Online Ticarette Çokça Yapılan Hatalar

E-ticaret sitelerinin başarılı veya başarısız olmasını belirleyen faktörler vardır. Bu faktörlerin sıralaması kişiden kişiye değişebilse bile çoğu araştırmalar sonucu olarak belirlenmişlerdir. Sitenizi baştan aşağıya tamamen inceleseniz bile gözünüzden kaçan hatalar mutlaka olacaktır. Aşağıda belirteceğim hatalar genellikle müşterinin satın alma evresini etkileyen hatalar olduğu için size faydalı olacağını düşünüyorum.

Kargo Ücret Bilgisi

Hepimiz online alışveriş yapıyoruz. Bu alışverişler esnasında çoğumuzun derdi kargo ücreti oluyor, 19 tl ye alacağımız bir t-shirte 7.90 kargo ücreti ödemeyi çoğumuz istemiyor.

Sorunlardan bir diğeri ise müşterilerin çoğu sepeti satın alma işlemini tamamlamadan önce kargo ücretinin tam olarak ne kadar olduğunu bilmek isterler. Bu yüzden bu ücreti ekstra belirtmelisiniz.


Kötü Müşteri Hizmetleri

Günümüzde ki en başarılı ticaret sitelerinin hepsi müşteri hizmetlerine fazlasıyla önem veriyor. Sizden alışveriş yapan müşterilerin ürünü satın almadan önce ki gördüğü ilginin daha fazlasını ürünü satın aldıktan sonra da görmeye devam etmeleri gerekiyor. Çağımızda ki çoğu müşterilerin bilindik e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmalarının nedeni ürünü satın aldıktan sonra yaşadıkları sorunlarda firmanın güvenilir ve çözüm odaklı olmasıdır.

Bu nedenden dolayı da müşteri hizmetlerinizin, sorun yaşan müşterilere karşı olumlu, hızlı, çözüm odaklı ve tatmin edici olması gerekiyor.


Ürün Açıklamasının Yetersiz Olması Ve Ürün Görselleri

İnsanlar sitenizden alışveriş yapmadan önce ürünlerinizin altındaki özelliklere özellikle bakarlar. Bir insan görmediği bir ürünü veya deneyemediği bir ürünün tüm özelliklerini öğrenmek ister. Özellik ve açıklamalar insanların kafasında ürünü canlandırır. Bu yüzden satacağınız ürünle ilgili cevaplayabileceğiniz bütün sorunları ürünün açıklama kısmında göstermelisiniz.

Ürün görsellerine gelecek olursak, satacağınız ürünün görselleri çok küçük olursa müşteri ürünü yeteri kadar benimsemeyebilir. Bu yüzden ürünün görselinin yeterli boyutta büyük olmasına ve birden fazla açıdan gözükmesine özen göstermelisiniz.


İade Ve Değişim Politikalarınız

Her zaman söylediğim gibi müşterinizi sağdık müşteriniz haline getirmek istiyorsanız(alışveriş yapan müşteri kitlelerine ulaşmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.) müşterinize ürünü sattıktan sonra gösterdiğiniz ilgi satmadan önce gösterdiğiniz ilgiden daha fazla olmalıdır. Müşterileriniz internetten hiç görmediği halde ürününüzü güven duygusu içerisinde satın almak isterler. Bu güven duygularını sağlama alabilmek için sitenizde mutlaka iade ve değişim politikası kısmını bulundurun.


İlginizi çekebilecek diğer e-ticaret yazılarımız :

Yükleniyor…

Bir yanlışlık oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve/veya tekrar deneyin.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: