Konaklamasız Yurt Dışı İş Seyahatleriniz İçin Size Verebileceğimiz Öneriler :

Konaklamasız Yurt dışı  İş Seyahatleri :

Konaklamasız yurt dışı seyahatleri genellikle araç ile komşu ülkelere ya da uçuş süresi kısa olmak kaydı ile havayolu kullanılarak gerçekleşmektedir. Gününüzü en verimli kullanabilmek için ulaşıma verdiğiniz sürenin kısa olması esastır.

Sizler için güzel öneriler verdiğimiz başka bir seyahat yazımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz :
 • Araç ile yolculuklarda kullandığınız aracı yurt dışına çıkarmak için yeşil sigortasının yapılması gerekmektedir.
 • Yeşil sigorta için geçerlilik süresine göre ücretlendirme söz konusu olduğundan yurt dışına çıkışın bir kerelik mi, yoksa belli periyodlar dahilinde çıkılacak olmasına göre belirlenmesi maliyeti belirleyecektir.

 • Eğer araç kiralık ise aracın yurt dışına çıkarılacağı kiralama esnasında mutlaka belirtilmelidir.
 • Aracın şirket aracı olması durumunda , çalışanın yurt dışına aracı çıkarmasında sakınca olmadığının vekaletnamesi ( İngilizce olması ) ile şirket imza sirkülerinin olması söz konusudur. ( Değişen gümrük mevzuatları gereği çıkıştan önce güncel mevzuatı öğrenmenizde fayda var. )
 • Bazı dönemlerde ( bayram, gurbetçi dönemleri vb.)  gümrük geçişlerinin uzun süreler alabildiğini dikkate alarak yola çıkmanız gerekmektedir.
 • Güncel yakıt fiyatlarının bilinmesi, yakıtın  yurtiçinden mi yoksa yurtdışından alınması kararının ekonomisini sağlayacaktır.
 • Ülkeler, otoban ( paralı yol )  kullanımları için dijital ya da süreli  etiketler  kullandırarak otoban kullanım bedeli almakta olup bu sürecin de ülke giriş kapılarında tamamlanmış olması ve/veya en yakın yakıt istasyonlarından alınması önemlidir. Kalacağınız süreye göre ücretlendirme yapılmaktadır.

 • Bir şoföre hız limitlerine uymayı hatırlatmaya gerek olmasa da bazı bölgelerde yeterli tabela bulunmadığından hız limitlerini iyi takip etmek ve yüksek cezalar ödememek için dikkatli olmalıyız.
 • Otoban ödemesi ve/veya otopark için yanınızda bozuk para bulunması işinizi kolaylaştırabilir.
 • Aracı park edeceğiniz noktalar şehir merkezlerine doğru farklı süre ve fiyatlandırmalara tabi olmaktadır. Bu nedenle hangi zone’da olduğunuzu, park süresi ve fiyatlandırmalarını dikkatli incelemenizi hatırlatmak isterim.
 • Bazı ülkelerde park metreler veya otopark görevlileri olabildiği gibi bazen de yerel bir telefonun aranarak otopark bedelinin ödenmesi söz konusu olabilmektedir.
 • Eğer havayolunu kullanarak gidildiğinde konaklamasız yolculuğun en önemli ayrıntısı ara ulaşımlardır. Eğer havaalanından alınacaksanız sorun yok diyebiliriz. Ama ara transfer size ait ise doğru ulaşım yönteminin önceden belirlenmesi sürecin efektif kullanımı açısından değerlidir. Taksilerde fiş almayı unutmayın.
 • Günübirlik yurt dışı iş seyahatlerinin en zor olanı ise havayolu yolculuğundan sonra ikinci bir vasıta ile varış noktasına ulaşmaktır. İçinde bir de toplantı olduğundan ciddi bir planlama yapılması,bunun yanında  tüm gün zinde kalınması gerekeceğinden  bir önceki gecenin uyku ve yemek düzeni de verimli bir gün için önemli unsurlardandır.

Seyahate Çıkmadan Önce Okumak İsteyeceğiniz : Seyahat İpuçları

Her seyahat bir harekettir. Bir yerden başlar ve bir yere varır. Kimi zaman tek yönlü olanları da söz konusu olsa bile gidiş dönüş olan şeyahatlerimizde hayatımızı kolaylaştıracak, sorunsuz, keyifli ve daha sonra da hatırlanacak yolculuklar için ip uçları vermeye çalışacağım. Her tür seyahatin bir amacı var ise iş ve tatil ,bir sınırı var ise yurtiçi ve yurtdışı olarak tanımlarsak

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: