Size Uygun Olan Kahve Tadınızı Bulun: En Lezzetli Dünya Kahveleri

Günümüzde Çekirdek Kahvenin ticareti oldukça revaçtadır. Ve kahve çekirdeklerinin kokusunu,lezzetini tartışmayacağım bile.. Gerçekten lezzetli kahve çekirdeklerinin kokusu insana terapi gibi geliyor… Şimdi sizlere en çok beğendiğim ve sıklıkla tercih edilen kahve çekirdeklerinin nerede yetiştiğine dair bilgi vereceğim,aynı zamanda bu bölgeler kahvelerin isimleri de olduğunu unutmayalım. Türkiye’de de rahatlıkla bulabileceğiniz,lezzetli kahveleri sizler için derledim. Yanii kahve hakkında bilginiz yoksa veya varsa bile kahve almak istediğinizde size göre olanı bulamıyorsanız bu yazım yardımcı olacaktır…

1.Guetamala

Orta Amerika’da bulunan , Meksika’ya komşusu bulunan küçük bir ülkedir. Ürettikleri kahvenin büyük bir kısmı ABD’ye ihraç edilmektedir. Bu kadar kar marjının ve ihracatın fazla olmasına rağmen Guetamala’da halk yoksuldur. Malesef , Kapitalist sistemin 2 zıt etkisini bu şekilde görmekteyiz. Guetamala kahvesini yetiştirmede ilaç yerine doğal gübre kullanılır. Tat bakımından,acı kakao, sütlü çikolata, fındık tatlarını içinde bulundurur. Aromanın sert olma ve içerisinde tutmasındaki en büyük sebep dağlık arazi ve volkanik topraklarda yetişmiş olmasıdır. Bu sayede kahve daha lezzetli bir hale gelir. İçimi yumuşaktır. Son zamanlarda en çok tükettiğim kahvelerden biri oldu diyebilirim. Sizede denemenizi tavsiye ederim..

2.Etiyopya Kahvesi

Kahve denilince akla gelen ilk isimlerden biridir. Uzun süreler boyunca Etiyopyalı çiftçiler bu bitkiyi kontrol altına almaya çalışmışlar ve sonucunda tüm dünyada tanınan Harar, Limu, Sidamo ve Yirgacheffe gibi tescilli ve tat açısından zengin kahveler ortaya çıkarmayı başarmışlardır. Tat bakımından aromasını yoğun bir şekilde hissetmek istiyorsanız önereceğim en iyi kahvelerden biridir. Kuvvetli , sert , topraksı ve baharatsı notalara sahiptir. Aynı zamanda bu kahvede kokuyu keskin bir şekilde hissedeceksiniz…

3.Kolombiya Kahvesi

Kolombiya kahvesi , oldukça hafif bir kahvedir. Aroması pek hissedilmez dolayısıyla ”yapay” aromaya sahip birşekilde tüketilebilir. Nedir bu yapay aroma? Kolombiyayı diğer ülkelerle kıyasladığımız zaman , oldukça yumuşak ve hafif kalacaktır dolayısıyla çikolata , vanilya gibi aromalarla harmanlanabilir. ‘Yapay aroma’ en iyi Kolombiya kahvesiyle yapılmaktadır. Popüler veya butik kahvecilerde denediğiniz aromalı kahvelerde yüksek ihtimalle Kolombiya kahvesiyle yapılmış olabileceğini söyleyebilirim. Ben kahveye ilk başladığımda Kolombiya kahvesi içiyordum , orjinal içip içmediğimi pek hatırlamıyorum ama denediğim butik kahvecilerde oldukça memnun ediyordu. Bu konuda biraz daha denemeniz gerekmektedir,gerçekten Kolombiya kahvesini başarılı yapan yerler var. Bakarsınız sizinde özel bi kahveciniz olur , ben böyle konularda daima deneyip fikir oluşturulması taraftarıyım ve iyiyi kötüyü ayırt ettikten sonra ise belli yerlerden almayı çok seviyorum.

4.Peru Kahvesi

Özellikle ChanchamayoUrubamba ve Machu Picchu‘nun güney kıyısında yetiştirilen kahveler oldukça popülerdir. Güney Amerika bölgesinin vazgeçilmez kahvesidir.Tat bakımından,ahenkli bir lezzete sahiptir. Peru kahvesi çok sert bir kahve değildir ancak hafifte değildir. Yerinde ve lezzetli bir aroması vardır. Kahve konusu yazımında başında da dediğim gibi sizin nasıl tercih ettiğinizle alakalıdır ama lezzet olarak konuşuyorsak , çokta tartışılabilir olduğunu söyleyemem tabii..

5.Brezilya Kahvesi

Brezilya’da yaklaşık olarak 3 milyon insan çalışmaktadır ve kahve ticaretinin yoğun olduğu ülkelerden biridir. Brezilya, dünyanın toplam kahve üretiminin neredeyse %60‘ını karşılamaktadır. En çok tercih edilme nedenlerinden biri asit oranının düşük olmasıdır. Notaları çikolata ve fındık tatları diyebiliriz. Brezilya’da En çok üretilen türü Arabica çekirdekleridir. Bu kahvede aromayı yoğun ve lezzetli bir şekilde hissedeceksiniz. Benimde çok sık tercih ettiğim kahvelerden biridir ve alışkanlığa bağlı olarak içimini hafif bulanlar olabilir veya bi tık sert gelebilir ama şu noktada buluşabiliriz ki insanı güzel ayıltan bir kahve olduğunu söyleyebilirim.

Öfke Ve Öfke Kontrolü Nedir ?
Öfke nedir ? Öncelikle öfkenin bir duygu olduğunu kabul etmemiz gereklidir. Bu …
13 Adımda Sosyal Çevrenizde Şeytan Tüylü İnsan Olarak Tanının
Kendi arkadaş çevrenizde her ortama girdiği zaman sevilen kişilerin bulunduğunun farkındasınızdır. Bu
Gerçekçi Hedefler İle Kendinizi Geliştirin
İnsanoğlu doğası gereği sürekli evrilir. Gelişmekte olan insan vücudu ve zihni her
Yaz Döneminde Kişisel Gelişiminiz İçin Uygulayabileceğiniz 5 Yöntem
Yaz ayının öğrenciler için yeri ayrıdır. Yoğun bir eğitim temposundan çıktıktan sonra

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: