İş Hayatında Negatif İnsanlarla Nasıl Mücadele Edilir ?

Hayatımızın çoğu evresinde negatif insanlarla karşılaşmışızdır. Bu yazımda özellikle sizlere iş yerinde karşılaşabileceğiniz negatif insanlardan bahsetmek istiyorum. Çünkü masa başı işi olan insanların hayatlarının çoğu iş yerinde geçiyor. Bu kadar uzun bir süreyi işe ayıran bir insan iş yerinde negatif insanlara maruz kalırsa kendi özel hayatında da iş yerindeki negatifliği emin olun ki taşıyacaktır. Bu yüzden iş yerinde ki negatif insanları nasıl tespit edeceğinizi, onlardan korunacağınızı ve motivasyonunuzu nasıl yukarıda tutacağınızı anlatacağım :

Negatif İnsan Kimdir ?

Öncelikle bahsetmeliyim ki negatiflik doğuştan gelen bir özellik değildir. Yani kimse doğuştan negatif doğamaz zamanla, yaşananlarla, tecrübelerle ilgisi vardır. Genel olarak tanımlamamız gerekirse negatif insanlar sizi kendilerine benzetmeye çalışırlar. Sizinle başkalarıyla ilgili dedikodu yapan bir insan inan ki sizinde dedikodunuzu başkasına yapıyordur. Siz zor bir konuda başarılı olduğunuz zaman direkt tebrik etmek yerine negatif eleştiri yapıp başka birinden örnek vererek başardığında bir şey mi diğer insanlar bunu 3 dakikada yapabiliyor diyen biri negatif bir insandır size faydasından çok zararı olur. Bu tarz insanlar genelde başarısızdır ve sizinde başarısız olmanız için uğraşır. Çünkü siz başarılı olursanız onlar kendi başarısızlığıyla dahada yüzleşmek zorunda kalırlar veya iş yerinde mesai başladığında ‘of bugün nasıl geçecek, zaten maaşımda kötü niye işe geliyorsam, burası çok keyifsiz ya’ tarzı cümleler kuran insan topluluğuyla çevriliyken iş yerinizden istemeseniz bile uzaklaşırsınız hatta belki de sizde negatif bir insan olmaya başlarsınız.

Negatif İnsanların Genel Özellikleri
 1. Engellerle karşılaştıklarında engelleri ortadan kaldırmak yerine başarmayı umdukları şeyden vazgeçerler.
 2. Yeterli olgunluğa sahip değildirler.
 3. Her şeyden şikayetçilerdir
 4. İsyan etmek ve kendi hatalarını başkalarına yüklemek bir hayat biçimidir.
 5. Başarılı insanları övmek yerine başarısız olduklarını kanıtlamaya çaba gösterirler.
 6. Başkasının başardığı işler onların gözlerinde kolaydır. Herkes yapabilir
 7. Bilgi öğrenmek yerine bildikleri şeyi size doğru kabul ettirmek isterler yeniliğe açık değildirler.
 8. Sürekli karşılaştırma yaparlar milyoner olsanız milyarder değil derler.
 9. Ayakları taşa takıldığında size bunu dağları delmek zorundalarmış gibi gösterirler.
 • İş yerinde bir sorunla karşılaştığınızda tüm sorumluluğu size yıkıp ben demiştim diye kenara çekilen insan.
 • Sürekli bir döngü biçiminde iş yerinden şikayet eden insan.
 • Bir projeye başlarken projeyi nasıl yapabileceğinden önce proje geldiği için şikayetçi olup moral bozan insan.
 • Erken kalkıp işe geldiği için sizinde aynı şekilde hissettiğinizi düşünerek feryat eden insan. ( hiç bir iş zorunlu değildir o saatlerde çalışmak istemiyorsanız başka bir iş yerine başvurabilirsiniz.)
 • Çözüm odaklı bakmak yerine küçük bir sorunu dahada büyütebilen insan.

Peki Gelelim İş Yerinde Ki Negatif İnsanlardan Nasıl Uzak Durabileceğinize

Negatif düşünen insanlardan uzaklaşmanın en etkili nasıl yapabileceğinize gelelim. Bir proje veya iş üzerinde çalışıyorsanız ve sizinle beraber çalışabilecek grubu seçebildiğinizi varsayarak. Bu grubun içerisine çözüm odaklı olmayan insanları almamaya çalışın, sizin için en büyük negatif etki bir zorlukla karşılaşıp çaresiz hissettiğiniz zaman çözüm odaklı bakmak yerine o sorunu dahada alevlendiren kişilerdir. Sonuçta sizde daima pozitif olamazsınız ve başkalarının negatifliğinden dolayı belkide gözünüzün önünde olan çözümü göremeyebilirsiniz. Çözüm odaklı insanlarla çalışmak size daima artılar katar.

Kimsenin dert kutusu olmayın. İş yerinde sürekli şikayetlerde bulunan insanlar size bir artı kazandırmaz. Size sürekli dertlerini anlatan insanlarla aranıza mesafe koyarak o ortamdan uzaklaşmaya çalışın. Bu sayede daha pozitif kalıp işinize odaklanabilirsiniz.

Sınırlarınızı belirleyin: İnsanların doğası gereği daima çizgiyi aşma eğilimindedirler. Bir insanla dalga geçtiğinizde o insan artık dalga geçtiğiniz konuyu takmamaya başladıysa daha derin konulara inip takmasını sağlamaya çalışırsınız. Bu yüzden katı bir sınırınız olduğunda insanlar sizle uğraşmak yerine geriye çekilmeyi bilirler.

İnsanların işinize negatif eleştirilerle burnunu sokmasına izin vermeyin. Unutmayın pozitif eleştiri sizin için bir artıdır fakat negatif eleştiriler sizi ilerletmek yerine geriye gitmeniz için yapılır. Bu yüzdende başardığınız başarılara veya yaptığınız işlere insanların kötü amaçlı burun sokmasını mesafenizi belirterek engelleyin.

İnsanlar meraklıdır her şeye burnunu sokmak ve sizinle alakalı bilgiler almak ister. Gereksiz samimiyetlerden sakının insanlar sizi ne kadar katı bulursa işinize burnunu o kadar az sokarlar.

Yükleniyor…

Bir yanlışlık oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve/veya tekrar deneyin.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: