Kahve Demleme Yöntemleri

Chemex Demleme Yöntemi

Chemex demleme yöntemi, 1941’de Alman Dr.Peter Schlumbohm tarafından yapılmıştır. Kimyager olan Schlumnohm, yalnızca kahve demleme aracı olarak değil, görsel açıdan şık bir kahve servis aracı yapmak istemiştir. Yaptığı tasarım,oldukça beğenildi. Halen Brooklyn Müzesi ve MOMA gibi yerlerde ikonik bir ürün olarak sergileniyor.

Son bir kaç yıldır trend olan chemex yöntemi , diğer kahve demleme metotlarında olduğu gibi kaynar suyun , kahve granüllerinin üzerinden yavaşça dökülmesiyle olabilmektedir. Chemex’in esas ayırt edici özelliği , aromayı normal hissettiğinizden 3 kat daha fazla hissetmenizdir. Bunun nedeni de kullanılan filtresidir. Ve bu belirleyici özellik sayesinde daha yoğun ve lezzetli kahve tadını hissedersiniz.

-Chemexin filtre modelleri ;3 cup hariç her modele uygun olarak;

-Önceden katlanmış yuvarlak filtre ,Beyaz

-Önceden katlanmış kare filtre ,Beyaz

-Önceden katlanmış kare filtre ,Saman

-Katlanmamış yuvarlak filtre ,Beyaz

-Sadece 3 cup modeline uygun olarak ; Katlanmamış yuvarlak filtre , Beyaz

Nasıl Yapılır?

Filtre kağıdını chemex aparatına yerleştirip her yerini ıslatın. Öğütülmüş kahve eklenerek 30 saniye beklenmektedir. Kahvenin üzerinde köpüklenme oluştuğu zaman kahveniz blooming yani çiçekleniyor demektir. Kalan su, dairesel hareketlerle dökülür. 30 saniye daha beklenerek kahvenin eşit bir şekilde demlenmesi sağlanır. Filtre kağıdı çıkartılıp kahve aparatı sallanıp içilecek bardağa dökülür.

Cold Brew / Soğuk Demleme Yöntemi

Coldbrew son zamanların trendi haline gelen bir kahvedir. Ancak bildiğimiz kahveler gibi yapımı çokta kolay değildir daha doğrusu coldbrew un demlenme süresi 12 saati bulduğundan dolayı , hızlıca yapıp içmelik bir metot değildir. Bu yöntemde ayırt edici özellik olarak soğuk su kullanılmasıdır. Kahvenizi içtikten sonra lezzeti,zahmetinize değecek bir yöntem olarak öne çıkıyor. Coldbrew için özel aparatlar kullanılmaktadır ve kahve çekirdekleri ile demlenmektedir. Coldbrew un dikkatinizi çekebileceğinizi düşündüğüm en iyi yanı,mide problemi çekenler için uzun süre demleme yönteminden dolayı asit miktarının düşmesiyle,rahatlıkla tercih edilebilir hale gelmesidir. Aynı zamanda yaz aylarında sıcak içeceklerden sıkılanlar içinde harika ferahlatıcı bir kahvedir.

Nasıl Yapılır?

Coldbrew için profesyonel ekipmanlar bulunmaktadır. Ancak basit dilde anlatmak gerekirse french press yardımıyla da hazırlanabilmektedir. 100-150 gr iri kahve çekirdeğinin üzerine 1 litre soğuk su koyup 12 saat bekletiyoruz. Ve daha sonrasında bir filtreden geçiriyoruz.

Hario V60 Demleme Yöntemi

Hario aslında bir demleme yöntemi değil, bir markadır. 1921 yılında Japonya’da üretilmiştir. Başta ısıya dayanıklı cam üreten Japonya 2.Dünya savaşından sonra , ev ürünleri ve kahve gereçleri üretmeye başladı. 2005 yılında ilk v60 dizaynını piyasa sürmüştür. 60 derecelik koniye sahip olduğundan dolayı adını v60 olarak literatürde yerini almıştır.

v60 sayesinde içimi hem sert hemde yumuşak kahveler yapabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

90-96 santigrat ısıtılmış su gereklidir. Kağıt tadının kahveye geçmemesi için v60 filtresini ıslatmanız gerekmektedir. Düzenek,V60 aparatına, daire şeklinde olan filtrelerden eklenip,altına kahve bardağı veya bir sürahi konarak hazırlanıyor. Önce çekimlenmiş kahve tartılarak filtreye dökülüyor. Ardından sıcak su dairesel hareketlerle nazikçe dökülüyor. Bu kısımda da mide problemi olanlar için özellikle , 10 saniye demliğin yarısına kadar su döküp beklenmesi gerekiyor. Bu işleme bloomming (çiçeklenme) deniliyor. Dökülen suyun süzülmesine izin verilmeli. Bu sayede karbondioksitle beraber istenmeyen asitler kendilerini dışarı salıyor. Kalan su yavaşça dairesel hareketlerle dökülerek demleniyor.

İlginizi çekeceğini düşündüğümüz kahveyle ilgili diğer yazılarımız :

Size Uygun Olan Kahve Tadınızı Bulun: En Lezzetli Dünya Kahveleri

Günümüzde Çekirdek Kahvenin ticareti oldukça revaçtadır. Ve kahve çekirdeklerinin kokusunu,lezzetini tartışmayacağım bile.. Gerçekten lezzetli kahve çekirdeklerinin kokusu insana terapi gibi geliyor… Şimdi sizlere en çok beğendiğim ve sıklıkla tercih edilen kahve çekirdeklerinin nerede yetiştiğine dair bilgi vereceğim

En Trend Kahveler : Latte Macchiato ve Dalgano (Tiktok) Kahvesi

Latte Macchiato : Sütü köpürtelim ( French press ile köpürttüm,çok daha pratik geliyor siz süt köpürtücü ile de yapabilirsiniz) Köpüren sütü bardağa dökelim. 2 çay kaşığı granül kahveye yarım çay bardağı ılık veya soğuk su ilave edelim. (Ben normal su tercih ettim,2 türlüde çok lezzetli)

Nil Amber
Nil Amber

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: