E-Ticaret Ve Ürün Teslimatı

Müşterinizin ürünü satın almasını sağladıysanız bu sizin için bir başarıdır. Fakat satın alma işleminden sonra e-ticaret sitelerinin en çok kazandığı kitle olan sadık müşteri kitlesine ulaşmayı amaçlıyorsanız, satın alma işleminin ürün müşterinin eline geçtiği zaman bittiğini bilmeniz gerekir. E-ticaret sitenize sadık müşterileri nasıl kazanacağınızı merak ediyorsanız BURAYA tıklayarak ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz. Sosyal medyayı aktif kullanan biriyseniz, çoğu internet alışverişi gerçekleştiren kişinin kargo sürelerinden veya kargo firmalarından dolayı şikayetçi olduklarını rahatlıkla görebilirsiniz. Bu yüzden gelelim sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz önerilere :

Kargo Teslim Tarihi

Sitenizde her gün farklı ihtiyaçlara sahip olan müşterileri ağırlıyorsunuz. Bu müşterilerin çoğu satın alma kısmına geçmeden önce o istedikleri ve arzuladıkları ürünlerin ellerine ne zaman geçeceğini kesin olarak bilmek ister. Bu yüzden satın alma kısmına giden müşterinize kargosunun ne zaman eline ulaşacağını net bir şekilde bildirebilirseniz, sizin sitenize olan güveni artacaktır ve daha çok alışveriş yapmak isteyecektir.


Gizlilik Ve Güvenilirlik

1-Müşterileriniz aldıkları ürünün dışarıdan bakan insanlar tarafından görülmemesini isteyebilir. Bu yüzden paketleme işlemi sırasında sattığınız ürünün; şeklinin,boyunun veya hatlarının tam olarak gözükmemesi ve dışarıdan bakıldığı zaman anlaşılmaması satışlarınız ve müşteri güveniniz için daha iyi bir yöntemdir.

2- Müşterileriniz sizin sitenizden alışveriş yaparken kişisel bilgilerini sizinle paylaşırlar. Bu bilgilerin gizliliğini koruyacağınıza güvenerek sitenizden alışveriş yaparlar. Bu yüzden adres,ad soyad ve benzeri gerekli bilgiler dışında ki bilgileri kargonun üzerine yapıştırmayın.


Kargo Sigortası Sayesinde Müşterilerinizi Rahatlatın

Müşterileriniz kullanılan kargo firmasının hatasından kaynaklı olarak ürünü hasarlı aldıkları zaman, korku içerisinde sizi aramak yerine size güvenerek sizi arasınlar. Online alışveriş yapan müşterilerin büyük bir kısmı satın almadan önce ki ilgiyi satın aldıktan sonra göremediklerinden şikayetçidir. Bu konuda çoğu sitenin hala eksikleri bulunmaktadır. Bu yüzden bir fark yaratın ve müşterilerinizi mutlu edin.


Süreç Bilgilendirmesini Yapın

Bir ürünü kargolamanın süreçleri vardır. Ürün tedarikçiden çıkar ve kargoya verilir. Kargo teslim edilecek en yakın adresteki kargo şubesini belirler ve o şubeye kargoyu taşır, ürünü alan yakında ki şube dağıtıma çıkar ve ürün müşterinin eline geçer. Böyle yazıldığı zaman süreç gözünüzde canlanmıştır diye düşünüyorum, ürünü satın alan kişinin tüm bu süreçten haberi olursa müşterinizi mutlu etmiş olacaksınız. Müşteriler ürünün nerede olduğunu merak ederler, bu yüzden onları bilgilendirmek daima sizin artınız olacaktır.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: