SPİRULİNA

Covid-19 ile mücadele ettiğimiz bu dönemde, bağışıklığımızı güçlü tutmak çok önemlidir. Şimdi  sizlere Sağlıklı beslenmeyi renkli görüntüsüyle çekici kılacak olan spirulinadan bahsedeceğim. Belki bazılarınız tek başına tüketmek istemeyebilirsiniz ancak karışımlar yardımıyla daha da lezzetli hale getirip bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye çalışacağım. Tabii bu yazımı okurken bazılarınız için ‘antin kuntin’ diyeceğinizi duyar gibiyim ancak tavsiyem sağlıklı besinlere şans verip,kalıplarınızı kırmanız olacaktır. Dünya üzerinde tanımadığımız veya tanımaya fırsat vermediğimiz milyonlarca ‘mucizevi’ değerde besin var. Bir çok  yazımda da zorlanmadan bulabileceğiniz sağlıklı gıdaları olabildiğince tanıtmaya çalışacağım

SPİRULİNA

 Mavi ve yeşil alglerden oluşan mikroskobik bir yosun türüdür. Besin takviyesi olarak kullanılır ve özel olarak yetiştirilmektedir.Yüksek oranda protein , demir,beta karoten içermektedir.   A,C,E ve B vitaminleri aynı zamanda kalsiyum,magnezyum,çinko ve selenyum gibi bir çok mineral bulundurmaktadır. Çok güçlü bir antioksidandır. Hücrelerimizi korumada bir duvar görevi görür.

 Bazı bilimsel çalışmalar , Koronavirüs,influenza ve diğer viral hastalıklardan dolayı oluşan enfeksiyonlara karşı koruyucu olduğunu göstermektedir. Yine yapılan bazı bilimsel çalışmalarda antikanser ve antialerjik etkilere sahip olduğu görülmektedir.

Ne Kadar Tüketilmelidir?

Öncelikle spirulina güçlü bir gıda olduğu için doktorunuza danışarak kullanılması taraftarıyım çünkü fazla kullanımda yan etkiler görülebilir. Kullanacağınız dozaj bünyeden bünyeye değişmektedir. Fakat yinede ortalama bir şey söyleyecek olursam 1 çay kaşığı (5 g) yeterli olacaktır daha fazla dozu danışmadan kullanmayınız.

spirulina-1829076_1920

Spirulina Faydaları

  • Vücudun ihtiyaç duyduğu proteini karşılar
  • Kilo vermeye yardımcı olur
  • Ispanaktan 58 kat daha fazla D vitamini bulundurur dolayısıyla demir eksikliğiniz varsa , tedavi eder.
  • Cildi güzelleştirir.
  • Kasların gelişmesine ve güçlenmesine katkı sağlar.
  • Kanser tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Halsizliğe,mutsuzluğa iyi gelir ve enerji verir.

 

market-3466906_1920

Nasıl Temin Ederiz?

Spirulinayı toz olarak piyasadaki bilindik ve önerilen aktarların sitelerinden sipariş verebilirsiniz diğer vegan sitelere ve pahalı markalara oranla daha uygun fiyatlı olacaktır. Ölçeğiniz 1 çay kaşığı şeklindeyse,günde bir kere kullandığınızı düşünürsek 100-200 gr almanız 1,1 buçuk ay boyunca kullanmanıza yetecektir. Tabii uygun fiyatlı olmasına gerek yok dersenizde bu konuda başarılı vegan siteleride mevcut ya da  supplement(hap) olarakta satın alabilirsiniz.

DİPNOT: Türkiye’de mavi spirulina satılmamaktadır ancak yeşil spirulinayı temin edebilirsiniz.

Spirulinayı Nasıl Kullanırız?

Spirulina toz halinde ; Suyunuzdan tutun yaptığınız yemeklere kadar bir çok şeye katabilirsiniz. Örneğin; Mercimek çok güçlü bir antioksidan , bir sürü vitamin ve mineral içeriyor,spirulinayı içine katabilirsiniz, çok güçlü sağlık deposu olacaktır. Smoothielere,kahvaltılarınıza,soslarınıza da katabilirsiniz. Yüzünüze maske yapabilirsiniz(ben maskemi su,toz kil ve spirulina ile yapıyorum). Gelecek yazımda spirulinayı tariflerimde fazlasıyla kullanacağım lütfen takipte kalın. Güncel olarak sağlıklı beslenme üzerine paylaşımlar yaptığım  sayfamı instagram (yazıya tıklayarak ulaşabilirsiniz).

instagram: @amberlandd

Yazar: Nil Amber

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: