Seyahate Çıkmadan Önce Okumak İsteyeceğiniz : Seyahat İpuçları

Her seyahat bir harekettir. Bir yerden başlar ve bir yere varır. Kimi zaman tek yönlü olanları da söz konusu olsa bile gidiş dönüş olan şeyahatlerimizde hayatımızı kolaylaştıracak, sorunsuz, keyifli ve daha sonra da hatırlanacak yolculuklar için ip uçları vermeye çalışacağım. Her tür seyahatin bir amacı var ise iş ve tatil ,bir sınırı var ise yurtiçi ve yurtdışı olarak tanımlarsak seyahat hareketinin bir başka vazgeçilmezi ise bu harekete neden olan ulaşım araçlarıdır. O zaman bu giriş sonrasında seyahate artık çıkabiliriz.


Yurtiçi İş Seyahatleri

Yurtiçi İş Seyahatleri için günübirlik yapılan seyahatlerle ip uçlarına başlayalım.

Ön Hazırlık
İş toplantıları ,eğitimler vb. her türlü görüşme için varış noktasında ön hazırlık için bir süreye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu hazırlık süresini dikkate almak, gerek ön hazırlık ve konsantrasyon gerekse şirket politikaları ve prosedürlerinin ( iş güvenliği,acil durum vb.) uygulanmasına fırsat verecektir.

Trafik Durumu
Gideceğimiz varış noktası ve iş toplantısı veya ziyaretin başlangıç saatine göre trafik durumunu da dikkate alarak yola çıkış saatinin belirlenmesi önemlidir. Eğer feribot veya saate bağlı bir başka vasıta ile seyahat birleştirilecek ise bunların yaz/kış tarifelerine göre kalkış ve varış saatleri önceden gözden geçirilmeli, gerektiği durumlarda önceden biletleme yapılarak varış saatine uygun kombinasyon sağlanmalıdır.


Önlem
  • Yapılacak görüşme bilgisayar ve/veya internet destekli gerçekleştirilecek ise, şirketin internet şartları, sunum ortamı hakkında önceden bilgi alınmalı, flash disk gibi ortamlarda sunum dosyalarının yedeklenmesi yaşanabilecek aksiliklerin çözümüne yardımcı olacaktır.
  • Şirket aracı ile yapılacak bir seyahatte aracın belgelerinin tamam olması, aracın yola çıkmaya elverişli olması güvenli seyahat için olmazsa olmaz bir başlangıçtır. ( Kış şartlarında kış lastiği gibi ) Şirket aracı, kiralık araç ve/veya özel araç ile gerçekleşen günübirlik seyahatlerde hafta içi /hafta sonu ve yoğun trafik saatlerini de dikkate alarak hareket etmek önemlidir.

Otopark Sorunu
  • Havaalanına araç bırakılacak ise otopark şartları ve mesafeleri ile shuttle şartları ve ücretleri önceden araştırılmalıdır. Büyükşehirlerde gidilecek şirket ve kurumun araç park imkanlarının gözden geçirilmesi, otopark yok ise en yakın park yerinin araştırılması zamanında ulaşmak için önemlidir.
  • Büyükşehirlerde trafik ve otopark sıkıntılarının günün her saati yaşandığından toplu taşıma veya taksi kullanımı tercih edilebilmektedir. Taksi kullanımında masrafların daha sona beyanı için fiş alınması unutulmamalıdır.
  • Seyahatin olmazsa olmazı resmi kimliktir.

Zamandan Tasarruf
  • Özellikle yoğun saatlerde gidiş kapılarında ciddi kuyruklar oluşmaktadır. Kimseye söylemeyin amageliş güvenliğinden havaalanına daha hızlı girerek gidiş bölümüne geçebilirsiniz.
  • Güvenlik kontrolleri genellikle iki kademeli yapıldığından , güvenlikte sinyal verilecek tüm eşyaların baştan hazırlanması giriş işlemlerinizi hızlandırır.
  • Online check-in işlemi günübirlik seyahatlerin vazgeçilmezidir.
  • Günübirlik seyahatlerde bagaja çanta vb. verilmemesi seyahat süresini hızlandıracaktır.

Ekipmanlar

Gelişen teknoloji araçlarının ( telefon,tablet ve müzik ekipmanları, powerbank vb. ) iş ve özelde yoğun kullanılması ile tüm bu araçların taşınması için bir çanta kullanımını erkekler için de zaruri noktaya getirmektedir.


Ulaşım

Önemli ve resmi günler ulaşım için dikkatli olunması gereken günlerdir. Hava yolu kullanımında varış noktasında kimi zaman ev sahibi firma tarafından alınabilindiği gibi,toplu taşıma veya havaalanı shuttle servisi kullanılabilinmektedir. Bu tip kullanımlar söz konusu olacak ise bu araçların kalkış ve varış saatlerinin göz önünde bulundurulması randevu açısından aynı zamanda havaalanına geri dönüş açısından önemlidir.

Günübirlik şehirler arası iş seyahatlerinde uçak kullanılması durumunda ise uçak yolculuğuna ait bazı ip uçlarını verirken bunların tatil seyahatlerinde de kullanılması söz konusudur.


Araç Kiralama

Araç kiralamada bazı havaalanlarında dönemsel ve/veya genelde az araç olabileceğinden önceden rezervasyon yapılması faydalı olur. Araç kiralayıcı firmanın terminal içinde ofisinin olup olmadığı, ofisi bulunmuyor ise çıkış kapısında irtibata geçilecek firma iletişim bilgilerinin önceden
temini önemlidir.

Özellikle araç geri tesliminde kiralayana aracın ne zaman ve nerede teslim edileceğinin iletişimi eksiksiz ve net olmalıdır.


Kıyafet Seçimi

Günübirlik iş seyahatlerinin ip uçlarını sonlandırırken, mevsim şartlarını ve gün içindeki iklim/sıcaklık değişikliklerini dikkate alarak kıyafet seçimini yaptığınızı kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

İş seyahati olduğundan dolayı görünüm olarak çok rahat giysiler seçmemenizi, gömlek pantolon veya t-shirt ceket şeklinde giyinmenizi (tabii görüşmenizin yerine görede değişebilir) ve seçtiğiniz giysilerinde seyahat açısından sizi rahatsız hissettirmeyecek şekilde giyinmenizi öneririm.

Giyinecek fırsatınız veya ortamınız varsa giysilerinizi kırışmayacak şekilde yanınızda da taşıyabilirsiniz,unutmayın ki yolculuğunuzun konforu motivasyonunuzla da doğru orantılıdır. İş seyahatinize olabildiğince stres yaşamadan ve rahat hissedeceğiniz şekilde varmanız önemlidir.

Seyahate Çıkmadan Önce Okumak İsteyeceğiniz : Seyahat İpuçları

Her seyahat bir harekettir. Bir yerden başlar ve bir yere varır. Kimi zaman tek yönlü olanları da söz konusu olsa bile gidiş dönüş olan şeyahatlerimizde hayatımızı kolaylaştıracak, sorunsuz, keyifli ve daha sonra da hatırlanacak yolculuklar için ip uçları vermeye çalışacağım. Her tür seyahatin bir amacı var ise iş ve tatil ,bir sınırı var ise yurtiçi ve yurtdışı olarak tanımlarsak

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: