Et ve balık ürünleriyle ilgili bilinen temel yanlışlar ve sağlıklı beslenmemize olan engelleri

Öncelikle sağlıklı beslenmek için yediğimiz et ve balık ürünleri , belki de farkında olmadan yaptığımız bi takım hatalar yüzünden sağlıksız beslenmeye dönüşebiliyor ya da yaptığımız etlere daha lezzetli olsun diye bu hataları uygulayabiliyoruz. Şimdi sizlere bu yanlışları ve hangi zararlara yol açtığını sıralayacağım.

1ET VE BALIK ÜRÜNLERİNİ YÜKSEK ATEŞTE PİŞİRMEK

Et yüksek ateşte pişirildiği zaman,etlerde doğal olarak bulunan kimyasal bileşenler daha fazla artmaya başlıyor. Aynı zamanda et ve balıkta bulunan vitaminlerin ve proteinlerinde ölmesine neden oluyor. Bu yöntemle aldığınız zarar yani kimsayallar , bağışıklığımızı düşük hale getiriyor ve bedenimizi daha kolay hastalık kapan bir hale dönüştürüyor. Bunun dışında sağlığımız için büyük rol oynayan,et ve balıkta bulunan Omega-3 yağ asitlerinin bozulmasına sebep oluyor. Evet belki siz o sıra yüksek ateşte hem hızlıca pişmesini istiyorsunuz hemde fazla pişirdiğinizde daha lezzetli olduğunu düşünebilirsiniz,ama unutmayın ki siz ‘et tüketiyorum,balık tüketiyorum’ diye belki içinizi rahat ettirirken faydalı olan besin bedeninizde zarara dönüşüyor. Bu konu hakkında yeterince bilimsel çalışmalar var,bu çalışmalarıda araştırdığınız zaman daha detaylı anlayacağınıza eminim.

Peki ne yapmalıyız?

Et ve Balık Ürünlerini orta veya kısık ateşte pişirmeliyiz ve etlerimizi çok kızartmamalıyız. Daha sağlıklı olmasını istiyorsakta fırın da pişirilmesi daha iyi olacaktır. Fırında pişirdiğimiz zaman besinin içerisindeki nişasta kırılıyor ve faydasını engelleyemiyor. Yemeğin yumuşamasına neden oluyor. Anlık acelelerimizi olabildiğince önemsemeyelim,yemeklerimizi sabırla pişirelim çünkü uzun vade de yaşamımız çok daha önemli. Bedenimize iyi bakalım…

2-ETİN YANINDA SÜT ÜRÜNLERİ TÜKETMEK

Öncelikle her 2 kategorininde ayrı proteinleri var ve süt ürünlerinde bol miktarda kalsiyum bulunmaktadır ancak bu 2 ürün bir araya geldiği zaman etin içerisinde ki proteinleri,demiri alamıyoruz. Yani kalsiyum demir emilimini azaltıyor ve bunun sonucunda da ürünlerin hepsi aside dönüşüyor.

Ne Yapmalıyız?

Etin yanında salata tüketmeliyiz, c vitamini almalıyız. Bağışıklığımızı oldukça güçlendirecek ve yediğimiz et ürünlerinin vitaminlerini daha çok almamıza yarayacaktır. Etin yanına ayran ve yoğurt gibi ürünler olmazsa olmazlarımızdandır,oldukça keyif verir ve yanına cok yakışır ancak bize keyif verirken aslında bu gıdaları boşuna tüketmiş oluyoruz. Bence istediğimiz bu olmasın ki yediğimiz besinlerin faydalarını tamamiyle bağışıklığımıza alabilelim. Arada bir kaçamak yapalım ama özellikle bu dönemde bi takım alışkanlıklarımızdan vazgeçmeye ve kendimize uzun vadede değer vermeye başlamalıyız.

3-GEREĞİNDEN FAZLA ET TÜKETMEK

Toplum olarak bakıldığı zaman et tüketmeyi gerçekten seven bir toplumuz hatta o kadar çok seven bir toplumuz ki kıymayı bile farklı farklı yemeklerde kullanıyoruz veya yemek varyasyonları yaratıyoruz. Et soframızın demirbaş listesinde olsa bile fazla et tüketmek sağlınıza ciddi zararlar verebilir. Bu yazıyı okurken aklınıza gelen soruların ‘eski topraklar fazla et tüketiyorlardı ama gayet sağlıklılar veya ilk insanlar brokoli mi tüketiyorlardı ?’ tarzın da olduğuna eminim fakat eski insanlarla kendimizi kıyaslarken eski insanların yaşadıkları dönemi de göz ardı etmemeliyiz. Onların döneminde araba veya toplu taşıma kullanımı bu kadar fazla değildi yani her yere yürüyerek gidiyorlardı. Onlar yedikleri yemekleri eritme ve sağlıklarını koruma sürecinde gayet başarılılardı. Bir diğer nedene bakacak olursak onların döneminde yedikleri etin geldiği hayvanlar bizim dönemimizdeki hayvanlarla bir değildir. Yaşadığımız bu dönemde hayvanların hızlı gelişmesi için bir sürü kimyasallar veriliyor. Nedenler arasına daha bir çok madde koyulabilir ama en önemlilerinden biri olan fazla proteinin sindirim esnasında karaciğeri yorduğu gerçeğidir. Sonuç olarak et yemeyin diye bir şeyi öneremeyiz fakat yediğiniz et ürünlerini başka ürünlerle destekleyip daha az tüketebilirsiniz.

Ne Yapmalıyız ?

  • Et yerken yanına sindirimi kolaylaştırması için yeşillik salatası yapabilirsiniz.
  • Eti fazla tüketmek yerine günlük protein ihtiyacınızın bir kısmını (mantar,yumurta,siyah zeytin) gibi protein değeri yüksek besinlerle karşılayabilirsiniz.
  • Ekstra işlemden geçmiş olan (salam,sosis) gibi et ürünlerini olabildiğince az kullanın.
  • Et tüketiminiz gereğinden fazlaysa şayet vücudunuzun yıpranmaması adına yürüyüş yapmak.

YAZAN : NİL AMBER

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: