Çağımızın Hastalığı : Eleştiri

Sosyalleşmenin aşırı kolay olduğu bir dönemde yaşadığımızı kabullenmemiz lazım. İnsanlar saniyeler içerisinde tanışabiliyor, hiç görmedikleri insanlara en özel şeylerini anlatabiliyor ve sanal dostluklara hızlıca yelken açabiliyorlar. İnternetin bu kadar sık kullanıldığı bu dönemde sosyal medyanın gücünü her konuda görebiliyoruz. Gerek adalet konusunda gerek farkındalık yaratma konusunda olsun, peki bu kadar hızlı ve paylaşımın yüksek olduğu bir dönemde herkesin eleştirmen olduğu gerçeğini de kabullenebilecek miyiz ? Bu çağımızın veba gibi hızlıca yayılan hastalığı eleştiriyi siz aşağıda açıklamak isterim :

Sosyal Medya Ve Eleştiri

7 sinden 70’ine herkes sosyal medya kullanır durumda, peki bu sosyal medyada ki eleştirilerin insanları neredeyse intihar eşiğine getirdiğini biliyor musunuz ? Evinde kendi imkanlarıyla elinden geldiğince nazik bir şekilde video çeken veya paylaşımlarda bulunan insanlara, hiç tanımadıkları insanlar sadece yorum yapmak ve kötülemek için tonlarca yorum atıyor. Sosyalleşmenin bu kadar kolay olduğu bir çağ içerisinde yaşarken kutuplaşmanın da bu kadar kolay olduğunu unutmamız gerekir.


İnsanlar kendileri kötü hissediyor diye başkalarınında kötü hissetmesini isteyebilirler. Bu yanlış olsa bile günümüz de herkes bu yolda ilerliyor. Fiziksel engeli olan insanlar yardım kampanyası açtığı zaman: İncelemeden, okumadan, bilgi sahibi olmadan veya empati yapmadan sadece kişisel ego tatmini için bu insanlara iftira atan, yalancı konumuna düşüren veya psikolojik dengelerini bozacak laflar eden insanların, sosyal hayatlarında olduğu gibi çalışma hayatlarında da kötümser olduklarını anlamak zor değil.


Konu Hakkında Bilgi Sahibi Olmadan Eleştiri Yapmak

Bir diğer adıyla cahillik. Her konuyla ilgili bilgi sahibi olmanız gerekmez fakat konuyu bilmiyorsanız biliyor gibi yorum yapmanız sizin cahilliğinizi gösterir. Bu sorun belkide giderek büyüyecek ve yaygınlaşacak bunun önüne geçmenin yasal bir olanağı olduğunu düşünmüyorum. Bu yüzden haksız eleştirilere karşı onları ciddiye almak yerine, eleştiriyi yazan insanın cahil olduğunu kabul edip es geçmek daha güzel bir yöntem olacaktır.

Bu tarz insanların çevrenizde olmasına izin vermeyin. Unutmayın ki bu insanlar bu eleştirileri insanlardan yorum alabilmek, prim yapabilmek veya kendisini gösterecek başka bir özelliği olmadığı için ilgi bekleyerek yapıyorlardır.

Canını sıkma ve kendini geliştirmeye devam et !

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: