İndirim Psikolojisi Nedir ?

İndirim psikolojisi nedir ? İş satın almaya geldiği zaman , insanlar kendi işlerine yarayacak olan ürünü en uyguna almak isterler. Fakat normalde almayacağı bir ürünü sırf indirim içerisinde fazla ucuza geldiği için alan insanların sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. İndirim satın alma sürecinde güçlü bir motivasyondur örneğin : O an güneş gözlüğüne ihtiyacınız olmasa bile güzel bir güneş gözlüğü 150 TL den 60 TL ye düştüğü zaman ‘sonuçta güneş gözlüğü illaki kullanırım’ diyerek ürünü satın alabilir. Fakat diyelim ki başka bir güneş gözlüğü 650 TL den 60 TL ye düşmüş , insanlar böyle büyük indirimler gördükleri zaman, ürüne saldırmak yerine indirimin gerçekçiliğini sorgularlar. Bu yüzden de indirimi gerçekçi görmeyen insanlar hem ürünlerinizden uzaklaşır hemde satın almazlar.

Neye Göre İndirim

Bir ürününüz üzerinde indirim yapmadan önce, indirimsiz ürün fiyatının müşterinize inandırıcı geleceğinden emin olun. %50 indirim almadan önceki fiyatı 200 TL olan bir gömlek satıyorsanız ve mağazanızda bir sürü gömlek çeşidi varsa, diğer gömleklerin fiyatınında tutarlı olmasını önemsemelisiniz. Ürünlerinizde ki fiyatları tutarlı gören müşteriler sizden alışveriş yapmaktan daha çok haz alacaklardır. Çünkü onlara gerçekten indirim hissini yaşattınız.


E-ticaret siteniz veya fiziki mağazanız sürekli indirim içerisinde olursa müşteriler indirimin gerçek olduğuna inanmakta zorluk çekebilirler. Bu yüzden sürekli indirim yapıyor gibi göstermek yerine indirim yaptığınız süreçleri özel günlerle bağlayabilirsiniz : ‘Normalde 150 TL olan kalpli pelüş ayıcık SEVGİLİLER GÜNÜNE ÖZEL 65TL !’ gibi özel günler için özel indirimler yapmanız, ürünü satın alan kişinin kendini daha çok özel hissetmesini sağlayacaktır.


Ürünlerinizi tanıttığınız sosyal mecralara özel indirimler yapmak, sizin takipçilerinizi hem özel hissettirecek hemde sizin sayfanızı takip edip alışveriş yaptıkları için kendilerini mutlu hissedeceklerdir. Bu indirimlerden arkadaşlarına bahsettiklerinde belkide para ile kazanamayacağınız organik takipçi ve organik müşteri adaylarına kavuşmuş olacaksınız.

Özet :

Özet geçecek olursam şayet : Ürünlerinizi sürekli indirimli satış gibi göstermek yerine, indirimleri belirli nedenlere bağlayarak gerçekten indirim olduğunu hissettirin. İndirimi uçuk kaçık göstermek yerine gerçekçi olun ve müşterinin bu indirimin gerçek olduğuna inandırın. Sosyal ağlar üzerinden o uygulamalara özel indirim yapmaktan çekinmeyin. Takipçilerinizi mutlu edin ve özel hissettirin ki daha yüksek fiyata yapacağınız reklamı daha düşük maliyetle yapın.

Ticaretle ilgileniyorsanız aşağıdaki yazılarımızı okumanızı öneririz :

E-Ticaret Ve Müşteri Kitlesi

E-Ticaret sektörünün çok hızlı bir şekilde yayıldığını kabul etmeliyiz. Günümüzde 5 kişiden 3 tanesini internet üzerinden alışveriş yapıyor ve bu alışveriş çılgınlığı ciddi boyutlara ulaştı. Türkiye’de e-ticaret sektörü perakende satış

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: