Özel Günler İçin E-Ticaret Önerileri

E-ticaret sitelerinin çoğu özel günlerde önemli satış rakamlarına ulaşmaktadırlar. Bu özel günlerde normal ihtiyaç satın alımlarının haricinde hediye satın alımları fazlasıyla gerçekleşmekte. Bu yüzden 14 Şubat sevgililer günü sırf sevgililer için değil e-ticaret siteleri içinde özel bir gündür. Detaylandırmak gerekirse normalde satış rakamı 100-200 arasında değişen kalpli yastık 7 Şubattan – 14 Şubata 700-3000 satış aralığında değişiklik gösterebilir.

Bu yüzden özel günler yaklaşmadan önce çoğu e-ticaret sitesi sıkı bir pazar ve reklam çalışması yapar. Türkiye’nin e-ticaret devleri sevgililer günü yaklaşmadan bir hafta öncesinde reklamlarını yayınlamaya başladıklarını görmüşsünüzdür. Bunun nedeni insanların o vakitte satın almaya niyetleri olmasa bile özel gün geldiğinde telaşa kapılmak yerine akıllarında kalan siteden alışveriş yapmalarını sağlamaktır.

Çoğu insan özel gün gelene kadar hediye satın almaz. Sonra hallederim düşüncesiyle bakar veya özel gün gelince indirime girer psikolojisiyle düşünür. İndirim Psikolojisi ile ilgili yazımızı okumak için BURAYA tıklayabilirsiniz. Bu yüzden özel gün kapıyı çaldığında en çok reklamını gördükleri siteye girip alışveriş yapmayı tercih ederler. Peki gelelim özel günlerde satışlarınızı arttırmanıza yardımcı olacak tüyolara :


1-Takvim Belirlemek

Özel günlerin hangi günler olduğuna dair bir soruyla karşılaştığınızda cevabını bilmiyorsanız bu kısmı dikkatlice okumanızı öneririm.

-Yıl içerisinde ki bütün özel günleri takviminize işaretleyin. İşaretledikten sonrasında bu özel günlerde satılabilecek ürünlerin listesini yıl başından planlayın.

-Ürünlerin planlamasını yaparken ürünlerin özel günlerde ne kadar satıldığını ve talebin ne kadar olduğunu belirlemeyi unutmayın

-Hangi ürünlerin hangi özel günlerde daha çok satıldığını öğrendikten sonra stok bilgilerinizi güncelleyin ve gerekli durumlarda fazla stok bulundurmaktan çekinmeyin.


Reklam Bütçenizi Özelleştirin

Özel günlerde satış yapmak rekabeti bol bir iştir. Günün özelliğine göre çoğu satıcı aynı ürünleri satmak ister. Örneğin sevgililer günün de yoğunlukla satılabilecek ürünlerin kategoriler daha bellidir. Kalpli yastık, oyuncak ayı, sevgiliye özel yaptırılan hediyeler vb. Bu ürünleri belirlerken rakiplerinizde sizinle aynı ürünleri büyük ihtimalle seçecektir. Bu yüzden reklamlarınız etkili ve rakiplerinizin önünde olmalıdır. Özel günlerde daha çok gelir elde edebileceğinizi düşünerek reklam gelirinizi de yükseltmenizi öneririm.


Özel Kampanyalar Düzenleyin

Son ana kadar satın almayan müşterileriniz çok olacaktır. Bu müşteriler genellikle kararsız olabilirler bu yüzden onlara sunduğunuz özel paketler işinize gerçekten yarayabilir. Bu paketlere örnek verecek olursak : Büyük kozmetik firmaları genellikle kendi satış mağazalarında sevgililer günü, yılbaşı veya diğer benzer özel günlerde kozmetik paketleri hazırlarlar.

Bu paketler genelde her makyaj alanından ürünler içerdiği için satın almaya daha uygundur ve işlevseldir. İşlevsellikten kastımız diyelim ki kız arkadaşınıza bir hediye almak istiyorsunuz ve kozmetik kategorisinde bir ürün almayı düşündünüz. Eğer konu ile ilgili değilseniz ve ürün detaylarını bilmiyorsanız sizin için bu paketler gayet işlevseldir. Çünkü içerisinde her çeşitten ürün bulunmaktadır.

Yükleniyor…

Bir yanlışlık oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve/veya tekrar deneyin.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: