Karbonatın Yararları

Karbonat, 3 birim karbon ve 2 birim sodyumun birleşmesi ile ortaya çıkan bir tuz türüdür. Acı bir tadının olmasının sebebi de bazik bir tuz olmasıdır. Karbonatın kullanım alanı oldukça geniştir. Temizlikten tutun sağlığa ve güzelliğe kadar kullanım alanları mevcuttur. Bunların yanında hem uygun fiyatlara elde edilebilir olması hem de çevre dostu olması ile oldukça rağbet görmektedir. Bizler de bu yazıda sizlere karbonatın çeşitli yararlarından bahsedeceğiz.

Diş Beyazlatma

Karbonat diş beyazlatma denilince akla ilk gelen yöntemlerden biridir.Diş beyazlatma için oldukça etkilidir. Eski dönemlerde de oldukça yaygın bir bilgidir.

Bir çay kaşığı kadar karbonata 2-3 damla limon suyu ekleyerek karışımınızı güzelce karıştırın. Nazikçe bu karışımı diş fırçası yardımıyla dişlerinize uygulayın. Eğer dişlerinizde lekeler varsa 2-3 dakika dişlerinizde bu karışımı bekletmeniz diş lekelerinizi geçirmek adına yararlı olacaktır. Dilerseniz sırf karbonat ile de dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Başlı başına bir diş beyazlatma aracı olan karbonat için başka bir karışım malzemesi olmadan da kullanım mümkündür.


Koltuk Altı Kokularını Giderme

Koltuk altı kokularının sebebi üreyen bakterilerdir, her insanın başına gelebilecek doğal bir durumdur. Bu bakterilere çözüm olarak karbonat kullanımı oldukça yararlıdır.Karbonat kullanımı sizin pH dengenizi düzenleyerek bu durumu ortadan kaldıracaktır. Bir miktar nişastaya bir miktar karbonat ekleyerek oluşan karışımı koltuk altınıza sürün. Koltuk altınızda ter mevcutsa bile teri emerek kötü kokulardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.


Lavabo Tıkanıklarını Giderme

Çeşitli nedenlerden kaynaklı (saç,kir,yağ vb.) tıkanan lavaboların tıkanıklarını gidermeye yardımcı olur. Yarım çaydanlık kadar kaynar suyu lavaboya dökerek başlayın bu işleme. Ardından 1 çay bardağı karbonatı lavabonuza dökün. Bu işlemi uyguladıktan sonra küçük bir lavabo pompasını deliği kapatacak şekilde koyun. 15-20 dakika bekledikten sonra sıcak su ilave ederek lavabo tıkanıklığı sorununuzu çözmüş olacaksınız.


Yükleniyor…

Bir yanlışlık oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve/veya tekrar deneyin.

Selin Hacıosmanoğlu
Selin Hacıosmanoğlu

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: