Yazılarınıza Koyduğunuz Resimler Nasıl Olmalı ?

1.Yazılarınıza resim koymanızın faydaları :

Günümüz çağında insanlar aradıkları bilgiyi bulmak için milyonlarca site içerisinde geziniyorlar ve bu sitelerin içerisindeki yazıları seçerken ilk bakışlarının büyük önemi oluyor. Bu ilk bakışta genellikle yazınızda ve sitenizde kullandığınız renkler, yazınızın öne çıkan görseli ve içerisindeki görseller , yazınızın ve sitenizin eğilimi ( sitenizin eğilimi ile ilgili yazımıza tıklayarak ulaşabilirsiniz.) , yazınızda kullandığınız yazı başlığınız ( tıklayarak yazılarınıza koymanız gereken başlıklarla ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.)

Şimdi diyelim ki insanlar yazınıza girdi ve ilk evreyi geçtiniz. İkinci evre olarak açtıkları sayfada yazınızı şöyle bir göz ucuyla inceleyecekler. Bu yazıyı incelerken sırf yazı gördüklerinde çoğunun gözü korkacak veya içeriğiniz sıkıcı gibi düşünecekler(belkide mükemmel olan içeriğiniz sırf içerisinde resim yok diye okunmadan sayfa değiştirilecek) bu yüzden resim koymayı özellikle yazınızın içeriği ile ilgili resim koymayı unutmayın. İnsanlar bir yandan yazılı olarak bilgileri akıllarına kaydederken ilgili resimlerle görsel hafızalarında yer edebilirsiniz veya ilgilerini daha fazla uyandırıp daha çok okumaları için teşvik edebilirsiniz.


2. Resim Nasıl Seçilmeli :

Yazınızda kullanacağınız resimleri nasıl seçmelisiniz sorusunun cevabını sizler için aşağıda listeledik :

Kullanacağınız görseller kesinlikle yazıyla ilgili olmalı : Mesela yazacağınız yazının konusu Cunda Adası üzerinde bulunan bir otelle ilgili olsun ve orayı tanıtacaksınız diye düşünelim. Seçeceğiniz görseller kesinlikle özgün ve cundayı betimleyen resimler olmalı. Siz gidip genel bir tatil, mutlu bir aile, güneşli bir hava veya herhangi bir sahil kenarından çekilen bir resmi koyarsanız eğer yazacağınız makaleyi veya blogu 2. dereceden desteklemiş olursunuz yani görseller anlatmak istediğinizi tam tamamlamak yerine insanın içerisinde sadece güzel bir his uyandırır buda sizin yazınızın okunabilirliğini azaltır : Cunda adasında ki Tarihi Karadeniz Pastanesini anlatacaksınız diyelim herhangi bir resim koymak yerine oranın çekilmiş bir resmini kullanmak okuyucunuza hem görsel olarak sanki oradaymış hissiyatı uyandırırken konuyla ilgili yazdığınız kelimeleri de daha bağdaştırarak okumaya başlar.

Seçeceğiniz konuyla alakalı resimleri aratmadan önce konuyu google da aratın ve çıkan sonuçlara bakın google arama motoru olarak sizlere birbiriyle en çok alakası olan sonuçları verir. Bu yüzden resim seçeneklerinizde sadece bir resme odaklanmak yerine birbiriyle alakalı resimler seçerek daha çok göze hitap edebilirsiniz.


3. Konunuz dışındaki resimleri kullanmak okuyucunuzun dikkatini dağıtabilir. Mesela siz bu yazıya okurken beklediğiniz resimler genellikle şu konular üstüne olacaktır ‘blog,metinde ki yazıyı görselle desteklenmiş hali,ilgili resim ve ücretsiz resim.

4. Ben ise şuan bu paragrafı okurken verdiğim resmi bilerek alakasız seçtim ki sizlerde kendi resimlerinizi seçerken neye dikkat etmelisiniz konusunu kendiniz deneyimleyerek anlayın istedim. Konumuzla alakasız bir resmi gördüğünüz zaman eminim ki yazıya olan ilginiz biraz da olsa kırılmıştır. Bu durumdan kendi yazınızı yazarken sakının.


Blog yazarken hepimizin genel sıkıntılarından biri ise ücretsiz resim bulmak üzerinedir. Ücretsiz ve kaliteli resim bulmak cidden zor ve vakit kaybettiren bir konu olduğu için sizlere kendi kullandığım ücretsiz resim sitelerinden bahsedeceğim :

Birincil olarak kullandığım site Pixabay : İçerisinde ciddi anlamda resim stoğu bulunan bu site size ücretli ve ücretsiz arasında seçimler yapabilmenizi kolaylaştırıyor. Kolay arama kısmı ile istediğiniz konu ile ilgili resme hızlıca ulaşabiliyorsunuz.

İkincil olarak kullandığım site Worpress fotoğraf kitaplığı : WordPress üyeliğiniz varsa eğer ve wordpress üzerinden sitenizi yönetiyorsanız kesinlikle wordpress ücretsiz fotoğraf kitaplığına bakmanızı öneririm. Bu kısmı daha önce kullanmadıysanız veya nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız şayet size evre evre nasıl olacağını anlatayım


Yukarıda gördüğünüz gibi ilk başta ana kontrol panelinden ortam yazısına tıkladıktan sonra gelen sayfadan ücretsiz fotoğraf kitaplığını seçip istediğiniz resimleri aratabilirsiniz.


Sitenizin Eğilimi Nasıl Olmalıdır

Bir blog yazarı olarak özgün olmanız öncelikli şarttır. Fakat diyelim ki yazılarınız oldukça özgün ve tamamen sizin tarafınızdan üretilen(yazılan) yazılar sizce bu bir blog sitesi için yeterli midir? Tabiki yeterli olduğu durumlar mevcuttur fakat içeriklerinizin eğilimi ciddi bir önem taşımaktadır.

Blog Sitesi Oluştururken Bilmeniz Gerekenler

Blog sitesi oluşturma fikri hemen hemen herkesin hoşuna giden bir fikir fakat insanların büyük bir çoğunluğu bu fikri gerçeğe geçirmekte fazlasıyla zorlanıyor. Ülkemizde çoğu insan blog okumak yerine haber okumayı veya Youtube üzerinden video izlemeyi tercih ediyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: