Estetisyenleri Aratmayacak ; Evde Profesyonel Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımının ne kadar önemli bir konu olduğunu anlatmamıza gerek yoktur. İnsanların %65’i cilt bakımına servet harcıyorlar , yurt dışından gelen özel ürünlerden tutun özel yöntemlere kadar bir sürü şey yıl içerisinde defalarca deneniyor. Bu işi ücretsiz yapmanın yolu var mıdır ? Tabi ki tamamen ücretsiz cilt bakımı opsiyonu bulunmamakta fakat sizlere evde yapabileceğiniz profesyonel bir cilt bakımının nasıl yapıldığını aşağıda anlatacağız :

1. Önce göz çevrenizi makyaj temizleyici ile güzelce temizleyin daha sonra cildinize uygun olan bir köpük süt ya da jel ile temizleyin.

2.Cildinize uygun bir peeling ile ovalayarak cildinizi peel edin. Şimdi sıra yüzünüze Buhar yapmakta.  Mini buhar makineleri satılıyor bunlar rahatlıkla ulaşabileceğiniz, ev tipi içerisinde Ozon verebilenleri de var bu sayede bakterileri ve sivilcenizi iyice temizliyor.

3. Cildinize buhar verin yaklaşık 5-10 dakika kadar bu işlemi yapın. Eğer buhar makinem yok derseniz tabi ki alternatif yöntemimiz var ; Tencerede su kaynatıp başınızın üzerinden havluyu geçirip , yüzünüzü kaynayan suyun buharına 5 dakika kadar tutun. Gözenekleriniz açılacaktır.

4. Ardından siyah noktalarınızı temizleme ve sıkılaştırıcı masaj cihazlarıyla veya siyah nokta temizleme pedleriyle aşağıdan yukarıya doğru güzelce masaj yaparak temizleyin.

5. Siyah Nokta temizleme pedleri oldukça uygun fiyatlı ve kolayca ulaşabileceğiniz bir ürün elinizde yoksa biraz uğraştırıcı ama işe yarayan bir yöntem; normal ped pamuklarla,  iki işaret parmağınıza dolayıp küçük küçük gözeneğin içerisindeki kirlenmiş yağları temizleyin.  

6. Temizleme işlemi bittikten sonra , aşağıdan yukarıya gül suyuyla kompres yaparak temizleyin. Eğer cildinizde sivilce varsa öncelikli olarak sivilcesiz bölgelerden başlayıp sivilceli bölgeye doğru silin ve sivilcenin üzerine kesinlikle sert baskılar uygulamayın. Gerekirse farklı ped ile sivilcenizi ayrı silin.  Bu noktada , sivilceyi yaymamanız onemli.

7. Cilt bakımınızın son aşamalarına geldiniz sırada maske var. Maske seçiminde cildiniz kuruysa, nem maskesi , lifting gerekiyorsa lifting maskesi , akne ve siyah noktalı bir cildiniz varsa Kil maskesi yapın. 15 dakika kadar beklettikten sonra güzelce yıkayın. Akabinde cildimize uygun bir serum sürüp önce göz çevresine ardından cildimize masajlar yaparak nazikçe nemlendiricimizi sürelim. (unutmayın yukarıda yazdığımız tüm maddeler ve içerisinde bulunan eşyalara alerjiniz olabilir veya sizin cildinize iyi gelmeyebilirler bu yüzden uzman doktor onayı olmadan kullanmamanızı öneririz.)

Kendinize ayırdığınız bu vakti daha keyifli ve gerçeğine uygun yapmak isterseniz,maskenizi beklerken kendinize matcha çayı veya bitkisel sakinleştirici bir çay içerek rahatlatabilirsiniz. Matcha çayı ile ilgi yazımıza ulaşmak için tıklayabilirsiniz

Püf Nokta : Ürünleri yüzümüze sürerken boynumuzdan başlayarak yukarı doğru hareketler yaparak sürün. 

Cilt Bakımımız bitti, bu işlemi ayda 1 kez tekrarlıyoruz ve yeni cildimize merhaba diyoruz. 

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışları öğrenmek istiyorsanız BURAYA tıklayarak habere ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: