Yaratıcılığınızı Ortaya Çıkartın , Kendinizi Kurtarın

Öncelikle söylemeyi isterim ki her insanın içinde bir nebze de olsa yaratıcılık vardır. Nedir yaratıcılık ? Kelime anlamı,var edebilme yeteneğidir. Hepimiz an’a göre içimizdeki yaratıcılığı ortaya koymak isteriz veya zorunda kalırız. Tabii, yaratıcılık dendiği zaman,gerçekten insanı özel kılan ve kendisini kurtaracak bir yeti olarak ortaya çıkartabiliyor. Ancak şunu belirtmek gerekir ki her insan aynı yaratma edinimine sahip değildir. Bu edinimin yüksek olduğu , insanlara evrensel olarak ”yaratıcı insan” olarak nitelendiriyoruz. Eğer sizde kendi yaratıcılığınızı ortaya koymak,fark yaratabilmek istiyorsanız bu yazım sizin için uygun olacaktır. Şunu da belirtmeliyim ki ; kendinizi yaratıcı hissetmiyor olmanız,yaratıcı olmadığınız anlamına gelmez. Üzerine gitmemiş olabilir veya siz farkında bile olmadan etrafınızda harikalar yaratıyor,insanlara dokunabiliyor veya kendi hayatınızda kullanıyor olabilirsiniz. Dolayısıyla kendinize şans vermenizi istiyorum.

Girişimci Olun

Hayat, her zaman girişimci insanlara güleceğini bilmenizi isterim. Oturduğunuz yerden fırsatların gelmesi oldukça zor, şanslıysanız bile girişimcilikte bulunmadan edindiğiniz fırsatın çok daha fazlası ,hayatta sizi bekliyor olduğunu düşünebilirsiniz. Girişimci olmak denildiğinde yalnızca kendi işinizi kurmak olarak algılamayın. Hayatınızda aklınıza gelebilecek her şeyin ibresini girişimci olmaya döndürün. Bu sizin yapınızı da değiştirecek ve normaliniz haline gelecektir. Böylece ileri de ki avantajınızı cebinizde tutmuş olacaksınız. Şimdi biraz daha büyük düşüneceğiniz kısma gelelim. Önce hayatınızda ne istediğinize dair bir fikir edindiğinizi varsayarak, fikrinizi iyice tartıp onu hayata geçirebilmek için adımlar atın.


Meraklı Olun

Yaratıcılığın altın kurallarından biri , merakınızı , iyi bir gözlem yeteneğiyle kullanın. Nasıl bir meraktan bahsediyorum? Çevrenizde kim ne yapıyor? tarzı bir meraktan bahsetmiyorum tabii ki. Gerçekten sizi ileriye taşıyacak durumlar için meraklı olmanız soru sormaktan çekinmeden,cevapları gerekli/gereksiz her türlü bilgiyi hafızanıza kaydetmelisiniz. Bunun sebebi de , şuan için gereksiz gördüğünüz bilgiler,ileride size yardımcı olabilecek bilgiler olması ihtimalindendir.

Doğru yerde kullandığınız merak duygusu,daha iyi adımlar atmanızı sağlayacaktır. Örneğin , sergileri,müzeleri merak edin,gezin. Veya iş arkadaşlarınıza , sizin işiniz farklı olsa bile farklı alanlar hakkında sorular sorun,öğrenin. Vizyon dediğimiz kavram; her şeyin barındığı bir bütünün içinde yeşerir. Ama siz tek yönlü olursanız,vizyonunuzda bir o kadar küçük olacaktır.


Bakış Açısı Edinin

Bakış açısı , yaratıcı bir insan olmak için en önemli olup, edinmesi ise emek isteyen bir konudur. Nedeni ise imkanlarınız el verdiğince çok gezmeniz,çok okumanız,çok film/dizi/belgesel seyretmeniz gereklidir. ve bir dipnot olarak ; önceki başlıkta bahsettiğim merak ve öğrenme duyusu, kaydedebildiğiniz kadar ettiğiniz bilgileriniz size bakış açısı eklemekte fayda sağlayacaktır. Eğer tüm bunları uygulamazsanız, malesef yaratıcılıktan uzak ve bakış açısı dar bir kişilik olabilirsiniz. Çünkü kendinize koyduğunuz sınırlar,olduğunuz yerde durmanıza ve belki de geriye doğru gitmenize neden olacaktır. Unutmayın ki , bakış açınızın dar olduğu yerde,yargılar ve önyargılar olacaktır. Örnek verecek olursak bir film düşünün. Yaratıcılığınız sizi o filmi izlediğinizde , filmin alt metnine,vermek istediği mesaja ve daha ötesine götürecekken , aynı filmi bakış açısı edinmemiş veya dar bir insana izlettiğinizde ”alt tarafı bir film” tarzı yorumlayıp,gayesi yalnızca izlemek ve bitirmek olacaktır.

Paul Klee’nin bu konuda çok güzel bir sözü vardır. ”Bir göz görür,diğeri hisseder.

Cesur Olun

Cesur insanlar,bir çok insanın yapamayacağı işleri yaparlar. Büyük adımlar atarlar ve risk alırlar. Dolayısıyla , kazandıkları zaman , zirveye daha yakın olurlar veya zirvede olurlar. Sizde kendinizi bu konuda eksik görüyorsanız, ki bu çoğu zaman normaldir. Daha cesur olabilmek için kendinizi eğitmelisiniz. Korkularınızı bir kenara bırakmalısınız,çünkü hayalleriniz yaratıcılığınız uçsuz bucaksız bir yol iken, korku yüzünden bu yolu yürüyemezsiniz. Sizin sıradan olmaya değil,etrafınızı değiştirmeye, kariyerinizde yükselmeye, dünyaya fikirler verebilmeye ihtiyacınız var. Evet,yargılarla karşılayacaksınız, sizi aşağı çekmeye çalışacaklar çünkü siz onların yapamadıklarını yaptınız veya yapıyorsunuz. Çünkü siz başarı elde ediyorsunuz. Önünüze bakmalısınız.


Kendi Özgür Alanınızı Yaratın

Düşünebilmeniz, yaratıcılığınızı ortaya çıkartmanız için durabileceğiniz,huzurun olduğu bir yer önemlidir. Bu yer tabii ki şehirden uzak, kaçabileceğiniz bir yere sahip olmalısınız anlamında demiyorum. Kalabalık bir evde bile yaşıyorsanız,kendi odanızda kendinize bir dünya yaratabilirsiniz. Yalnız kalmayı sevmiyorsanız sevin,kendinize zaman ayırın. Hayallerinizi düşünebilmek,tartabilmek saydığım tüm bu başlıkları uygulayabilmek için hayal gücünüzü çalıştıracağınız bir ortama ihtiyacınız var. Odanıza veya yalnız kalabilceğiniz dünyanıza girdiğiniz zaman,gözleriniz dalabilir,duvarı izleyebilirsiniz,düşünceden düşünceye geçebilirsiniz. Odağım kaydı diye korkmayın. Bu sizin hayal gücünüzün bir aktivitesi ve düşünebileceğiniz zamanları kendinize tanıyın.

Unutmayın ki yaratıcılık size altın tepsiyle sunulmaz,başarılı olmuş kimselere de bu şekilde sunulmamıştır. Her yaratıcı insan,kendi hayallerinden gidebilmeli veya sahip olduğu bu düşünce mirasını kullanabilmeli. Umarım yazım size biraz da olsa ilham verebilmiştir ve faydası olmuştur…


8 Adımda Düzenli Sabah Koşusuna Başlamak

Konuya girmeden önce hepimizin ortak bir hayalinden bahsetmek istiyorum : Yarın sabah kalktığımda düzenli koşuya başlayacağım diyerek alarmı kurup çoğumuz alarmı erteliyoruz veya başka türlü bahaneler üretip

İş Hayatında Negatif İnsanlarla Nasıl Mücadele Edilir ?

Hayatımızın çoğu evresinde negatif insanlarla karşılaşmışızdır. Bu yazımda özellikle sizlere iş yerinde karşılaşabileceğiniz negatif insanlardan bahsetmek istiyorum. Çünkü masa başı işi olan insanların hayatlarının çoğu iş yerinde geçiyor. Bu kadar uzun bir süreyi işe ayıran bir insan iş yerinde negatif

Nil Amber
Nil Amber

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: