmak eylemini ürün garantisi ile arttırabilirsiniz.

Yükleniyor…

Bir yanlışlık oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve/veya tekrar deneyin.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: