Konaklamalı Yurt İçi İş Seyahatleri

Konaklama için seçilecek otelin konumu iş için gideceğimiz noktaya kolay ulaşılabilirliği tercihlerimizi belirlemede ilk adımdır.

Araç ile konaklama yapıyorsak otopark şartları ( otelde veya  yakın çevrede ) sorgulanmalıdır.

Belli periyodlar ile aynı noktaya yapılan iş seyehatlerinde aynı otelin seçilmesi otel imkanlarının ihtiyaçlarımızla uyumluluğu açısından hayatımızı kolaylaştırabilmektedir.

Sigara kullanılmıyorsa oda seçiminde dikkat edilmesi, şehir otellerinde gürültünün dikkate alınarak tercih kullanılması, yine şehir otellerinde yastık seçeneklerine göre tercihte bulunulabilinmesi önemlidir.

Wi-fi şifresini resepsiyonda öğrenmeyi unutmayın.


Kalınan otelin spor merkezi veya dış çevrede yapılacak spor imkanları, havuz ve spa imkanları bavulunuza koyacaklarınızı belirleyecektir.

İyi bir kahvaltıyı her zaman tercih etmişizdir. Ancak otelin imkanlarının yanında o ilin namı sınırları aşan kahvaltı imkanları da kahvaltılı veya sadece oda tercihlerimizi belirleyecektir. ( İzmir’de boyoz, İstanbul’da simit , Van’da Van Kahvaltısı, Antep’te katmerli kahvaltı bir başkadır. )

Konaklamalı seyahatlerde yanımızdaki bavullar da bir o kadar önemlidir. Özel araç ile seyahatlerde aracın bagajı veya arka koltuk kimi zaman kıyafet çeşitliliği veya dönüş alışverişi için bir ambar görevi görebilmektedir.

Uçaklarda Kabin içi bavul ile seyahat söz konusu olduğunda uçağa binişte en sona kalmamanızı hatırlatmak isterim. Zira Antep dönüşü baklavalar, Kayseri dönüşü Sucuklar,pastırmalar gibi hediyeliklerden yer bulmakta zorlanabilirsiniz.

Konaklamalı seyahatlerde iş dışı zamanlarınızda kullanılmak üzere kıyafet bulundururken olası tersliklere karşılık yedekli olmakta fayda var. Büyük otellerde kuru temizleme,ütüleme veya ütü de bulunabildiğini  hatırlatalım.

Çok nokta konaklamalı  bir iş  seyehati söz konusu ise bavulun buna göre düzenlenmesi ve her konaklama noktasında boşaltılmaması süreçlerimizi hızlandıracaktır.

Otelden ayrılırken fatura alınması konusunu da son olarak hatırlatmış olalım.

İş seyahatlerinde yemek kültürü farklılıkları gerek sindirim sistemimizde değişikliklere neden olurken, misafirperverlik Anadolu’nun derinliklerinden dönüşte terazide kilolar olarak göze batmakta. O nedenle lezzet kilo dengesine dikkat etmekte fayda var.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: