Siber Zorbalık Nedir ?

Zorbalık kavramı asırlardır aşina olduğumuz hatta hepimizin hayatında birden fazla kez karşılaştığımız bir kavramdır. Okulda ki çocuklar arasında sıkça görülen ve ağır travmalar bırakabilen bir konu olmakla birlikte, günümüz teknolojisi bu zorbalığın daha aktif olmasına ne yazık ki kapı açmış bulunmaktadır. İnsanların sosyalleşmek adı altında kaydolduğu veya aktif olarak kullandığı sitelerde kimliğini bile bilmediğiniz birinin imla hatası yüzünden bile siber zorbalık gördüğünü her sosyal medya kullanıcı bilir. Peki siber zorbalığın tam tanımı nedir ? Diyecek olursanız : Bir kişinin başka bir kişiyi kasıtlı ve istemli olarak rahatsız etmek, kötü hissettirmek, kötü davranmak, dalga geçmek, ifşa etmek ve bunun gibi bir sürü yöntemle dijital medya veya dijital iletişim platformları üzerinden saldırı gerçekleştirmektir.

Siber zorbalık çağımızın en büyük hastalıklarından birisidir. Çoğu zaman küçük veya büyük yaşta ki insanların bu zorbalık karşısında psikolojileri bozulabilir, hiç tanımadığınız insanlardan sürekli eleştiriler almak kendinizi sorgulamanıza, kendinize olan saygınızı yitirmenize veya dışlanmış hissetmenize neden olabilir. Bazı araştırmalara göre uzun süre siber zorbalığa maruz kalan insanların yaşadıkları travmadan ötürü başka insanlara siber zorbalık uyguladığını kanıtlamıştır.

Arkadaşlar arasında internet ortamı şakalaşmaları daima olur, gülünür eğlenilir fakat bu şakalara sizin ve çevrenizin nasıl baktığı çok önemlidir. Mesela arkadaşınız sizi içeren bir şaka yaptığında herkes gülüyorsa fakat siz üzülüyorsanız ve size ‘aman şakaydı ciddiye alma vb..’ diyorlarsa, bu durum sadece şaka değil sınırını aşmak olarak adlandırılabilir. Bu durum karşısında hislerinizi açık bir şekilde dile getirdikten sonra şakalar hala devam ediyorsa, zorbalığa maruz kalıyor olabilirsiniz. Aşağıda sizlere zorbalığa karşı alınabilecek bazı önlemlerden bahsedeceğim :


Siber Zorbalığa Karşı Alınabilecek Önlemler

1- Çocuklarınızla devamlı iletişim halinde olun ve her şeyi size anlatabileceklerinden emin olun : Ebeveynler genellikle çocukları yanlış bir şey yaptıklarında çocuklarına yasaklar koyarlar. Bu yüzden çocuğunuz internet ortamında siber zorbalık görüp morali bozulduğunda veya kendini kötü hissettiğinde sizinle paylaşmayabilir. Çünkü paylaştığında belkide hatayı onda göreceğinizi ve bundan dolayı internet özgürlüğünü elinden alacağınızı düşünebilir, bu yüzden çocuklarınızın sizinle her şeyi paylaşmasını sağlayın. Fakat


2-Zorbalık içeren mesajları gülmek, eğlenmek veya başka bir amaçla beğenip, paylaşmayın : Unutmayın insanların gözünde komik içerik adı altında paylaşılan, siber zorbalıklar ne kadar artarsa bu zorbalığı bir o kadar normal görmeye başlarlar. Günümüzde çoğu siber zorbalığa karşı olan kişi fark etmeden de olsa komik içerik adı altında siber zorbalığı paylaşarak yayıyor. Tüm insanlar artık bunu normal buldukları için iki kişinin arasında geçen komik ama bir tarafı küçük düşürebilecek konuşmalar her yerde paylaşılıyor. Normalleştirmeyin!


3-Siber zorbalık bir suçtur : Siber zorbalığın Türkiye Cumhuriyet’i kanunlarına göre ağır yaptırımları ve cezaları bulunmaktadır. Bu yüzden siber zorbalığa uğradığınız vakit karşı tarafın cezai yaptırım görmesi için harekete geçin ve sessiz kalmayın.


4-Çocuğunuzun internet erişimini ve internette ne yaptığını kontrol altında tutun : Evet bu konu biraz baskı uygulamak gibi gözükse bile çocuğunuzu siber zorbalıktan korumanın en güzel yöntemlerinden biri de çocuğunuzun internet erişimini ve yaptığı eylemleri abartıya kaçmadan gözlemlemek ve engellemek.

Siber Zorbalığa Maruz Kaldığınızda Yapabileceğiniz Eylemler :

1- Zorbalığa maruz kaldığınızda ailenize bu zorbalığı anlatın : Aileniz için değerli olduğunuzu unutmayın, bu yüzden de başınıza sizi kötü hissettirecek, moralinizi bozacak veya dışlanmış hissedeceğiniz herhangi bir durumda onları bilgilendirin.

2- Size zorbalık uygulandığında sorunu kendinizde değil karşınızda arayın : Siz hiç bir şey yapmadığınız halde birisi durduk yere sizi dışlamak veya küçük düşürmek istiyorsa, sorun sizde değil karşı taraftadır bu yüzden böyle bir durumda utanmayın,çekinmeyin veya içinize kapanmayın.

3-Size bu siber zorbalığı yapan kişiyi sosyal medya üzerinden şikayet edin ve engelleyin : Unutmayın siz siber zorbalığı yapan kişiye hislerinizi anlattığınız zaman zorbalığın daha çok işe yaradığını düşüneceklerdir. Bu yüzden üzüldüğünüzü veya benzeri eylemleri belirtmek yerine engelleyin ve yasal işlemlere başvurun.

4-Bir arkadaş grubunda zorbalığa uğruyorsanız o ortamdan kalıcı olarak uzaklaşın: İnsanlar sizin üzerinize geldiklerinde hala arkadaşlığınıza devam ediyorsanız, rahatsız olduğunuz konuyu umursamazlar. Bu yüzden herhangi bir zorbalığa maruz kaldığınızda o ortamdan ayrılın ve tepkini açıkça belirtin.

Yükleniyor…

Bir yanlışlık oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve/veya tekrar deneyin.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: