YENİDEN BAŞLAMAK : ERGENLİK

stage-of-life-1287959_1280  Ergenlik kelimesinin sözlük anlamı ”büyümek”tir. Ergenlik konusu herkesin konuştuğu ve herkesin hakkında yorum sahibi olduğu bir konudur. Ergenlik her toplumda farklı anlamlarla karşılanmıştır kimi toplumlarda ergenlik ”bireysel değişim” anlamına gelirken bazı topluluklarda ‘‘yetişkinlik seviyesine ulaşım” anlamına gelmektedir. Ergenlik bizim yaşadığımız Türk toplumunda ise ergenlik süreci aile yapısına göre fazlasıyla yoruma açık bir konu haline gelmiş bulunmaktadır.

 • Ergenliğe girdiğimiz vakitte başımıza gelen olaylar.

     a)Anlık olarak değişen duygusal hallerimiz.

Bu duygusal hallerimizdeki değişiklikler kendilerini belirginleştirmeye başlar. Anlık olarak gelen ağlama hisleri, ekmek almaya gönderilen bir çocuğun bu durum karşısında gereğinden fazla tepki göstermesi gibi tepkiler fazlasıyla ortaya çıkar. Bu tepkileri istemli olarak göstermeyiz fakat vücudumuzun içinde olan hormonsal değişiklikler bizi dengesizleştirmeye başlar.

    b)Bazılarımızda gözüken sakarlık huyları 

Ergenlik döneminde bazı çocukların fiziksel gelişimi beklenenden hızlı bir şekilde gerçekleşir. Aniden uzayan vücut boyu,ayak uzunluğu,kol uzunluğu ergenlik döneminde en çok fark edilen özelliktir. Bu dönem içerisinde hızlı bir şekilde gelişen vücut özelliklerimizden dolayı vücut uyumumuz azalır. Vücudumuzu tam olarak kontrol edemeyiz ve yanlışlıkla elimizden bardak düşürebilir,ders çalışırken masamızın üzerindeki kalemleri yere düşürebiliriz. Bu fizyolojik değişim sürecine yapılacak pek bir şey yoktur bu yüzdende ergenlik sürecine girmiş bireyin ailesi bu dönemde çocuğuna saygı duyup onun geçirdiği zorlu değişikliğe köstek olmaktansa destek olmalıdır. Çocuğunuz hem duygusal hemde fizyolojik değişiklikler yaşarken onun kalbini kırmanız çocuğunuzun yaşadığı süreci dahada zorlaştıracaktır.

  c)Ciltteki Sivilcelenme

Ergenlik dönemine giren genç bireylerin ciltlerinde sivilcelenme görülür. Bu sivilcelerin çıkış nedenlerinden biri genetik faktörlerdir. Ailenizde ‘anne,baba,dede,babane veya anane’nizin sivilcesi fazla veya cildi yağlıysa bu özellikler çocuklara genler vasıtasıyla aktarılır bu yüzden yakın akrabalarınızda sivilceli olan bireyler varsa,sizinde ergenlik döneminizi sivilceli geçirmeniz doğaldır.

Sivilcelenmenin bir diğer nedeni ise hormonel dengesizliklerden kaynaklanmaktadır. Ergenlik dönemindeki bireyler gelişirken hormonlar birbirleriyle savaş halindedir. Vücudumuzdaki yağ bezeleri gelişimimizle birlikte genişler ve her hormonumuzda olduğu gibi yağ salgısında da bir artış gözlemlenir. Vücudumuz bu ani ve sıklıkla gerçekleşen salınım değişiklikleri karşısında hassaslaşır ve derimiz reaksiyon gösterir.

Kendimden örnek vermem gerekirse ben ergenlik dönemine girdiğim vakitte sadece alnımda sivilce çıktı. Bunun en büyük nedenlerinden biri de saçlarımın alnımı kapamasıydı. Alnım sürekli terlediği ve hava almadığı için gözeneklerim tıkanmıştı buda alnımda sivilce oluşumuna neden olmuştu. Bu dönemi çinko hapı desteğiyle ve bol su içerek daha iyi ve hızlı bir şekilde atlatmıştım.

Benim bu konudaki genel önerilerim aşağıdaki gibidir:

 • Bolca su için.
 • Doktorunuza danışarak A vitamini kullanın veya a vitamini içeren besinleri aşırıya kaçmadan tüketin.
 • Yağlı ve baharatlı gıdalardan uzak durun.
 • Doktorunuza danışarak çinko vitamini kullanın.
 • Haftada 1 kil maskesi uygulayın.
 • Sıcak su buharını yüzünüzde 5-10 dakika tutarak gözeneklerinizi açın.(yüzünüzü yakmamaya dikkat edin)
 • Gözeneklerinizi olabildiğince havalandırın.
 • Sebze grubunu tüketmeyi atlamayın.
 • Sık sık duş alın.

Ergenlik Dönemini Nasıl Geçirmeliyiz

Ergenlik dönemindeki bireylerin karar çatışmaları oldukça fazladır. Bu karar çatışmalarını biraz açalım :

 • Aile bireyleriyle kavga ettikten hemen sonra ‘bundan sonra size böyle davranacağım, bundan sonrasında benim gözümde değeriniz yok, artık bambaşka biri olacağım.’ gibi sitemler istemsiz bir şekilde söylenir ve bir süre geçtikten sonra kendi söylediklerine kendileri inanmamaya başlar. Bu inanmamanın nedeni ise ergenliğe giren bireylerin duygusal durumları sürekli değişiklik göstermektedir ve kendileri bile bu hızlı duygusal geçişlerin farkında olmayabilirler. Bu yüzden aşırı sinirliyken,mutluyken veya üzüntülüyken aldıkları kararlar hızlı değişiklikler gösterebilir.
 • Dizi ve filmlerden etkilenip onlardan özenmek: Hepimiz bu konu başlığı hakkında bilgi sahibiyiz çünkü zamanında okuduğumuz okullarda veya sosyal çevremizde dizi karakterlerinden etkilenip role play (rol yapmak) eylemini gerçekleştirdiğimiz oldu. Mahalle maçlarında bile ünlü futbolcuların ismini kendi ismimiz gibi benimseyip ‘ronaldinho evet çalımını attı kaleye doğru devam ediyo evet ronaldinho kaleciyle baş başa kaldı evet sayın seyirciler ronaldinho vurduuuu ve gooool’ gibi replikleri canlandırmışızdır. Eminim ki bu canladırmayı okurken aklınızda o zamanlar canlandı ve tebessüm ettiniz. Peki bunu basit çocuksal bir eylem olarak görsekte. Okullarda şiddet içerikli dizi karakterine özenen çocuklar arkadaşlarının canlarını yaktığında bu özenme fikri masumluğunu kaybetmeye başlıyor. Bu yüzden ergenlik döneminde özendiğiniz karakterlere dikkat etmelisiniz veya çocuğunuzun özendiği karakterler konusunda baskıcı olmadan ona öneriler vermelisiniz çünkü unutmayın ergenlik dönemindeki fazla baskının etkileri ileri ki yaşlarda ağır travmalar olarak baş gösterebilir.

Bu nedenlerden dolayı ergenlik döneminiz düşündüğünüzden daha önemlidir ve ergenlik döneminde kazanılan özellikler hayatınızın büyük bir vaktinde sizinle beraber vücudunuzda kalmaya devam ederler.

YAZAR: ONUR UĞUR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: