Başarılı E-Ticaret Sitelerinin Ortak Özellikleri

Türkiye üzerinden konuşacak olursak, e-ticaret olayı cidden karlı bir iş gün geçtikçe de getirdiği para artmakta fakat her sektörde olduğu gibi bu sektörde de herkesin kazandığı para bir değil. Bu yazıyı okurken bile aklınıza gelen ilk sayfa genellikle en başarılı gördüğünüz sayfalardan biri olacaktır. Yani bazı sayfalar başarılarıyla aklımızda kalıcı bir yer bırakmışlardır peki nedir bu başarılar

Genellikle tüm iyi e-ticaret sitelerinin mail ağı oldukça geniştir. Hemen hemen hepsi size mail yoluyla kayıt olmanızı ve bu mailinize gelecek indirimleri isteyip istemediğinizi sorar. Başarılı bir e-ticaret sitesi kendi mail ağından kendi reklamını ücretsiz bir şekilde yapıp geniş kitlelere ulaşabilmelidir. Bu mail aracılığıyla sizle iletişime geçer ve size bir güvence verir mail yöntemiyle ürününüzün nerede olduğunu veya benzeri durumları öğrenebilirsiniz.

Müşteri Memnuniyeti Odaklı Olmak

İnternet alışverişi yaparken hepimiz bazı sıkıntılı durumlar içerisinde bulunmuşuzdur. Bu durumlar firmaya olan güvenimizi test eder ve birey yerine koyulmak isteriz. Ürünle alakalı bir durum yaşadığımızda satın aldığımız e-ticaret sitesinin bizim hakkımızı sonuna kadar vereceğini biliyorsak o e-ticaret sitesi başarılı olmuştur. Çünkü e-ticaret sisteminde güven duyduğunuz siteden daima alışveriş yaparsınız

Müşteri hizmetleri sizi başından savmıyorsa, aksine sizin için uğraşıp sizin çıkarlarınızı koruyorsa ve ürünü satmadan önce farklı ürünü sattıktan sonra tamamen farklı bir kişiliğe bürünmüyorsa bu e-ticaret sitesi başarılı bir sitedir. Çünkü insanlar genellikle ürün almadan önce firmanın müşteri hizmetlerinin yaşadığı sorunlara ve olaylara tutumlarını yorum ve şikayet sitelerinden araştırır. Bu konuda hatanız yoksa eğer bu konuda başarıya ulaşmışsınızdır.

Kar Marjı Yüksek Ürünler Sat!

Ürünlerinin kar marjı yüksek olan firmalar diğer e-ticaret sitelerine göre daha başarılıdır çünkü sık sık satış yapmak yerine daha az satış yapıp yinede daha fazla parayı kazanabilirler. Düşük kar marjı olan ürünler satıp sık sık reklam yaparak sitesine daha fazla insan çeken sitelere başarısız diyemeyiz fakat daha az giderle daha yüksek paralar kazanmak tabiki daha iyidir.

Ödeme Yöntemleri

Başarılı e-ticaret sitelerinin sağladığı ödeme kolaylıkları insanların güvenini kazanabilir. Ödemeniz ve iade yaptığınızda geri aldığınız para ne kadar kolay elinize ulaşıyor veya elinizden çıkıyorsa o siteyi o kadar kendinize yakın görürsünüz. Ne kadar yakın görürseniz o kadar çok alışveriş yaparsınız. Bu yüzdende ödeme yöntemleri iyi ve kolay olan bir e-ticaret sitesi başarılıdır.

Basit Ve Net Arayüz

Sitenizden alışveriş yapan tüm kitleleri düşünerek. Onlara ulaşabilecekleri en basit ama güzel ve net sayfayı sunmalısınız, insanlara sizin sayfanıza girdikleri zaman kendi evlerine girmiş kadar rahat fakat bir o kadar alışverişe açık ve aç olmalılar. Sayfayı açtıklarında ay ne yapacağım ben çok karmaşık demek yerine avuçlarının içi gibi iyi bilip sayfadan sayfaya geçip hiç doymamalılar. Bunu direkt olarak yapabilmeniz gerçekten zor, günümüz e-ticaret siteleri bile şuan ki hallerine gelmeden önce bir sürü farklı ara yüz kullandılar. Fakat sitenizi hiç bilmeyen birine sitenizi gösterdiğinizde o insanı her şeyi incelerken ve kolaylıkla bu işi yaparken görüyorsanız başarılı bir e-ticaret sitesine sahipsiniz demektir.

Yorumlar

Unutmayın çoğu e-ticaret sitesinden alışveriş yapan insanlar ürünü satın almadan önce ürünle alakalı yapılan yorumlara bakıyor. Bu yüzden sizin e-ticaret sitenizde güzel, olumlu ve ürünle alakalı memnuniyet belirten yorumlar gördükçe insanlar ürünlerinizi daha çok satın almak isterler. Tüm yorumlarınız tabi ki iyi olamazlar fakat kötü yorumlarınızla direkt ilgilenen ve sorunları çözebilen bir altyapınız varsa insanlar buna saygı duyar ve sitenize daha çok güvenir. Buda sizi başarılı bir e-ticaret sitesi yapar.

E-Ticaret Ve Müşteri Kitlesi

E-Ticaret sektörünün çok hızlı bir şekilde yayıldığını kabul etmeliyiz. Günümüzde 5 kişiden 3 tanesini internet üzerinden alışveriş yapıyor ve bu alışveriş çılgınlığı ciddi boyutlara ulaştı. Türkiye’de e-ticaret sektörü perakende satış

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: