Pürüzsüz ve Selülitsiz Bir Bacak İçin Yapmanız Gerekenler

Selülit, deri altında bulunan yağ hücrelerinin anormal birikmesi ile bazı yerlerde kan dolaşımının bozulması sonucu oluşan deride çöküntülü veya dalgalı görüntülerdir. Selülit en çok beslenmenizle alakalıdır diğer nedenler ise hareketsizlik, kilo alımı veya yaş ilerlemesi ile oluşabilmektedir. Selülit en çok yazın derdimiz olmuştur dolayısıyla , selülit yüzünden giyemediklerimizi giymeyi , rahatsız olmadan pürüzsüz bir görüntüyü kendisinde görmeyi kim istemez ki? Neyse ki günümüzde selülit problemi herkesin başına gelebildiği için kimi zaman bir motive kaynağı olabilmektedir. Dünyaca ünlü mankenlerde,oyuncularda bile görmekteyiz, hemde hayatlarında sporu eksik etmemelerine rağmen beslenme şekillerinden dolayı selülit oluşumunun önüne geçememektedirler.

Yani sevgili okuyucularım, selülit bir hastalık değil, selülit bir ayıp değil, selülit bir sınıf farklılığı değil… Zaman zaman hepimizin mücadele edebileceği geçici bir sorun diyebiliriz. Vücudumuzda bir şeyleri değiştirmek istiyorsak, her zaman için tek bir yöntemle değilde bir paketmiş gibi düşünerek uygulamalıyız aksi takdirde kalıcı ve sizi tatmin edecek bir çözüm alamazsınız. Örneğin yersiniz yersiniz düzenli spor yaparsınız veya yemeniz düzelir, yağlı beslenmeyi kesersiniz ancak bacaklardaki hareketsizlik, kan dolaşımını hızlandırmaz ve yine selülitten kurtulamazsınız.. Lafı fazla uzattım,o halde direk hepsini uygulamanızın gerektiği selülitten kurtulma yöntemlerini sizlerle paylaşayım…

1.Günde 3 Litre Su için

Bol su içmek, yağ tabakalarının arasında kalan toksinlerin atılmasını sağlar. Cildimizi, hücrelerimizi yeniler, selülitlerden kurtulmak için hatta vücutta sivilce, fazla kilo, sağlıklı ve canlı bir cilt oluşumuna katkı sağlamak gibi bir çok yerin onarılmasına yardımcı olur. Biliyorum birçoğumuz için 3 Litre oldukça zor gelebilir. Ancak her alışkanlık gibi su içme alışkanlığını da 21 günde elde edebilirsiniz.

Başta zorlanıyorsanız suya tarçın, limon, elma gibi faydalı ve metabolizma hızlandıracak besinler koyabilirsiniz. Suyu daha lezzetli hale getirmek için; Metabolizmayı Hızlandıran , Bağışıklığı Güçlendiren Ve Yağ Yakan İçecek Tarifleri yazımı okumanızı mutlaka öneririm(tıklayarak ulaşabilirsiniz).

Benim de su içme alışkanlığımı en çok edindiğim diğer yöntem suyu bardakta içmek yerine 1,5 litrelik pet şişelerden içmek. Bunun sebebi biraz psikolojik diyebiliriz, bir bardak su aldığınız zaman bardağın alabileceği su hacmi kadar , suya doyum yaşıyorsunuz. Zaman geçtikçe susadığımızda almaya üşenebiliyoruz, vücut kendini tutabiliyor tüm bu durumlar su içmemizi engelliyor. Onun yerine neden su içmeyi istediğimiz kadar , hacminide büyütmeyelim ki ?

2.Beslenmenize Dikkat Edin Ve Yağlı Besinlerden Uzak Durun

Tüketmenizi önerdiklerim: Meyve olarak, ananas, greyfurt ve yemek olarak en az 3 haftada 1 fırında balık.. Tüketmenizi Önermediklerim: Rafine şeker, sağlıksız nişasta, hayvansal yağlar ve fast food gibi hazır yiyecekler.. Bu besinler yerine muadilini gerek bitkisel yağ, gerek doğal şeker gerekse sağlıklı un (karabuğday unu, hindistan cevizi unu, keçiboynuzu unu vb.) ile istediğiniz yemekleri yapabilirsiniz. Sağlık Bölümünden alternatif tariflerime de göz atabilirsiniz.

Tuz tüketimini de azaltmanız gerekmektedir ve yemeklerinizi haşlama veya ızgara şeklinde yapın olabildiğince yemeklerinizde fırın tercih edin ve tüm bunları uygularken altın kural ; gece yemeyin. Ne yapın edin saat en geç 7’den sonra yemeği kesin. En büyük zarar ve sindirimin en zor olduğu saat akşam saatidir.

Diğer İçeceklere gelecek olursak, alkol ve sigara selülit dostudur, uzak durun. Kafein alımını kesmeyin ancak sınırlandırın, aşırı çay ve asitli içecekler tüketmeyin.

3. Kan dolaşımı hızlandırmak için bacaklarınıza fırça uygulayın

Selülitin gitmesi için beslenmeden sonra ihtiyaç duyulan en önemli şey kan dolaşımını hızlandırmaktır. Günümüzde oldukça trend olan at kılı vücut fırçaları oldukça fayda sağlamaktadır. Hafif soğuk bir duş sonrası kuru cildinize aşağıdan yukarı yer çekiminin tersine doğru canınızı acıtıp, yıpratmayacak sertlikte uygulayın. Ardından bitkisel yağ veya selülit kremi sürün, yüksek etki istiyorsanız sürdükten sonra kısa da olsa egzersiz yapın. Bu işlemi her gün yapmanızı öneririm, eğer yapamıyorsanız da 2 günde 1 uygulayabilirsiniz..

4. Egzersiz Ve Yürüyüş Yapın

Selülitler için hareketin önemli olduğunu biliyoruz. Düzenli olarak yapacağınız yürüyüşler ve egzersizler size oldukça fayda sağlayacaktır. Vücuda yapabileceği kadar egzersiz yükleyip gün geçtikçe arttırın. Fazla yağlarınız eriyecektir. Daha da detaylandırmam gerekirse programınızı bir gün yürüyüş, bir gün kalça egzersizi, bir gün ip atlama şeklinde de günlere yayabilirsiniz. Haftanın 3-4 Günü egzersiz yapıyor olmalısınız.

5. Squat Yapın

Bu maddeyi ayrı tutmamın sebebi squatın selülitlere çok iyi geldiğidir. Selülitin en yoğun olduğu bölgeyi yani popoyu çalıştırır aynı zamanda da bacaklardaki selülitleri de harekete geçirir. Squattan tam etki alabilmeniz için tüyo olarak, süreceğiniz selülit kremi veya zeytinyağ gibi bitkisel yağları, sürüp her gün 20’den başlayıp, yavaş yavaş arttırarak squat yapın. İnanın günde sadece 1-2 dakikanızı ayırmanız bir şey değil ve unutmayın bunu kendiniz için yapıyorsunuz…

Not : Squatın yanında diğer egzersizlerinizi de yapın.

6.Kese Yapın

Duşa girdiğinizde soğuk su ile kese yapın. Soğuk su vücut onarımına yardımcıdır. Bacaklarınıza fırça kullandığınız günler kese yapmanıza gerek olmaz. Dengeyi ve düzeni siz oluşturun. Artık neler yapıp neler yapmamanız gerektiğini biliyorsunuz ve vücudunuzu en iyi tanıyan da sizsiniz, güzel bir programla pürüzsüz bacaklarınıza sahip olacaksınız artık yaza hazırız!!

Nil Amber
Nil Amber

Instagram: @amberlandd , @nilamber

One thought on “Pürüzsüz ve Selülitsiz Bir Bacak İçin Yapmanız Gerekenler

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: