Bergamalı Galen

Clausius Galenus ya da daha çok bilinen adıyla Bergamalı Galen(Türkiye’de bir kent) peki kimdir Bergamalı Galen? Aşağıda sizin için açıklayacağım.

Romalı Bir HekimSuyukçuluk
Cerrah Ve FilozofBeden salgıları , Dört Mutluluk Kaynağı

Bergamalı Galen’in babası, Aelius Nicon varlıklı bir mimardır.Babası maddi durumundan kaynaklı olarak oğluna iyi bir öğrenim görmesi için(ilk gördüğü eğitim kendi babası tarafından verilen geometri) ve ufkunu genişletmesi kültürüne kültür katması için de dünyayı gezme olanağı sağlamıştır.

Yerleşmek için tercih ettiği şehir Roma olmuştur. Marcus Aurelius’un( Beş İyi İmparator , sonuncu imparator) içinde bulunduğu imparatorlara baş hekim olarak hizmet etmiştir

Roma’da baş hekimlik yaptığı dönemde tıp öğrenmenin en iyi yolunun hayvanları kesip üzerinde çalışmak ve hayvanların üzerinde anotomi çalışmak olduğunu düşünür.Bu gelişme sürecinde insan bedeniyle hayvan bedenini birbirine benzer bulmuştur ve fazlasıyla yeni ve önemli bilgiler öğrenmiştir.

İnsan bedenine benzer bulduğu hayvan bedenleri(Maymunlar ve Domuzlar) ve bu incelemeler sayesinde iç organlarla ilgili bir çok bilgi elde etmiştir. Tıp üzerine 500’den fazla kitap yazmıştır.

Kişilik Yapıları

Doğal Yetenekler

Bilinen Doğası Üzerine Üç Tez

Travma Tedavisi
Profesyonel gladyatörleri tedavi ederken bu konuda geniş bir bilgi yelpazesine sahip olmuştur

Her şey dört temel elementin bileşiminden doğar

Hava (sıcak ve ıslak)Ateş (sıcak ve kuru)
Toprak (soğuk ve kuru)Su (soğuk ve ıslak)

a)Bedendeki salgılarla duygusal ve davranışsal eğilimler veya kişilik yapıları arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu düşünmüştür.

b)Galen’in dört kişilik yapısı -iyimser,soğukkanlı,sinirli,melankolik = bedendeki salgıların dengesini esas almaktadır

Melankolik: üzgün,korkulu,elemli,şiire ve sanata yatkınSoğukkanlı: yavaş,sessiz,utangaç,akılcı ve tutarlı
Asabi: ateşli,enerjik,tutkuluİyimser: sıcak kalpli,neşeli,iyimser ve güvenli

İyimser bir insanın kanı fazladır ve sıcak kalpli,neşeli,iyimser ve güvenlidir ama bencil olabilir.

Soğukkanlı birinin balgamı(phlegmatikos) boldur ve sessiz,kibar,serinkanlı,akılcı ve tutarlıdır ama yavaş ve utangaç olabilir

Sinirli birinin safrası (Yunanca khole) safrası boldur ve kişiliği ise ateşlidir; aşırı öd salgısından(safra sıvısı) acı çeker.

Melankolik:kara safra salgısının fazlalığından muzdariptir, çoğunlukla üzüntü ve korkuların eşlik ettiği şiirsel ve sanatsal yönü ağır basar

Ruh halleri bizim duygularımızı ve davranışlarımızı da etkiler ve aralarında orantısızlık olabilir melankolik yönümüz ağır basarsa diğer soğukkanlı,asabi,iyimser taraflarımız daha arka plana geçmek zorunda kalır buda ruh halimizde orantısızlıklara neden olur bu orantısızlıklar kişinin belli hastalıklara eğilimi olduğunu da gösterir.Hatta ruh iyileştirilerek ruhani denge sağlanarak sorunlarımız davranış bozukluklarımız değişebilir ve düzelebilir.

Ruh Hallerinde Orantısızlık

Bazı insanlar doğuştan bazı kişilik yapılarına eğilimlidirler halk arasında bu konu fazlasıyla yaygındır ergenliğe girmiş çocuklara : babası gibi sinirli , annesi gibi alıngan vs gibi terimler kullanılır bunların doğuştan geldiği iddia edilir bu konuda Galen de buna benzer bir düşünceye sahipti. Galen’e göre bazı insanlar doğuştan belirli kişilik yapılarına eğilimlidirler. Galen’e göre bu sorunlar yukarıda bahsettiğim gibi beden salgıların da oluşan dengesizlikten kaynaklandığını ve belirli çözümlerle bunların çözülebilceğine inanır

Diyet ve egzersizle iyileştirebilmek
Kanı fazla olan biri bencilce davranıyorsa et yemeyi azaltmalı çünkü kırmızı etin kanı arttırdığı ve vücutta fazla kalan kanı kesikler veya akıtmak için başka yöntemler kullanarak atılmalıFakat sizinde okurken düşündüğünüz gibi et yemeyi azaltmak çokta sorun olmasa bile kanı vücuttan akıtmak çokta mantıklı bir çözüm yolu gibi gözükmüyor.Fakat bu kişilik belirtileri doğrultusunda bakarsak eski zamanın şartlarında üretilen çözüm çokta mantıksız değildir.
Bu konuda ve daha bir çok konuda Galen’in kanıtlanmış tonla hatası bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: