Blog Sitesi Oluştururken Bilmeniz Gerekenler

Blog sitesi oluşturma fikri hemen hemen herkesin hoşuna giden bir fikir fakat insanların büyük bir çoğunluğu bu fikri gerçeğe geçirmekte fazlasıyla zorlanıyor. Ülkemizde çoğu insan blog okumak yerine haber okumayı veya Youtube üzerinden video izlemeyi tercih ediyor.

Kendimden bahsedecek olursam sizlere, blog yazmaya başlamadan önceki çoğu vaktimi bilgisayar oyunu oynayarak veya sabah kahvemi alıp youtube den oyun videosu açıp vaktimi öyle geçirmeyi tercih ediyordum. Sonrasında Covid-19 dönemi başladı ve kendi kendime hem blog yazıp hemde para niye kazanmayayım ki dedim. Evet doğru okudunuz google da her gün aratılan konulardan birisi de blog yazarak para nasıl kazanılır ? Sorusudur.

Öncelikle söylemeliyim ki blog yazarı olarak başladığınızda sitenize ne kadar mükemmel, yaratıcı içerik yaratırsanız yaratın, hemen olağanüstü bir miktarda tıklanma almayacaksınız. Blog yazmak uzun vadeli emek verdiğiniz ve yavaş yavaş gelişen bir konudur.


Blog yazmaya başlamadan önce yapmanız gerekenlerle alakalı vereceğim örneklere geçeyim. Unutmayın bunlar sadece benim fikirlerimdir. Bu fikirler ve önerileri bolca araştırma yaptıktan sonra deneme yanılma yöntemiyle kendimde deneyerek sizlere anlatacağım :

İnternet sitesi konularında ne kadar bilgili olduğunuzu bilemem fakat benim önerim html dilinde kendi sitenizi yazmayacaksanız eğer sizin için kendi blog sitenizi yapmanızı kolaylaştıran aracı siteleri kullanmanızı öneririm ( Ben iyi bir araştırmadan sonra benim en çok işime yarayacak aracı sitenin wordpress olduğuna karar verdim)

Peki neden wordpress ? Sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyim ben wordpress kullanarak internet sitemin arayüz düzenlemelerini kolaylıkla yaptım ve benim için en önemli konulardan birisi bana sunulan kolaylık ve hizmettir. Fazla tasarım bilgim olmadığı için sitemi insanların gözüne daha güzel nasıl gösterebileceğimi bilmiyordum ve wordpress içerisindeki şablonları kullanarak daha güzel bir site tasarımı yaptığıma inanmaktayım.

Blog yazarı olmadan önce kitap okuma alışkanlığınızı arttırmanızı öneririm. Çünkü ilk yazmaya başladığınız vakitte her şey su gibi akıp gidiyor yazdıkça yazıyorsunuz fakat sonrasında ise tıkanmaya, yazı yazmakta zorlanmaya başlıyorsunuz. Kitaplar hem size ilham olacak hemde bilgi hazneniz genişleyeceği için konularla ilgili yazabileceğiniz bilgilerde artmış bulunacak.


Blog sitenizi oluşturmadan önce sitenizin genel konu başlıklarını ve eğilimlerini belirleyin ( bu konu başlığını detaylıca başka bir yazıda anlatacağım.)

Hedefinizi belirlemeyi unutmayın. Belirlenen hedefe ilerlerken yapacağınız hamleleri daha net ve kesin olarak seçebilmenizi sağlar.

Okuyucu kitlenizin ilgi alanlarını, alışkanlıklarını, hangi sosyal medyaları kullandığını ve benzeri konu başlıklarını iyice ele alın ve kendinize bir ilerleme planı yapmayı unutmayın.

Not tutma alışkanlığı edinin. İnanın bana internette dolaşırken aklınıza o an gelen çılgınca fikirleri veya gördüğünüzde ben bunu başka yerde kullanabilirim dediğiniz bilgileri kenara yazın. Bu yazdığınız notları düzenli olarak inceleyin. Hitap ettiğiniz okuyucu kitlesine önem verin.

Size gelecek olan eleştirilere hazırlıklı olun ve olumlu veya olumsuz eleştiri alsanız bile mutlaka geri dönüş sağlayın

Unutmayın ne kadar özgün yazılar yazarsanız insanlar yazılarınızı okadar fazla okumak isterler.

Sitenizin Eğilimi Nasıl Olmalıdır

Bir blog yazarı olarak özgün olmanız öncelikli şarttır. Fakat diyelim ki yazılarınız oldukça özgün ve tamamen sizin tarafınızdan üretilen(yazılan) yazılar sizce bu bir blog sitesi için yeterli midir? Tabiki yeterli olduğu durumlar mevcuttur fakat içeriklerinizin eğilimi ciddi bir önem taşımaktadır.

Blog Sitesi Oluştururken Bilmeniz Gerekenler

Blog sitesi oluşturma fikri hemen hemen herkesin hoşuna giden bir fikir fakat insanların büyük bir çoğunluğu bu fikri gerçeğe geçirmekte fazlasıyla zorlanıyor. Ülkemizde çoğu insan blog okumak yerine haber okumayı veya Youtube üzerinden video izlemeyi tercih ediyor.

Blog Sitesi Oluştururken Bilmeniz Gerekenler” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: