Günübirlik ve Konaklamalı Yurt İçi Gezi Seyahatleri Önerileri

Öncelikle belirtmek gerekir ki, her başlık için ortak özellikli konulara diğer bölümlerde söz ettiğimden tekrarlamak istemedim. Onun için bir bütün olarak okunması faydalı olabilir

Diğer yazılarımıza aşağıdan tıklayarak ulaşabilirsiniz :

Konaklamalı Yurt Dışı Seyahatleri İçin Sizlere Hazırladığımız Öneriler

Konaklamasız Yurt Dışı İş Seyahatleriniz İçin Size Verebileceğimiz Öneriler :

Konaklamalı Yurt İçi İş Seyahatleri

Bu notlarda genellikle sizlerin kendi imkanları ile yani bir tur operatörü kullanılmadığı seyahatlerimiz için sizlere ipuçları veriyor olacağım.

Zira diğer durumda rehberiniz ve tur operatörünüz size keyifli bir seyahat için zaten yardımcı olacaktır. Günübirlik kültür gezisi diyebileceğimiz gezilerimiz için bir hedef noktayı belirlediniz. O zaman sıra bu noktaya gidişimizdeki temel neden ile ihtiyaçlarımızı belirlemeye geliyor :

  • Deniz amaçlı ise deniz için gereken tüm gereçlerimizi alırken tüm günü keyifle geçirmemizi sağlayacak  bir buzluk bagajımızdaki olmazsa olmazdır. Yakıcı güneş için şapka, bir şemsiyeniz varsa tüm gün sizin olabilir.
  • Outdoor yürüyüş,tırmanış,rafting gibi gezilerde de öncelik hafif bir sırt çantasının içine sığabilmektir. Yedek bir kıyafet,bir çorap,bir ayakkabı hava durumuna göre yağmurluk ilk akla gelenler olacaktır.
  • Günübirlik kayak gezisi yapmak isteyebilirsiniz. Bu durumda hafta sonu liftlerin yoğun olduğunu bilerek erken yola çıkmak, ekipman kiralamak istiyorsanız yakın çevredeki kiralama imkanlarını önceden araştırmak size zaman kazandıracaktır.
  • Kültür gezilerinde gidilen bölgeye göre müze ve ören yeri gezmek isteriz. Müze kart sahibi olmak ve gezeceğimiz müze veya ören yerinin kapalı olduğu gün ve açık olduğu saatleri önceden araştırmak eli boş dönmenizi engelleyecektir
  • Eğer nerede yemek yiyeceğinizi önceden kararlaştırmadıysanız her zaman tercihim özellikle bölgedeki esnafa nerede yiyebileceğinizi sormak size çok değişik lezzet noktalarının kapılarını aralayacaktır.

Gelelim konaklamalı gezilerimize.

  • Kimilerimiz bir konaklama tesisinde çok gün kalmayı kimimiz bu süre içinde birkaç otelde kalıp daha çok bölgeyi/yöreyi görmek, yaşamak isteyebiliriz.  
  • O zaman bir konaklama tesisinde ister bir gün istersek daha fazla konaklama yapalım, bizi yönlendirecek yine ihtiyaçlarımızdır. Konakladığımız tesisten uzaklaşmadan daha çok dinlenme amaçlı gezilerde tesisin tüm imkanlarını bilerek keyifli bir zaman geçirebiliriz. Eğer odada fazla vakit geçirmek size keyif verecek ise odanın bütün gün güneş almayan bir oda olmasını isteyebilirsiniz. Ya da sürekli deniz havuz kenarı ile oda arasında gidip gelecekseniz daha yakın bir oda tercihinizi belirtebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: