Karantina Döneminde Zamanı Eğlenceli Hale Dönüştürebilen Hobiler

El sanatları ile uğraşmayı, boyama yapmayı, malzemelerden yeni bir eşya türetmeyi seven insanlardansanız bu tavsiyeler tam size göre. Tavsiye ettiğim etkinlikleri yapmak için işin uzmanı ya da deneyim sahibi olmanıza gerek yok. Ben de ilk defa deneyerek çok güzel sonuçlar elde ettim. Bana çok yararlı gelen bu hobileri paylaşırken bir de hobilerin yararlarından bahsetmek isterim:

Hobilerin Yararları

Yeni deneyimler kazanmanıza belki de fark etmediğiniz yeteneklerinizi ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir. Bu dönemdeki yaşadığınız stresi bir nevi kısa süreli de olsa azaltabilir.

  • Ruh sağlığınızı pozitif derecede etkileyebilir.
  •  Sürekli evde olma halinden ötürü gece uyumaya zorlanırken bu tarz aktiviteler sayesinde daha rahat uykuya dalabilirsiniz.
  • Hobiler kişilerin sabır sürelerini uzatmaya yardımcıdır. Çünkü birçok hobi dalı uzun emek ve uzun zaman ister. Yani hobiniz sayesinde daha sabırlı, daha sakin bir insana dönüşmeniz mümkün ki bu dönemde ihtiyaçlarımız arasında  sabır ve sakinlik önemli roller taşımakta.
O zaman sizlere keyif alabileceğinizi düşündüğüm 5 tane hobileri tanımaya başlıyorum:

1- Seramik Hamur ile Heykel Yapımı

Açıkçası heykel yapımı denince yapamayacağınızı düşünebilirsiniz çünkü ben ilk bu konuyu araştırırken kafamda soru işaretleri vardı. Daha sonrasında bir internet sitesinde heykel yapımının kitleri olduğunu ve hiç deneyim sahibi olmayan insanların bile olumlu sonuçlar alabildiğini gördüm. Benim heykel kitini satın aldığım sitede birçok el sanatlarını kapsayan hobiler bulunmakta. Ben heykel yapımını tercih ettim ve gerçekten gönderdikleri videodan yardım alarak Buz Devri filmindeki Sid karakterini heykele dönüştürdüm. Benim için heyecan verici ve keyif verici bir deneyim oldu. Sitenin ismini paylaşamadığım için üzgünüm fakat internet ortamında araştırdığınız zaman eminim ki sizde bu işle uğraşan siteleri bulabileceksiniz.


2. Sayılarla Boyama

Bu hobiyi yapmak için asla bir ressam olmanıza gerek yok. Ve boyamayı bitirdiğinizde kendinizi adeta bir ressam hissedebilirsiniz. Yeni keşfettiğim bu hobi ‘yeni nesil hobiler’ arasında en keyif aldıklarımdan olmayı başardı. Karşıma tesadüfen çıkan bir websitesinde her şeyini içinde barındıran bir set olduğunu keşfettim. Bu şu demek oluyor bu seti aldığınızda ekstra başka hiçbir materyale ihtiyacınız bulunmamakta. Setin içinde

  • 40×50 cm çerçeveye gerilmiş baskılı tuval(ebatlar değişebilir)
  • Akrilik boya seti
  • Fırça seti – 3 adet bulunmakta. ( araştırdığınızda farklı farklı setler bulabilirsiniz işinize yarayacağını düşündüğünüz seti almanızı öneririm)

Elinize bu set vardığında tek yapmanız gerek tuvalinde üzerinde bulunan rakamların renklerine göre boyama yapmak. Örneğin 1 yazan kısımlara 1 numaralı boyayı sürerek küçük küçük adımlarla hedeflediğiniz tabloyu çizebilirsiniz. Daha sonrasında bu tabloyu evinizin duvarına asabilir ya da sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Yaparken gerçekten konsantre olabileceğiniz bir hobi olduğu için sizlere günün stresini atmaya ve rahatlamanızı sağlayabilir. Ben dinlene dinlene severek tablomu bitirdim. Umarım siz de benim kadar keyif alırsınız.


3. Yetişkinler İçin Boyama Kitapları

Birkaç yıldır yetişkenler için olan boyama kitapları ülkemizde oldukça rağbet görmektedir. Boyama kitabı deyip geçmemek gerekiyor çünkü insan bünyesine oldukça katkısı bulunuyor. Tecrübe etmiş biri olarak söylüyorum ki kesinlikle boş zamanlarınızda ya da kendinize ayırdığınız vakitler içerisinde sizler de deneyimlemeniz gerekiyor. Ben birkaç yıldan beri boyama kitaplarını severek satın alıyorum. Özellikle bu karantina döneminde kendinizi meşgul etmek ya da rahatlatmak istediğiniz zaman dilimlerinde size olan yararlarını fark edeceksinizdir mutlaka. Hatta bu kitaplar için ‘kişinin hem rahatlamasını hem de sanatçı yönünü keşfetmesini sağlayan bu kitapların içinizdeki çocuğu ortaya çıkardığını, stresi azalttığını, sakinleştirdiğini, odaklanmaya ve her şeyden önce iç dünyanızla bağlantı kurmanıza yardımcı olduğunu’ söylüyorlar. Bu kitapları temin etmek çok kolay. İnternette bir çok sitede bu kitaplar bulunabiliyor. Birçok portaldan rahatlıkla satın alabilirsiniz. Karantina döneminde siz de yetişkenler için boyama kitaplarını deneyimleyerek  benimle aynı tecrübelere sahip olabileceğinizi umut ediyorum. Şimdiden iyi boyamalar..


 4. Puzzle

Ülkemizde yetişkinler arasında puzzle yapma alışkanlığı pek yaygın olmasa da puzzle yapmanın yararlarını kısaca sizlerle paylaşmak istiyorum.

-Zihnin daha verimli çalışmasını ve beyin egzersizi yapmanızı sağlar.

-Unutkan kişiler için beyin fonksiyonlarında belirgin iyileşmeler sağlar.

-Merkezi sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler sağlıyor ve beynin dopamin salgılamasına yardımcı oluyor.

-Dikkat dağınıklığı, uykusuzluk, huzursuzluk ve çabuk sinirlenme gibi olumsuz faktörlerin uzaklaşmasını sağlar.

-IQ’yu geliştirir.

Aslında puzzle’ın daha birçok yararları bulunmakta. Sadece birkaç tanesini belirtmek istedim. Karantina döneminde sizlerin de puzzle yaparken oldukça keyif alabileceğinizi düşünüyorum. Ayrıca puzzle’ınızı bitirdikten sonra da duvarınıza kendi ellerinizle yaptığınız yeni bir tablo olarak ekleyebilirsiniz.


5. Teraryum Kiti

Siz de benim gibi teraryumlardan hoşlanıyorsanız bu hobi tam size göre. Teraryumun ne olduğunu yeterince bilmeyenler için; teraryum,  genellikle cam ve plastik maddelerden imal edilen ve içinde sürüngenler, böcekler, bazı bitki türleri için kara ortamının taklit edildiği akvaryum benzeri tanklardır. Farklı ölçülerde içinde bulundurulacak canlıya göre dekore edilir. Teraryumları hazır bir şekilde satın almak yerine teraryum kitlerini satın alarak kendi hayal gücünüze ve zevkinize göre dizayn edebilirsiniz. Kendi teraryumunuzu dizayn ederken hem zamanınızı pozitif yönde geçirmiş olursunuz hem de eviniz için güzel bir dekorasyonu kendi ellerinizle yaratmış olacaksınız. Hatta bir diğer güzel yanı ise yaptığınız bu teraryumları sevdiklerinize hediye edebilir, kendi tasarımlarınızı sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Teraryum kitlerini internette birçok siteden bulabilirsiniz. Dilerseniz her parçasını ayrı ayrı da temin edebilirsiniz. Hayal gücünüze güveniyorum.


Selin Hacıosmanoğlu
Selin Hacıosmanoğlu

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: