E-Ticaret Ve Müşteri Kitlesi

E-Ticaret sektörünün çok hızlı bir şekilde yayıldığını kabul etmeliyiz. Günümüzde 5 kişiden 3 tanesini internet üzerinden alışveriş yapıyor ve bu alışveriş çılgınlığı ciddi boyutlara ulaştı. Türkiye’de e-ticaret sektörü perakende satış sektörüne oranla daha hızlı büyüyor ve gelişiyor. Dünya çapında bakıldığı zaman e-ticaret büyük pastada ciddi bir dilim fakat Türkiye son 5-10 yıldır bu sektöre ciddi yatırımlar yapıyor. Türkiye genç nüfus açısından güçlü bir nüfus yapısına sahip olmakla birlikte bu genç nesil internet çağının içerisinde çığır açabilecek harcamalar yapabiliyorlar.

Bu kadar hızlı gelişen bir sektör içerisinde siz neden yer almayasınız ? E-ticaret Türkiye’de bugün biraz da olsa tekelleşmiş durumda. Büyük firmalar bu konuda koltuklarını kaptıracaklar gibi de gözükmüyor. Unutmayın bir sektörde girişimci olan insanlar o sektörde güncel ve kaliteli kalabildikleri sürece yerlerini kaptırmazlar. Fakat diyelim ki bu e-ticaret denizinde sizde kayığınızla gezmeye başlamak istiyorsunuz. O zaman gelin sizlere e-ticaret denizinin içerisinde ki müşteri tiplerini anlatalım :

1.Dolaşmayı Seven Müşteri

Dolaşmayı seven müşteri kitlesi isminden de anlayabileceğiniz üzere siteler arası gezmeye bayılırlar. Onlar tek bir sitede durup sırf oradan alışveriş yapmak yerine aynı ürün olsun olmasın tüm sitelere bakıp hangisi o an daha çok istiyorlarsa oradan alışveriş yaparlar. Sosyal medyayı ve siteler arasında gezintiyi çok fazla yaptıkları için onları mutlu edecek ve oraya ait hissettirecek yenilemeler yapabilirsiniz : Siteniz hakkında herkesin yazılar yazabileceği forumlar oluşturarak, sitenizin yorumlarını ön planda tutup müşteri memnuniyetini göz önünde yaparak, sosyal medyanızda aktif olup müşterinin ilgisini çekebilir ve sadık müşteriniz yapabilirsiniz.

2. Sağdık Müşteri Kitlesi

Bu kısmı dikkatli okumanızı öneririm, büyük ihtimalle sitenizin para akşının %85 ini bu sağdık müşterilerden kazanacaksınız. Sağdık müşterilerin size kazandırdığı faydalar sırf para değildir. Sağdık müşteriler sizin ücretsiz reklam kanalınızdır. Eğer sitenizden memnun kalıyorlarsa çevrelerindeki insanlara da sitenizi övüp sitenizden alışveriş yapmalarını önereceklerdir ve inanın ki bu doğal reklam kadar işe yarayan az reklam türü vardır.

Bu müşteri kitlesinin daha gönülden ve daha sık alışveriş yapması için onları ödüllendirmeniz sizin için gerçekten faydalı olacaktır. İnsanlar zevk alarak yaptıkları şeyin üstüne ödülle motive edildikleri zaman gerçekten yaptıkları şeyi aşkla yapabiliyorlar. Bu müşterilere özel kodlar oluşturarak siteye çağırdıkları her insan için onlara çeşitli ödüller verebilirsiniz(ücretsiz kargo,hediye çekleri, vb.)

İndirimin Kokusunu Alan Müşteriler

Yukarıda belirttiğim dolaşan müşteri tipine benzerlik gösterirler, internet ortamında o site benim şu site senin gezerler ve en iyi indirimi buldukları siteden alışverişlerini yaparlar. Bu müşteri kitlesini elinizde tutmanız zordur. Çünkü indirimden indirime alışveriş yaparlar ve her indirim yapan güvenilir siteden alışveriş yapabilirler. Bu yüzden elinizde stok fazlası varken doğru kanallara verilen reklamlarla kullanabileceğiniz bir müşteri kitlesidir. Bir başka yöntem olarak ta sitenizde bir indirim yaptığınız zaman kesinlikle görmelerini sağlamak amaçlı e-posta ile bildirim yapabilirsiniz hem ucuz hemde kolay bir yoldur.

Belirli Bir Kategoriden Benzer Ürünleri Satın Alabilen Müşteri Tipi

Bu tarz müşterileri elinizde tutabilmeniz için, satın aldıkları kategoride ki ürünlerin çeşitliliğini arttırmanız gerekir. Bu müşteri kitlesini temel para kazanacağınız kitle olarak almanızı önermem fakat spor ve sağlık ürünlerinde alışveriş yapan bir kitle elinizde bulunuyorsa o konuda ki yatırımınızı arttırmanızı ve müşterilerinizi elinizde tutmanızı kesinlikle öneririm. Benzer ürünleri sipariş ettikleri gibi başkalarınada bu ürünlerin sizin sitenizde çeşitli olduğunu önerebilirler.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz başka yazılarımız :

Blog Sitesi Oluştururken Bilmeniz Gerekenler

Blog sitesi oluşturma fikri hemen hemen herkesin hoşuna giden bir fikir fakat insanların büyük bir çoğunluğu bu fikri gerçeğe geçirmekte fazlasıyla zorlanıyor. Ülkemizde çoğu insan blog okumak yerine haber okumayı veya Youtube üzerinden video izlemeyi tercih ediyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: