Ödüllendirme Sistemi Nedir ?

Ödüllendirme Sistemi Nedir?

Ödüllendirme sistemi karmaşık ve geniş açılı bir sistemdir fakat ödüllendirme sistemini size basite indirgeyerek ve örneklendirerek açıklamaya çalışacağım. Ödüllendirme sistemi aslında bir işe olan bağlılığınızı, ilginizi, çalışma hevesinizi, ayırdığınız vakti ve verdiğiniz emeği etkileyebilen bir sistemdir. Mesela blog yazan çoğu kişinin ilk 2 ay deli gibi çalıştıktan sonra karşılığında bir şey alamadığını düşünüp bırakmasının nedenlerinden biride istediği kazancı veya ulaşmak istediği hedefe ulaşamadığını düşünmesidir. Mesela ben blog siteme başlarken ilk günlerde fazlasıyla hevesliydim saatlerce bu nasıl olmalı, şunu nasıl yapmalıyım, daha fazla okuyucuya nasıl ulaşabilirim ? Gibi düşüncelerle sitemle ilgileniyordum. Sonrasında zaman geçtikçe siteme olan ilgimi azaltmaya başladım çünkü uzun vadeli bir koşucu olduğumu unuttum. Blog sitesi oluşturmak gerçek anlamda uzun vadeli bir süreçtir. Amacınız para kazanmaksa eğer bir iki ay içerisinde oluşan blog siteniz size istediğiniz meblağları kazandıramaz. Blog sitenizi geliştirmek amaçlı yazdığım yazılardan faydalanabilirsiniz aşağı kısımda sizlere linkleri vereceğim(mobilden bakıyorsanız eğer önerilerimin altında yazı devam etmektedir.)

Sitenizi geliştirmeniz amaçlı önerdiğim yazılar :

Blog Yazarken Bilmeniz Gerekenler II

Hepinizin kafasında benzer sorular olduğuna eminim : Blog sitesi oluşturdum ne yapmalıyım ? Blog sitemde ki yazıların başlıklarını nasıl ilgili çekici yaparım ? Blog siteme nasıl daha fazla tıklanma alırım ? Blog sitemden nasıl para kazanırım ? Bu ve benzeri soruları yazılarımda sizler için açıklamaya çalışıyorum. Bu yazımda da bir önceki yazım olan Blog Sitesi Oluştururken Bilmeniz Gerekenler devamını ve eklemek istediğim düşüncelerimi ekleyeceğim:

Blog Sitesi Oluştururken Bilmeniz Gerekenler

Blog sitesi oluşturma fikri hemen hemen herkesin hoşuna giden bir fikir fakat insanların büyük bir çoğunluğu bu fikri gerçeğe geçirmekte fazlasıyla zorlanıyor. Ülkemizde çoğu insan blog okumak yerine haber okumayı veya Youtube üzerinden video izlemeyi tercih ediyor.

Ödüllendirme Sistemi Ve İş Yeri

İş yeri sahiplerinin çoğu ödüllendirme sistemini düzenli olarak kullanırlar. Çünkü bir çalışan iş yerine ne kadar bağlıysa çalışma isteği bir o kadar fazla olur. Çoğu özel sektör çalışanı çalıştıkları dönemlerin sonunda yani yılbaşında şirket tarafından düzenlenen çekilişlere katılmaya hak kazanırlar. Bu çekilişler çalışanların maaşları hariç gelen ödüller oldukları için onlara motive verir ve gelecek yıl tekrardan işe başlayacakları zaman bu motiveyle iş yerine daha bağlı hale gelirler. Ödüllendirme sistemi tabi ki sırf yıl sonu ödülleriyle bitmiyor. Her şirkette olmasa bile bazı şirketlerde büyük ihalelerden, büyük kazançlardan, büyük iş bağlamalar dan veya büyük yatırımlardan sonra bu başarıya imza atmış çalışanlar tatile veya başka türlü ödüllerle mutlu ediliyor. Araştırmaların çoğu ödüllendirme sisteminin düzgün işlediği şirketlerde aktif olmayan çalışanların da ödül alan çalışanları gördükçe daha aktif olmaya çabaladıklarını gösteriyor. Yani ödüllendirme sistemine kısa süreli bir plan değil geniş ve uzun vadeli bir plan olarak bakıldığında cebinizden giden paranın misli olarak geri dönüşünü alabiliyorsunuz. Çünkü :

Mutlu Çalışan > Normal Çalışan

Maddi Ödüllendirme Yöntemleri

 1. Çalışana ikramiye vermek.
 2. Çalışana özel tatile göndermek.
 3. Çalışanın kendi seçerek harcayabileceği hediye çeki vermek.
 4. Çalışanın ilgi alanına özel iş kapsamı hariç tutularak verilebilecek etkinlik biletleri.
 5. Uzun sürelerdir çalışan başarılı kişilere özel olarak hissetmeleri için yapılan kişisel plaketler.

Kendinize Uygulayabileceğiniz Ödüllendirme Sistemleri

Yukarıda şirketler için uygulanabilecek ödüllendirme sistemlerini sizlere sundum. Peki kendinize uygulayabileceğiniz ödül sistemleri nelerdir diyecek olursak:

 • Kendinize hedefler koyun ve hedeflerin sonunda ulaşacağınızı ödülleri belirleyin. Bu sayede o hedefe ulaşmak için daha çok çabalarsınız ve ödül aldıkça yeni hedeflerinizi daha kolay benimsersiniz.
 • Kendimden örnek verecek olursam kendi blog sitemde aylık olarak belirlediğim görüntülenme karşılığı bir ödül sistemim var
 • Her ay bir önceki aydan 300 fazla görüntülenme almayı ve ziyaretçi sayımında bu oranda artma göstermesi karşılığı ufak tefek hediyelerle ödül sistemimi belirledim ve bu bana gerçek anlamda itici bir güç sağladı.
 • Önceliklerinizi gerçekçi temeller üzerine kurun: YKS sınavına çalışan birini ele alalım normalde günlük olarak 30 yaprak test çözdüğünü düşünelim. Gerçekçi bir hedef günlük test miktarını 40’a çıkarmak olabilir ama gerçekçi olmayan bir hedef belirlersek oda 75 test olsun.
 • Ödüle ulaşacağım derken eğer ödülü 30 test çözen biri için 75 test yaparsanız konudan uzaklaşacak ve daha imkansız olarak görecektir.
 • Amacınız uğrunda sizi en çok teşvik edecek ödülleri seçmeye özen gösterin.
 • Başarılarınızı başkalarıyla paylaşın.
Öfke Ve Öfke Kontrolü Nedir ?
Öfke nedir ? Öncelikle öfkenin bir duygu olduğunu kabul etmemiz gereklidir. Bu …
13 Adımda Sosyal Çevrenizde Şeytan Tüylü İnsan Olarak Tanının
Kendi arkadaş çevrenizde her ortama girdiği zaman sevilen kişilerin bulunduğunun farkındasınızdır. Bu
Gerçekçi Hedefler İle Kendinizi Geliştirin
İnsanoğlu doğası gereği sürekli evrilir. Gelişmekte olan insan vücudu ve zihni her
Yaz Döneminde Kişisel Gelişiminiz İçin Uygulayabileceğiniz 5 Yöntem
Yaz ayının öğrenciler için yeri ayrıdır. Yoğun bir eğitim temposundan çıktıktan sonra

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: