Zayıflatan ve metabolizma hızlandıran matcha nedir? Nasıl kullanılır?

Matcha , bir çok faydası bulunan ve aslında Gyokuro denilen,bir Japon yeşil çayın öğütülmüş halidir. Bu çayın en güzel yanı ise yeşil çaydan daha fazla faydaya sahip oluyor olması. Yaprakların demlenmesi ile değilde bitkinin toz hale getirilmesi ve suyla karıştırılması ile tüketilmektedir. Ana vatanı Japonya’dır,yalnızca Japonya’da yetiştirilir. Matchanın yeşil çaydan farkı ise daha koyu renkte olmasıdır çünkü yeşil çayın hasat zamanından 15 gün önce gölgede bırakılıp,daha koyu rengini alması sağlanıyor. Bu bekletmenin sonucunda daha fazla klorofil üretiyor ve yeşil çaydan çok daha güçlü bir antioksidan halini alıyor. Son yıllarda ülkemizde oldukça popüler hale gelmiştir,temin etmeside oldukça kolaydır.

Matcha nasıl kullanılır?

Matcha çayı, genellikle zayıflamak için ve metabolizmayı hızlandırmak için tercih edilir. Araştırmalara göre genel kullanım ve benimde tükettiğim kullanım ; sabah aç karnına 1 fincan ve akşam yatmadan önce 1 fincandır ancak spor yapıcaksam eğer sabah yerine spordan önce tercih ediyorum böylece yağ yakımını hızlandırıyor ve enerji veriyor. Matcha çayını yapmak için ; 1 fincan sıcak suyun içerisine 1 şeker kaşığı matchayı koyun,karıştırın ve demlenmesini bekleyin,sonra afiyetle için…

İlla çay olarak mı tüketilmeli diyecek olursanız eğer hayır,matcha yı smoothielerde,içtiğimiz içecekte(kahve,su,detoks suları),tatlı yapımlarında, yaptığımız sebze yemeklerinde ve çorbalar da kullanabiliriz. Ölçek olarak 1 şeker kaşığı kadar kullanıyorum tabii içinde kahve olan bi içecek hazırlıyorsam veya sade kahveme kullanıcaksam 1 su bardağında, ölçeğim,1 çay kaşığını geçmiyor. Fazlası çarpıntıya sebebiyet verebilir.

Not: Siz yine de bu karışımları(kafein için geçerlidir) doktorunuza danışarak kullanınız.

Matcha faydaları nelerdir ?

1. İyi bir antioksidan

2. Bağışıklık sistemini güçlendirir çünkü içerisinde c vitamini,çinko,magnezyum,selenyum ve krom bulunmaktadır.

3.Vücutta detoks etkisi

4.Enerji verir

5.Kanser riskini azaltır çünkü selenyum antioksidan özelliği bulunan e vitamini sayesinde

6.Yağ yakımını hızlandırır

Nasıl temin edilir ve fiyatlar nelerdir?

Matcha tozu için çok uygun fiyatlı diyemeyiz ancak indirimini takip edersek oldukça uygun fiyatlı olarak satın alabiliriz. Normal piyasa fiyatları 100 gr’ı 45-80 tl arasındadır. 1,5,2 ay yetecektir. Aktarlardan,bazı büyük marketlerde veya vegan ürünler satan yerlerde bulabilirsiniz. İnternetten sipariş edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: