İnovasyon Nedir? Yaratıcılık ve İnovasyon İlişkisi

İnovasyon, toplumsal, kültürel ve idari ortamlarda yeni yöntemlerin kullanılmaya başlanması anlamına gelmektedir. Gelecek,artık inovatif olmaya kaymıştır ve şirketler de kendilerini inovatif olarak konumlandırmaya başlamışlardır. İnovasyon , eskiden icat etmek, bir fikri faydaya dönüştürmek, ortaya bir şey çıkartmak olarak anlamını taşıyorken bugünün inovasyon kavramı, yalnızca bir kerelik değil, tekrarlanabilen ve yapı haline gelebilen bir hal almıştır. Var olan ürünlere , bilim ve teknoloji yardımıyla yenilikçi ilkeleri benimseyip,etkin özellikler katarak, insanlığa daha gelişmiş bir şekilde sunmakta diyebiliriz.  

Yaratıcılık ise yapma ve yaratma ediniminden gelen , özgün fikirlere sahip olma yeteneğidir. Yaratıcılığı ayrıca ele aldığımız yazımıza, BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu yazımda daha çok inovasyon ve yaratıcılığın ilişkisinden bahsedeceğiz. İnovasyon ve yaratıcılık birbirine bağlı 2 kavramdır çünkü bir fikri geliştirirken yaratıcılığımızı kullanır ardından inovasyona uygun bir şekilde fikirlerimizi, hayata geçiririz. Tabi inovatif olabilmek kolay değildir ve ticari ustalık gerektirmektedir.


İnovasyon Örnekleri Nelerdir?
  • Bir telefon şirketinin, ürettikleri telefonun su geçirmez özelliğe sahip olması
  • Bir firmanın,kablosuz şarj etme özelliği olan cihazlar üretmesi
  • Ütü gerektirmeyen kumaşlar geliştirip satılması
  • Hastaların, tahlil sonuçlarını görebileceği aplikasyon geliştirilmesi
İnovasyon Hangi Ortamlar Da Gelişir? Ve Ne Yapılması Gereklidir?

Yaşadığımız dijitalize çağda , inovasyonun doğabilmesi için yaratıcı koşullara sahip olması gerekmektedir. İnovasyonun ortaya çıkması sayesinde küresel platform oluşmuştur ve bir döngü halini alan bu platform,yaratıcı kişilerin de kendi inovasyonlarını ortaya çıkartmaları için imkan sağlamaktadır.

İnovasyon için, en başta yaratıcı, yeniliğe açık olan,iyi gözlem yapılan, yenilikçi politikaların takip edildiği, yeni fikirlerin üretildiği,ticari zekanın bulunduğu ortamlar gerekmektedir.


E-Ticaret Ve Müşteri Kitlesi

E-Ticaret sektörünün çok hızlı bir şekilde yayıldığını kabul etmeliyiz. Günümüzde 5 kişiden 3 tanesini internet üzerinden alışveriş yapıyor ve bu alışveriş çılgınlığı ciddi boyutlara ulaştı. Türkiye’de e-ticaret sektörü perakende satış

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: