YKS Sınavına Girecek Olanlara Öneriler

27-28 Haziran günlerinde yapılacak olan YKS sınavına girecek öğrencilere öncelikli olarak başarılar dileriz. Söylemeliyiz ki bu gireceğiniz sınav ölüm kalım meselesi değildir. Hele ki bulunduğumuz bu süreçte düzgün ders çalışamamış, derslerinize odaklanamamış veya kendinizi yetersiz hissediyor olabilirsiniz. Bu düşüncelerinizden uzaklaşmaya çalışın, bu sınavı gözünüzde ne kadar büyütürseniz sizin için o kadar zorlayıcı olacaktır.

Sınav esnasında etrafınızdaki sesleri dinlememeye çalışın. Mümkün olduğu kadar siz ve kağıdınıza odaklanın, Türkçe testinden başlayacaksanız soruların cevaplarının birbirlerine yakın olacaklarını ve genellikle 2 şık arasında kalacağınızı bilerek sınavınızı yapın. Bu kısımda süre kaybetmek yerine yakın olduğunuz cevapları belirleyip diğer sorulara geçerek süre kazanmaya çalışın.

Sınavınız kötü geçmeye başladığında harıl harıl soruları cevaplamaya çalışıp daha fazla panik yapmayın. Siz panik yaptıkça sorulara verdiğiniz dikkat azalacaktır.


İçinde bulunduğumuz bu dönemde kimse yeteri kadar sınava hazırlanamadı. Bu yüzden daha az konudan sorumlu olacaksınız, daha az konudan sorumlu olunması bir açıdan iyi bir açıdan kötü : Herkesin puanlarının birbirine yakın olması ihtimali yüksek ama diğer açıdan da daha fazla başarı görebilme olasılığınız yüksek. Bu yüzden dışarıda sizi bekleyen ailenizin sizi yargılamayacağını ve böyle özel bir dönemde kimseye bir açıklama yapmanızın gerekmediğini bilin istedim.

Soruyu çözebilmeniz için öncelikle soruyu anlamanız gerekli. Türkçe dahil çoğu konu başlığında öğrencilerin hataya düşmelerinin esas sebeplerinden bir tanesi de heyecandan soruyu anlamamak veya yeteri kadar odaklanamamaktır.

En önemli hatalardan biri ise paragraf sorularında paragrafın dışına çıkmaktır, siz size verilen paragraftan sorumlusunuz daha fazlasını düşünerek soruyu cevaplamayın.

Sınavdan önce ailenle hissettiğin duygularını paylaş ve anlamalarını iste. Bu şekilde içini biraz da olsa rahatlatabilirsin.


Covid-19 Virüsünü sınav salonunun tamamen dışında bırakmalısın. Virüslerle ilgili düşüneceğin tek şey biyolojide karşına gelebilecek olan soru tipleri olmalıdır. Sen her önlemi düzgünce aldıktan ve temassız düzgün bir sınav geçirdikten sonrasında kazanacaksın.

BİZ SANA İNANIYORUZ VE BAŞARILAR DİLİYORUZ


Yükleniyor…

Bir yanlışlık oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve/veya tekrar deneyin.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: